Miskolc, január 23.
Peczérvölgyi Samu cikke
Egy éve már azt hittük, hogy a Tisza kormány bukásával vége lesz ennek az áldatlan helyzetnek, pedig a java csak ezután jött! Ha össze szedjük mi történt az azóta eltelt időben elcsodálkozhatunk naivitásunkon, amikor azt reméltük, hogy jobb lesz hazánk belpolitikai légköre. Hát nem így lett!
Emlékezzünk csak! 1905. január 31-ei választáson a Szabadelvű Párt csúfosan megbukott, a függetlenségi pártok (Szövetkezett Ellenzék) koalíciója többségbe került az országgyűlésben. Tisza István miniszterelnök lemondott. Ferenc József császárunk és királyunk viszont ezt nagyon nem akarta tudomásul venni, hisz a kiegyezéspárti, 67-es alapokon álló Tisza-kormány valahogy jobban tetszett neki, mint az ilyen-olyan rebellis pártok. Hiába alakult meg az új országgyűlés február 17-én a király felségjogaival élve meghagyta Tiszát ügyvezető miniszterelnöknek. Na, lett is ebből újabb purparlé! Júniusban a makacs király kénytelen volt ejteni Tiszát és kinevezte miniszterelnöknek volt szárnysegédjét, a magyar királyi darabont testőrség kapitányát, volt hadügyminisztert, Fejérváry Gézát. Erre az országgyűlési többség vád alá helyezte a „darabont” kormányt. A vármegyék sorra tagadták meg az engedelmességet, illegitimnek nyilvánítva minden döntését. Borsod megye már júliusban meg tette ezt.
Megyénkben most újabb kardcsörtetésre okot adó politikai döntés született. Fejérváry Géza javaslatára a király Brezovay András, cs. és kir. őrnagyot nevezte ki főispánnak a megye élére. A megyei főurak, nosza protestálásba kezdtek azon nyomban, hisz az új főispánról még azt sem tudta senki, hogy kicsoda. Vay Elemér, Miklós Ödön, Kubik Béla, Tarnai Gyula, Bizony Ákos, – és sorolhatnánk a megye és Miskolc prominenseit – határozatot fogadtak el az új főispán ellen. Pár napja jött a hír, hogy az új főispán ennek ellenére mégis elfoglalja hivatalát. Brezovayról valóban keveset lehet tudni. Ő maga is bevallotta, hogy politikai múltja nincs, a közigazgatáshoz nem ért, mert ő egy egyszerű, (valójában fölöttébb egyszerű) katonatiszt, de véleménye szerint a király és a miniszterelnök utasítását be kell tartani. Tegnap meg is tartotta installációját a megyeházán. De micsoda eskü és székfoglaló volt ez!
A hírre, már január 20-án rendkívüli megyegyűlésre jöttek össze a törvényhatósági bizottsági tagok. A nagytanácstermet lelakatoltatták és lepecsételtették. Délután azonban már feltörték a csendőrök, akik hirtelen ellepték a megyeházát. A csendőrök Brezovay főispán rendeletére bebútorozták és bemelegítették a főispáni szobákat, azután állandó őrizet alá vették az ajtókat.
Tegnap Brezovay reggel hat órakor csellel érkezett Miskolcra, ahol életében még soha sem járt. Történt, hogy a Tiszai pályaudvarról egy század huszárság kíséretével elindítottak a városba egy üres bérkocsit, hogy félrevezessék az esetleg tüntetni akaró embereket. Brezovay vagonját a Gömöri pályaudvarra húzták, ott szállt ki s kocsira ülve, erős csendőri és katonai őrséggel mellékutcákon át szökött be a megyeházára. A házakon gyászlobogók lengtek. A megyeháza előtt a huszárság és a csendőrség vont kordont. Délelőtt 11 órakor kezdődött az installáció. Brezovay fekete ruhába öltözve a főispáni lakásra nyíló ajtón jött be. Vele voltak Répászky főispáni titkár, Molnár Elek Sándor, két detektív, Bulyovszy Gusztáv királyi ügyész és még néhány ember, akiket senki sem ismert. A közgyűlési teremben csupán egy megyebizottsági tag volt jelen Szathmáry Király Pál boldvai útbiztos. A főispán főjegyzőt is hozott magával, Plahy Mihály fővárosi detektív személyében, de meggondolta magát és inkább Molnár Elek Sándor kapta a megbízást. Mikor Brezovay az esküt tette, a megyebizottsági tagok a folyosón gyülekeztek és a Himnusz éneklésével akarták túlharsogni a főispánt. A megyés urak ezek után a Koronába vonultak, és sírva-vigadtak Radics Lajos bandájának bús kuruc nótái mellett.
Miskolcon általános a felháborodás! Tegnap a boltok be voltak zárva, rajtuk fekete-sárga plakát: „Nemzeti gyász miatt zárva” felirattal. Sokan szerették volna félreveretni a harangokat is. A papok azonban ezt nem vállalták. Az utcán annak ellenére, hogy egész nap hullott a hó, nagy embertömeg álldogált. Sokan azon a véleményen voltak, hogy az Avasra ágyukat kellene felvontatni és onnan lövetni a megyeházát, a betolakodott főispánt, és a csendőröket. A honvédtisztek is tüntettek a főispán ellen a Kaszinó erkélyéről.
Az eskü letétele után az új „darabont” főispán kicsit sétálgatott a töküres megyeházán. A „nyű essen Borsodba!” – mondta, azután jobb ötlete nem lévén hazament Pestre.https://bomie.hu/amilyen-varatlanul-jott-olyan-gyorsan-tavozott-az-uj-megyei-foispan/
A kép láttán első ránézésre hirtelen azt hittem egy erős dohányos, kettő, hogy minden bagófüstös szobákban dől el. 😀 Csodálkoztam is mondom, hogy lehet ilyen erősen pöfékelni. Aztán látom a talpa alatt. 😉
Ahh! Áthallásra tetszik játszani.
Mindent értek. 1906-tól a Brezovay-átok ( „nyű essen Borsodba!” ) miatt szenved Miskolc Városa.
Mondjuk látszik is a Városon. A SZEKU ezért települt be.
Sőt a „Kulturális Főváros” címet is ezért buktok el. Az nem a baranyaiak mesterkedése volt; Toller-követők, Lamperth, Szili, Gyurcsány, Hősiesen mentünk velük szembe, dehát az átok. ???
Hová születtem, ilyen ocsmány országba? Akkor is ispánságot, vármegyét játszottak a világ-Monarchia elmeosztályával?
Jé!
a fotó XXI. századi változatán egy 60 literes hordóra ragasztott Orbán képet láttam. A hordó mellé helyeztek
egy bézból ütőt . Azon volt egy lánc. / Titó láncos kutya, bolsi retro/ A fenti ERECTION a legelegesleg európaibb párt alkotása volt. ????
Mi a gond? Láthatóan van felvétel az árnyékszék-kormányba, megy is a paraszt a budiba (gy.k. árnyékszékbe). Node nem látom be, minek a budiba kormány? 🙂 🙂 🙂