A strand egykori területét állítólag már az 1300-as években is használták fürdőzésre, ugyanis több langyos vizű forrás bújik meg ma is a környéken. A 17-18. századi polihisztor, Bél Mátyás itt jártakor már csak az egykori fürdő romjait látta, melyet a “Királyné fürdőjének” nevezett el, ugyanis a Diósgyőri vár, melyhez a terület tartozott, a mindenkori magyar királyné tulajdonában állt a középkorban. A ma ismert strandfürdőt 1934-ben nyitották meg a nagyközönség részére, emellett a következő évtizedekben a DVTK vizes sportolói is itt edzettek. A ’60-as években megnövelték a fürdő vízhozamát, azonban valószínűleg az ebből fakadó műszaki hibák következtében lecsökkent a termálvíz hőmérséklete, emiatt a nyitvatartás a nyár legmelegebb napjaira korlátozódott. Minden bizonnyal ez indította el a Várfürdőt a lassú hanyatlás felé, melyet végül 2014-ben zártak be a Lovagi tornák terének építésekor.
A fürdő újbóli felvirágoztatásához egy diósgyőri kötődésű építészhallgató, Nagy Rebeka Klára diplomamunkája adhat támpontot. A legfőbb érv a Várfürdő felélesztése mellett az, hogy kiválóak a természeti adottságai: a strandra ráhajlik a Bükk, a hegy fái adnak árnyékot, a kiálló mészkősziklából feltörő víz működtethetné a zubogót, a szauna pedig a hegy gyomrában, a barlangban kapna helyet.
A szakdolgozat koncepciójában wellness- és strandfürdő kialakítása szerepel, ahol a wellnessfürdő kap nagyobb hangsúlyt. Míg a strand nosztalgikus és szezonális, a wellness exkluzív, egész évben működő funkció. A strandfürdő nosztalgikus elemei, mint a csobogó vagy a barlangi medence megmaradnának, az ikonikus öltözősor azonban átalakulna. A régi elemek mellett két új medence és sportpályák létesülnének. A wellness szolgáltatás a következőket tartalmazná: aromaszoba, gőzkabin, szauna, masszázsszoba, dézsafürdők és nyolc új, kisebb méretű medence.
A két funkció a telepítés kialakításánál részben elválna: a strand a történelem, a múlt és a turizmus felé nyitna, a wellness pedig a természet, a nyugalom felé irányulna. Ebből indul ki a tervező azon szándéka, hogy az épületet a természet felé zárva egy nyugalmi zónát, míg a vár turisztikai központja felé nyitva egy nyüzsgő zónát hozzon létre.
A fürdő épületén kívül kisebb, kiszolgáló funkciókat ellátó épületek jelennének meg. A plusz öltözők, mosdók, vécék a strandfunkcióval járó nagyobb forgalmat szolgálnák ki.
Nagy Rebeka Klára diplomamunkájában megállapítja, hogy a Diósgyőri Várfürdő szerves része az országosan is híres miskolci, ezen belül különösen a diósgyőri identitásnak. Állítása nem alaptalan, ugyanis tavaly ősszel egy kérdőív keretében a városvezetés felmérte, hogyan viszonyulnak a miskolciak a “Királynék fürdőjéhez”. 600-nál is többen töltötték ki a kérdéssort, és a válaszadók több, mint kétharmada nosztalgiával gondol a fürdőre, és szeretné, ha újra megnyitna. Ezen kívül egy Facebook oldal is létesült Mentsük meg a Diósgyőri Várfürdőt néven, mely jelenleg kb. 2200 követővel rendelkezik.
A Nagy Rebeka Klára mivel fűtené a strandot? Megtérülés?
Mennyi Ft-ba lenne a strandbelépő a munkásőr özvegyek számára?
Ja, hogy csak hergelés.
a kurva anyád, szopd a sámánt, egyformák vagytok
Neked nem mindegy? Miskolc egyik strandjára sem jársz. Mind vesztességes.
