A baloldal által hevesen támadott debreceni CATL-akkumulátorgyár környezethasználati engedélyét egy hónappal ezelőtt adta ki a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal. A zöld lámpa után megjelent közleményében a debreceni önkormányzat arra hívta fel a figyelmet, hogy az engedély az Európai Unióban elfogadott határértékeken túl a környezeti terhelés szempontjából érzékeny területeken szigorúbb garanciákat, műszaki megoldásokat és rendszeres, független környezeti ellenőrzést, monitorozást ír elő. „Ez a feltételrendszer garantálja Debrecenben a talaj, a vízbázis, a levegő védelmét és a zajterhelés szigorú határérték alatt tartását” – hangsúlyozták, igyekezve nyugtatni a felkorbácsolt indulatokat a várhatóan 2025-re elkészülő, 40 gigawattóra/év termelési kapacitású üzemmel kapcsolatban.
Debreceni akkugyár: bíróságon folytatódhat az ügy
A kínai akkugyártó óriás, a CATL debreceni gigaberuházását – amely a valaha volt legnagyobb, mintegy 3000 milliárd forint összértékű magyarországi invesztíció – a néhány hónappal ezelőtt tartott és igencsak viharosra sikeredett közmeghallgatás után kapta fel az ellenzék, amely azóta is igyekszik napirenden tartani az ügyet, és minden lehetséges eszközzel megakadályozni a beruházást.
Ennek részeként a hétvégén először a Momentum, majd az LMP is bejelentette, hogy – előbbi közvetve, utóbbi közvetlenül – bíróságon támadja meg a kormányhivatal környezethasználati engedélyét. Az időzítés nem véletlen, hétfőn ugyanis lejár az ezzel kapcsolatos kereset benyújtásának a határideje. A Momentum azért csak közvetve vesz részt a jogi procedúrában, mert – mint Facebook-bejegyzésükben írták – „a bíróság nyilvánvalóan ki fogja zárni a nem lokális szereplőket az eljárásból és keresetüket vissza fogja utasítani”. Ezért úgy döntöttek,
amelyet arra alapoznak, hogy „az engedély politikai nyomásra és jogszabályellenesen született meg”.
A másik bírósághoz forduló ellenzéki párt, az LMP a Védegylettel közösen támadta meg a jóváhagyást a Debreceni Törvényszéken, álláspontjuk szerint ugyanis azt a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalnak el kellett volna utasítania. Kifogásaik között említették, hogy a dokumentum nem tartalmazza a gyár környezeti kibocsátásainak hatásait, továbbá tévesnek és hiányosnak tartják például a vízfelhasználás hatásainak a vizsgálatát.
Mi várható a bíróságon?
A kiadott környezethasználati engedély azt mondja, hogy – eltérő törvényi rendelkezés hiányában – önmagában a keresetlevél benyújtásának nincs halasztó hatálya, de a bíróságtól „azonnali jogvédelem keretében” kérhető annak elrendelése. Az erre vonatkozó kérelemben – amelyről a bíróság gyorsan, a beérkezését követő 15 napon belül dönt – részletesen meg kell jelölni azokat az indokokat, amelyek az azonnali jogvédelem szükségességét megalapozzák, az ezek igazolására szolgáló okiratokat pedig csatolni kell.
A közigazgatási perrendtartásról szóló törvény szerint ha egyik fél sem kéri tárgyalás tartását, és azt a bíróság sem tartja szükségesnek, akkor tárgyaláson kívül eldönthető az ügy.
Ha a bíróság végül jogsértést állapít meg, akkor az engedélyt
- megváltoztathatja,
- megsemmisítheti,
- hatályon kívül helyezheti,
- a közigazgatási szervet pedig új eljárásra kötelezheti.
Tehát hatásos volt a németek akciója. Nekik kell az akkumulátorgyár. Még nincs náluk elég. 🙂
A hazai, úgynevezett ellenzék pedig hazaáruló módon mindent megtesz, hogy minél rosszabb legyen Magyarországnak, mert az nekik jó lesz. Gondolják ők. 😛
Dolgoznak is keményen, mind a németek, mid Szarosgyuri csicskái:
https://www.origo.hu/itthon/20230322-nemet-partutasitasratamadja-magyarorszagot-a-soros-blog.html
Origo?Ne ég
Origo?Ne égesd magad debil..
„Névtelen 2023.03.23. – 10:17 Origo?Ne ég
Névtelen 2023.03.23. – 10:18 Origo?Ne égesd magad debil..”
Talán ha nem lennél ekkora baromfi, akkor láthattad volna, hogy bizony források is vannak. 🙂
Node mit várhat az ember tőled, agyilag zoknitól, ha még egy hozzászólást sem tudsz tisztességesen betölteni… 😛
Hszi Csin Ping Kínai elnök háromnapos Oroszországi Moszkvai látogatása ami látogatása mai nap a harmadik napja Moszkvában a világnak „mérföldkő” ugyanis céljuk, hogy Oroszországtól – Nagy Britanniáig közös munka által amiből közös a haszon is gazdasági együttműködések szülessenek Közép Európai országok pedig közvetítők és hídfőállások lehetnének Oroszország és Nagy – Britannia között (ma ez még elképzelhetetlen az Ukrajnai háború miatt) de a jövő bármit hozhat még újra akár egy nagy kiegyezést legalábbis gazdaságilag a selyemúttal. Ázsia + Európa egyesülésével EurÁzsia létrejöjjön gazdasági téren a selyemúttal „egy övezet egy út” elképzeléssel. Kína a technikát és tudást adná, Európa a munkaerőt vagyis a tudás és technológia egyesülve a munkaerővel ahogy közmondással élve „hegyeket lehet megmozgatni”majd Európa szerte. Na ettől fél Amerika ha ez megtörténik a nagy kiegyezés Ázsia és Európa által és egyesül EurÁzsiává gazdaságilag akkor Amerika csak „másodhegedűs” lehet. Ukrajnai háború ide vagy oda azért már vannak érdekeltségei Kínának Európába Samsung, CATL Magyarországon, LG Lengyelországban, Volvo építkezése Szlovákiában sőt Európa szerte több mint 25 akkumulátorgyár építése van kilátásba, Németország, Lengyelország, Magyarország akkumulátorgyártó nagyhatalom lehet. Szlovákia pedig autógyártó nagyhatalom és hidrogén nagyhatalom lesz. Szlovákiában valósul meg a „hidrogén álom” hidrogénbuszokat Szlovákiában gyártják majd (sőt már egy kisebb üzemük már van is ott). Következő lépés pedig ott is a „nagyban gondolkodás”. Akkumulátorok után a hidrogénmeghajtású járműveké a következő csúcstechnológia a „hidrogénálom” amely megvalósul ott pedig Szlovákia a nyerő. A közlekedési szegmens a hidrogén a jövő csúcstechnológiája. Összességében pedig akkumulátorgyárak és hidrogén alapú üzemek Európa szerte épülnek majd több országban is Európában tehát nem csak Magyarországon mint látjuk.
Aha. Bukhat.