Ha a kormány le is mondott Miskolcról…KÖZGYŰLÉS: ELFOGADTÁK A HODOBAY TERVET, AZ ÁLLAMHOZ KERÜLHET A MIVÍZ, LESZ ISKOLAKEZDÉSI TÁMOGATÁS

8. napirendi pont: Javaslat Hodobay Terv megvalósítására. Előterjesztő: Szopkó Tibor alpolgármester

Szopkó Tibor alpolgármester egy prezentációval mutatta be, miről szól a komplex városrehabilitációs, ingatlanfejlesztési program. A történelmi áttekintés és előzmények után kiemelte, az elmúlt 70 évben „átgondolatlanul”, kevésbé komplex szemlélettel működött az ingatlangazdálkodás. Az ingatlanállomány állaga leromlott, felújításra szorult. Bár történtek kísérletek a rehabilitációra, de ezek nem voltak teljeskörűek. Rendkívül magas egyébként a forrásigénye egy ilyen rehabilitációnak. Elsősorban közterületek újultak meg (ld.: Szinva terasz).

Az ezredfordulótól a belváros szélén felépült plázák „kihúzták” a kereskedelmet a főutcáról, így az épületállomány idővel leértékelődött. A vendéglátás, szabadidő eltöltése jellemző inkább ma már a főutcára.

Egész tömbök maradtak azonban lepusztult állapotban, sok helyen „leromlott a polgári örökség” – fogalmazott az alpolgármester.
Öt alappillért határoztak meg, amelyek mentén konkrét feladatokat határoznak meg.

Tömbrehabilitáció: a belvárosi tömböket egy szisztematikus rendben meg kívánják újítani, akár magántőke bevonásával, széleskörű együttműködéssel (pl. „vasalótömb”).

Az önkormányzati tulajdonú épületek megújítása: például a 20 emeletes rehabilitációja, amit hosszú évek nem tudnak értékesíteni. A város fejlesztése az elsődleges cél. A leánykollégium értékesítése is szerepel a programban.

Közterületek megújítása: a városrészi központokat fejlesztenék, emberléptékű tervekben gondolkoznak.

Magánberuházások: bevonzani a beruházásokat a belvárosba, a befektetői szándékok összehangolása a városi érdekekkel. A tájsebeket begyógyítani, mint például az Erzsébet térre tervezett magánfejlesztés, vagy a vármegyeháza mögötti terület rendbetétele.

Településkép-védelem hatósági eszközökkel.

A véleményező bizottságok támogatták az előterjesztést.

Vita a napirend fölött:

Nagy Ákos (Fidesz) frakcióvezető: „ez az anyag egy blablba, egy álom, egy vízió”, fogalmazott. 4 év után találták ki, hogyan újítanák meg a belvárost. Nincs benne konkrétum, nincs miről tárgyalni.

Simon Gábor (Velünk a Város, MSZP) frakcióvezető: vannak olyan feladatokat, amiket korábban nem oldottak meg. Amikor minket számon kérnek, jó lenne, ha lenne néhány önkritikus mondat. A Káli-érában lett egy Művészetek Háza, egy Szinva terasz, egy Déryné utca, elindult a Bazártömb fejlesztése. Önöknek 10 éve volt, de nem csináltak semmit. 2019-ben azzal szembesültünk, hogy a Valasótömb egy romhalmazzá vált az önök időszakában. A lánykollégium elhagyatott szellemkastély lett az önök időszakában. Az Erzsébet téren és a megyeháza mögötti kavicsos parkolóban nem történt semmi. Egyetlen épületet sem újítottak fel a belvárosban.
„Némán nézték a pusztulását” – fogalmazott Simon Gábor.

„Bármilyen kritika az önök szájából hamisan cseng a belváros felújítását illetően” – tette hozzá.

Azt is mondta, hogy sok vállalkozás hiányolta korábban az együttműködést a belváros fejlesztésében.

Soós Attila (Fidesz-KDNP): önök 4 éve nem csinálnak semmit ebben a városban. A tapolcai strandot rendbe raktuk, 2010-ben nem volt befejezve a villamospálya, magas volt a munkanélküliség, nem működött a lakáspályázat. A TOP források befejezése zajlik jelenleg.

Borkuti László (Velünk a Város, DK): nem szokott hozzá a fideszes „locsogáshoz”, az egyszavas jelszavakat szokta meg tőlük. A TOP-os forrásokból alig 16 százalék valósult meg 2019 előtt.

Bajusz Gábor (Fidesz-KDNP): „álmodozik” a városvezetés.

Kovács László (KDNP): hiányoznak a megvalósítás részletei, a tartalom.

Szopkó Tibor alpolgármester: a terv egy elköteleződés, látni a fő célokat, több száz oldal áll rendelkezésre, amiben a részleteket kifejti a főépítészi kabinet.

Szarka Dénes (Velünk a Város, Jobbik): hiánypótló vízió, ami konkrét cselekvési tervet is tartalmaz. A városnak korábban ilyen jellegű koncepciója nem volt arra, mit is szeretne csinálni a belvárossal.

Barta Gábor (Fidesz-KDNP): a szakmai tartalmat feláldozták a politika oltárán.

Deák-Bárdos Mihály (Fidesz-KDNP): adventkor olyan volt a belváros, mint egy szellemváros. Mikor lesznek újra üzletek a most üresen álló helyiségekben?

Simon Gábor (Velünk a Város, MSZP) frakcióvezető: emlékeznek, amikor beterjesztették, hogy a városfejlesztési víziójuk szerint újra hajózható lesz a Szinva? Arról akarják elterelni a figyelmet, hogy önök 9 év alatt nem tettek semmit. Miért fizetett a kormány a vendéglátósokkal ezer forintos gázt? Teszik tönkre a miskolci vállalkozókat.

Szarka Dénes (Velünk a Város, Jobbik): konkrét cselevés a tervben: a városrészi központokat fejlesztik a TOP Plusz programban. Mivel a források a kormány EU-val szembeni vitái miatt nem tiszták, így még nem tudják pontosan, mennyi pénz áll majd rendelkezésre a fejlesztésekhez.

Szilágyi Szabolcs (Velünk a Város, DK): tehettek volna szakmai javaslatot a Hodobay tervhez, de ezt nem tették meg. Nekünk azért még vannak terveink, ha a kormány le is mondott Miskolcról.

Bazin Levente (Velünk a Város, MSZP): a kkv-k számára is igyekszik perspektívát adni a program. A közterületekkel, belvárosi tömbökkel, ingatlanokkal foglalkozik a Hodobay terv. Megvannak a tervek, kellőképpen megalapozzák a jövő elképzeléseit, befektetéseit. Akinek még vannak elképzelései Miskolcról, azokat várjuk, tervezzük együtt.

Szopkó Tibor alpolgármester: komoly szakmai elképzelések alapján alakították ki a célrendszert. Meghívom önöket egy részletesebb megtárgyalásra, májusban tartanak egy konferenciát, ahol lesz arra lehetőség, hogy itt nem a politika erőszakolta meg a szakmát, hanem a szakmai elvek figyelembe vételével született egy előterjesztés.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető: nem a szakembereket, hanem a baloldali politikusokat támadtuk, akik óriási csúszásban vannak 2019 óta.

Veres Pál polgármester: van egy szakmai elképzelés mögötte, ami amikor aktuálissá válik, megjelenik a befektető, társadalmasítani fogjuk, minden miskolci megismerheti. Vannak olyan tömbök, amikre az önkormányzatnak biztosan nem lesz forrása, várjuk, hogy megjelenjenek az uniós források.