„lepukkant várfürdő” ??????
csak úgy magától?
nem ezt adták elvtársaid ingyen működtetni egy műv. háznak?
Amit miért ne tehettek volna meg?
Ők csinálták a helyére a lóhugyáldát vagy a magad fajta szekusszolgák?
Nem egy-egy parcellára kell jó ötlettel előjönni, az egész tágabb környéket a várhoz kellene igazítani, ha nem ez az tanulatlan agyrém épülne, ami.
Gratulálok Nagy Rebeka Klárának a munkájához, dicséretre méltó!
Európai egyetemeken tanult, doktorira készül.
Pécsett
és miért nem üzemeltették a vizforgatót, intézték a hidegvizes strand engedélyét?
Ja, hogy csak vesztességet termeltek, annyi volt a látogató
mesterek voltak MIK deviza kötvény ügyekben is a brazil térkövezők
két várfürdő medence meg = 1 év Kriza salkaházi kifizetéssel
hány éven át is volt a salkaházi? Melyiket adtad vissza?
Fixa ideád a lóhúgy rágalom. A monitor rendszer sem jelzett. Nem fosott a fél város
Húzzál szépen el innen soros s.ggnyaló
„Fixa ideád a lóhúgy rágalom.”
Valóban?Jelentsetek fel rágalmazásért,vondd be rostást is ha kérhetem…
Én viszem a Smaragd vízbázisvédelmi felmérését,te mit fogsz?Egy csomag papírzsebkendőt?:);):);)
Aha, „rágalom”.
Akkoriban miért szórták napokon keresztül klórmésszel a várárkot, ha mindez csak „rágalom” volt?
Gyanítom Krizáról fejezi ki a gondolatait, amikor ezeket írja:
‘és miért nem üzemeltették a vizforgatót, intézték a hidegvizes strand engedélyét?’
Basszus! nem 2008 volt?
„Az én véleményem szerint a várprogram részeként meg kellene épülnie a várfürdőnek, de nem a korábban létezett szabadtéri strandnak – jelentette ki Rostás László a Mandorla Egyesület felkérésére néhány nappal ezelőtt tartott előadásakor. – Azért nincs értelme strandként üzemeltetni a területet, mert rendkívül hideg a medencék vize. Sokakban van nosztalgia az egykori strand iránt, de azok az idők elmúltak, amikor ilyet gazdaságosan lehetett üzemeltetni. Amikor 2008-ban bezárták, az oka akkor is a gazdaságtalan működés volt.”
Építészeti fostalicska. Ugyanolyan bűn épitészet, mint amit a sámán művelt a várral.
annyit sem érsz
Te állítasz valamit (lóhúgyálda) Nálad van bizonyíték a bizonyítás terhe. Hol a feljelentésed Rostás ellen? Az Orosztanyáért is Rostás felel?
https://matarka.hu/koz/ISSN_2063-5508/86k_3fsz_2017/ISSN_2063-5508_86k_3sz_2017_092-098.pdf
Miskolcnak nem kell ipar, nem kell turizmus, Miskolcnak segély kell.
„Varga Andrea felidézte, nemzetközi díjugrató versenyeknek 2017-től adott otthont a Lovagi tornák tere, a legnagyobbat, a Castle Classic Nagydíjat 2019-ben rendezték meg. Ekkor közel háromszáz lovat kellett elszállásolni a Diósgyőri vár környezetében. – Ennyi ló jelenléte természetesen nem azért probléma, mert ne szeretnénk őket. A gond az, hogy szálláshelyüktől ötven méterre lakóövezet kezdődik, családi házak százai váltak élhetetlenné hetekre a megnövekedett forgalom, illetve a lovakkal járó szag, és a legyek, valamint egyéb repülő jószágok miatt – emlékeztetett Varga Andrea, aki hozzátette, a vár környezetében üzemelő éttermek, fagyizók, panziók működésére is hatással volt a lovak okozta környezeti terhelés. Arról nem beszélve – folytatta –, hogy a Lovagi tornák tere ilyen volumenű nemzetközi versenyek befogadására nem igazán alkalmas. „Hallani lehetett sokaktól, hogy a bemelegítő pálya annyira kicsi volt, hogy csak a szerencsének köszönhető az, hogy egyetlen baleset sem történt” – tette hozzá.”
