A Magyar Szolidaritás Mozgalom biztosítékokat követel a debreceni akkumulátorgyárral kapcsolatban
Technológiai átállás zajlik a világban. Az elmúlt hetekben világossá vált, hogy a kínai és a magyar állam a német autóiparral karöltve Magyarország területén óriási beruházásokat tervez.
A Szolidaritás Mozgalom megköveteli a magyar hatóságoktól, a debreceni közgyűléstől és a többi akkumulátorgyárat befogadó város közgyűlésétől, hogy adjanak garanciákat az esetleges akkumulátorgyárak környezetkímélő működésére!
- A Mozgalom azt is elvárja, hogy a gyárakban főleg magyar állampolgárokat foglalkoztassanak, akiknek minimum ezer euró (mai árfolyamon 400.000 forint) legyen a nettó bérük, és az európai munkavédelmi előírások szerint végezhessék munkájukat!
- A Mozgalom arra is biztosítékokat kér, hogy a gyárakban lehetőség legyen szakszervezetek alakítására, kollektív szerződés megkötésére és azok követeléseit a munkaadók vegyék figyelembe!
A Szolidaritás Mozgalom elnöke, Székely Sándor elmondta: céljuk Debrecenben és az ország többi részén is kiharcolni a környezetkímélő ipari technológiák alkalmazásának a megvalósulását, hiszen ezek nélkül évek alatt tönkretesszük a hazánkat.
Nincs olyan gazdasági beruházás, ami megéri a környezetünk elpusztítását, ezért garanciák kellenek, hogy csakúgy, mint a többi hazai vegyipari cég, az akkumulátorgyárak is tiszteletben tartsák a környezetvédelem ügyét. Ennek legfőbb ellenőrének az államnak kell lennie, hiszen ez egy állami feladat! A kormánynak garanciát kell vállalnia a környezetünk megóvására!
Káposznyák István, a Szolidaritás Mozgalom elnökségi tagja elmondta, hogy miután pár hét múlva átveszi a debreceni közgyűlésben a mandátumát, mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a debreceni emberek érdekeit a lehető leghatékonyabban képviselje.
Káposznyák István ki fogja harcolni, hogy legyen pontos információ arról, milyen döntésekről és miként szavaztak a képviselők,
- Milyen garanciák vannak Debrecen város ivóvízkészletének sérthetetlenségére,
- az önkormányzat milyen lépéseket tesz annak érdekében, hogy magyar munkavállalók legyenek foglalkoztatva,
- rájuk milyen munkakörülmények és milyen fizetések várnak?
Káposznyák István elmondta, hogy pártfüggetlen módon fog harcolni a debreceni polgárok érdekeiért, hiszen nekik is joguk van az jó és egészséges lakókörnyezethez, a tiszta vízhez, valamint a tisztességes és kiszámítható munkalehetőséghez. Üdvözli a gazdasági fellendülést, de elengedhetetlen és szükségszerű, hogy az önkormányzat tegyen lépéseket egy jelentős bérlakásépítési program felé, mert az ingatlanárak az egekbe szöktek, a lakások bérleti díjai pedig vállalhatatlan terhet jelentenek.
Ahh! Indul az „új Liget-projekt”
„Totálisan nevetségesek azok a balosok, akik tényleg elhiszik vagy legalább megpróbálják elhitetni, hogy idehaza a maximum pár ezer fős, szerencsére alapvetően békés megmozdulásoknak bármilyen hatása is lehet. Teljes szereptévesztés, megmosolyogtató pszichózis.
Továbbmegyek: és ha itt is 100 ezer ember tüntetne valamilyen vélt vagy valós probléma miatt, céljuk pedig az volna, hogy megbuktassák a kormányt? Kit érdekelne? Ennyi ember az elmúlt választások részvételeiből kiindulva ahhoz sem volna elég, hogy egy politikai párt megugorja az 5 százalékos küszöböt, nemhogy egyéb veszélyt jelentsen.
Ehhez képest ha fel tudnak mutatni – még egyszer mondom – pár ezer embert, akkor mindenkiből előbújik a wannabe forradalmár. A semmire.
Kicsit próbálja meg mindenki a helyén kezelni saját súlyát és fontosságát, abból még sosem volt baj.”
automotor.hu:
„Múlt héten jelentette be a Ford, hogy 3,5 milliárd dolláros befektetéssel olyan akkumulátor-gyárat épít a michigani Marshall városában, ahol lítium-vas foszfát akkumulátorokat készítenek majd a belépő szintű villanyautókhoz. A technológiai partner a kínai CATL lesz, és évi 35 GWh kapacitású lesz az új üzem, ami mintegy 400 000 autóhoz elég. Nem sokkal ezt követően kínai állami forrásokból azt az információt szerezte a Bloomberg, hogy kiemelt figyelemmel kísérik majd az új gyárat, nehogy kínai szellemi tulajdon kerüljön az amerikai cég tulajdonába. Alapvetően nem is ezzel a konkrét beruházással van baja a kínai államnak, sokkal inkább az aktuális USA-beli, a helyi gyártást előnybe hozó szabályozással, amely miatt úgy érzik, számukra kedvezőtlenül változik meg a kínai-amerikai gazdasági kapcsolat mérlege.”
” Na mehet a libsikoly:
a Mercedes-Benz bejelentette, hogy az évtized végére a kecskeméti gyár is átall az elektromos autók gyártására! „