JELENTS FEL KISKUTYUS,NE CSAK UGASS!
Le van tiltva Miskolc honlapján
„A „műszaki” asztal összegzése:
A szakértő itt Princz András volt.
A vízjogi üzemeltetési engedély lejárt, amit meg kell újítani. Ha szerencsénk van, elég felújítani, akkor 40 millió Ft. Ha újak kellenek (csak a két fűtés nélküli medence, maximum hőcserélővel), akkor 150 millió Ft. Az üzemeltetés évente 100 millió Ft (a mostani energiaárakkal – a 2020-asokkal 24 millió lenne). Ha energia-racionális berendezések kerülnek be (például frekvenciaváltós szivattyú), akkor az üzemeltetés költségét le lehet szállítani 60 millióra. Ekkor drágább a beruházás. Üzemeltetési költségek: energia, vegyszer, dolgozói létszám. 400 kg/4 hónap a vegyszer-igény, 44 ezer kWatt energia az idényben (15 kWatt-os a rendszer), 7400 m3 víz. A szauna 12-18 kWattos és az energiaigény attól is függ, hány órát fog működni.
A rozsdamentes medence jó állapotban van, a vízgépház borzasztó. Négy szűrő van, 900 mm magas szűrőtöltet, most legalább 1000 mm-es kellene.
Muszáj-e vízforgató a barlangi medencébe? Igen, EU-s előírás, ha nem gyógyvíz, akkor kötelezően kell.
Nem érdemes-e átfolyós vízzel üzemeltetni az úszómedencéket? Amíg olcsó a víz, addig akár igen, de inkább legyen meg a vízforgató. És átfolyós víz csak gyógyvíz esetén lehet. Szó volt a beminősíttetésről [gyógyvízzé nyilvánítás], de nem történt meg.
Régebbi időkben évi 40 ezer látogató volt a fürdőben. Május-szeptemberben volt ugyan nyitva, de csak június-augusztusban jártak az emberek. (Napi 300-1000 közt, átlag 500.) Az egyik résztvevő vitatta, hogy lett volna 40 ezer vendég, és hozzátette, akkor a lakosság nagyobb volt (220 ezer) – manapság nem lenne elég vendég szerinte. A várba 130 ezer látogató ment évente.
Volt egy vita arról, hogy a Szent György-forrás ki van-e véve a városi rendszerből vagy sem, és ha igen, használják-e. Elmondta a volt mivízes beszélgetőtárs, hogy a vár hőszivattyús fűtésére tervezték használni. Egy másik felszólaló elsorolta, hogy a városban hol voltak fúrások, és szerinte itt is először is fúrni kellene. (A forrás ki van véve a városi rendszerből, de nem használják.) Az LTT nincs alászigetelve, azért kellett kivenni a forrást a rendszerből. Utólag leszigetelni iszonyatos pénz lenne.
Ha másra is akarják használni az LTT arénáját, akkor meg lehet csinálni, hogy 10 napig vannak a lovak, majd le kell cserélni a homokat. De ez is iszonyat költség.
A Szent György-forrás hozama 400 m3/nap, a Tavi-forrásé 8000 m3/nap (ez utóbbi látja el a Tündérkertet).
A strand felújításakor az építkezés alatt annyi mellékvíz volt, hogy be kellett kötni csatornával a Szinvába. Tehát van hulladék-víz és hulladék-hő, amivel lehet mit kezdeni.
Felmerült, hogy a karsztforrásban nem mindig van víz, csak ha van csapadék. András válasza: akkor csapvizet kell olyankor belerakni.
Felmerült, hogy sokáig nem is süt oda a nap – mások vitatták.
Felmerült, hogy lehetne napelemeket rakni a LTT-re. Ez jó ötlet.
Felmerült, hogy hideg a forrásvíz, arra nem lehet wellnesst telepíteni. De lehet hőcserélővel fűteni a vizet.
Felmerült, hogy az emberek az egyszerű dolgoknak is örülnek, legyen egy szökőkút az LTT-n.
A Királynék Fürdője: az épület mögött találták meg a régészek. Oda lehetne a wellnesst építeni.
Az építkezést lehet-e különböző ütemekben (szaunát először, aztán a medencéket)? András szerint nem, de lehet például, hogy barlangi medence mellett kültéri szauna legyen.
Lehetne lámpa a víz alá és éjszakai fürdőzés.”
https://tervezzukmiskolcot.hu/hirek/visszanezheto-hallgathato-mi-derult-ki-strand-ugyben
https://tervezzukmiskolcot.hu/hirek/visszanezheto-hallgathato-mi-derult-ki-strand-ugyben
Szerkesztő úr ! Miért kell minden amatőr szarságot felrakni ide ? Fölöslegesen hergelni az embereket ezekkel a jószándékú ám teljesen hibás megoldásokat tartalmazó , összességében dilettáns diplomatervekkel.
Frankó terv ? Legfeljebb kóser.
Lehet ezen a platformon keresztény gyökerű fiatal építészekről is hallani, vagy csak a közösség ifjoncait akarjátok futtatni ? Ha kell, ha sem . Ha érdemes rá, ha nem. De a ti kutyátok kölyke.
Olvasó úr! Miért kell minden pozitív és előrevivő gondolatot kritizálni, mi az ön mondandójának a mozgatórugója?
A: Minden rossz maradjon is így?
B: Ön tud jobbat? Akkor hajrá ossza meg.
C: Ha egyik sem akkor bölcs dolog lenne hallgatni, főleg úgy ha:
1: Ön nem is DIÓSGYŐRI ÉS MISKOLCI, NE SZÓLJON BELE!
2: Ha más az ízlése mint a többségnek, akkor tartsa meg magának!
3: Ha nem Miskolcon / Diósgyőrben fizet adót, hanem pl Debrecenben, akkor hergeljen az akksigyár ellen és ne a strand ellen! Ez egy miskolci szívügy, így elárulta magát, hogy semmi köze Miskolchoz és sosem járt a strandon!
A javaslatom! szívódjon fel és szégyellje magát!
A tehetséges építész hölgytől meg esedezve és elcsukló hangon kérjen bocsánatot!
Tehetségtelen.
2008-tól picsogtok . Kész van már, antimiskolc? Már venném a jegyet. Sok a szöveg.
„Kész van már, antimiskolc?” Igen. A fidesz-kdnp 9 év alatt sokat tett érte és persze azóta is ott lopnak el a várostól ahol csak lehet.
Az nem építész, aki ezen a kis helyen ilyen táji és történelmi környezetben strand tervezés ürügyén emeletes épületkomplexumot ,de bármilyen, homlokzati síkokkal, tömör falazatokkal rendelkező, újabb pöffeszkedő zárványt el tud ide képzelni ,hanem tehetségtelen dilettáns. Megnéztem a kis hölgy munkásságát a neten, sajnos a többi agymenése sem különb. Csak a nagy arc lóg ki mindegyikböl, a betanulható építész zsargon megy ezerrel, a tehetség, meg a kellő építészeti alázat fel sem sejlik. Nem haszontalan egy építész diploma,de szakácsnőkre, meg virágárusokra is szüksége van a társadalomnak. Most még viszonylag fájdalommentesen elvégezhető egy pályakorrekció!
El tudod képzeni rostást mint virágáruslányt? :))
Rebekát mindenképpen. És vennék is tőle sok virágot. Csak ne tervezzen !
Mi az hogy?! nagyon is! De jegyszedő is lehet
Minek oda strand? A moslékkoalíció képtelen normálisan üzemeltetni bármit, ezt is csak bezárnák…
Főleg, ha eleve olyan az épület, mint egy vályú.