Tapolca-Görömböly átkötés. Ja, hogy a magyar emberek (balkáni viselkedési normákat követve) ezt nem tartják be

Tisztelt Szerkesztőség!

A Miskolctapolca és Görömbölyt összekötő szilárd útburkolattal rendelkező közút/kerékpárút építése kapcsán több fórumon és egy-egy érintett személlyel is levelezésbe vagyok, Az ott megfogalmazott álláspontomat egyeztettem a közútkezelő és rendőrségi szakemberekkel. Ezzel a poszttal jelezni szeretném, hogy nyitott vagyok a folyamatos kommuikációra, és cáfolni, nem érzem, hogy bajban lennék:)))

Idézek a levelezéseimből:

“Kedves Katalin!
Engedje meg, hogy a témával kapcsolatban először a görömbölyi oldalon lakónak írt válaszlevelemet idézzem, hogy mind a kialakulóban lévő félelmeket, mind a szükséges megoldási irányt meg próbáljam felvázolni:
Gábor azt javasolta, hogy az közút/kerékpárút dilemmát egy hétvégi lakossági fórum megtartásával lehetne megvitatni ( a válaszom stílusa a személyek ismeretség és a Messenger kapcsolat miatt olyan-amilyen):

Kedves Gábor!
Úgy gondolom, nem politikai aktivitásra kell, hogy ösztönözzek bárkit, sőt olyan fórumra sem, ahol én gerjesztem a problémát. Ha bárkinek véleménye, álláspontja, tiltakozni valója van, az szervezkedjen, reggel, délben, este, ha meg leszek szólítva, én is jelen leszek. Ugyanakkor, objektív, a helyzetet kezelő egyeztetések előbbre vihetik az út megépítése, és az azt követő üzemeltetés során kialakítható helyzetet. Ha csak azt nézzük, milyen forgalmi terhelést jelentene a Bacsinszky A.- Erzsébet királyné utcákra a tervezett (gazdaságfejlesztés, munkaerő-mobilitás stb.) ürügyén létrehozott út, akkor elsősorban arra fókuszálnék, hogy mit jelent ez a miskolctapolcai oldalon, ott, ahol 2018 óta a Gyöngyvirág utcától kezdődően, a Görömböly felőli oldalán “lakó-üdülő övezet” zóna van!

Mit is jelent ez?
A KRESZ pontosan leírja, ennek következtében az átmenő forgalom tilos az ilyen zónán. Ja, hogy a magyar emberek (balkáni viselkedési normákat követve) ezt nem tartják be, arra nem az a megoldás, hogy ne épüljön meg az út, hanem az, hogy a szabályokat (a törvényt) be kell tartani, illetve tartatni! AZ ÁTMENŐ FORGALOM TILALMA JELENLEG IS ÉRVÉNYBEN VAN! Most is az a dilemma, ha a 2×3 m szélességű utat az átmenő forgalom számára akarná a jelenlegi városvezetés megnyitni (borzolva az ott lakók idegeit), akkor el kellene törölni a miskolctapolcai utcákra vonatkozó forgalmi korlátokat… (mert a jelenlegi szabályozás szerint a KRESZ lakó-üdülő övezeten keresztül átmenő forgalom céljából NEM lehet megközelíteni az egyik végpontot, görömbölyi oldalon is ezt a forgalomkorlátozást jelezni kell!)

Én erre fogom terelni – szakértők támogatásával – az általam kezdeményezett lakossági fórumot, ezért lesz (javaslatoddal ellenkezve) a heti munkarendhez illesztve meghatározva az időpont, mert a szakembereket – foglalkozásukat, megbízásukat illetően hétvégén nem vehetem igénybe, és fontos az objektív tájékoztatás érdekében itt tudjanak lenni. Csak ők tudják hitelesen felvázolni a jövőképet, azt is, hogy milyen forgalomtechnikai megoldással lehet befolyásolni a korlátozott használatot, ami (ugyan) ellentétes az EU által támogatott projekt megvalósulási céljaival, de nem lehetetlen.

Utolsó bekezdés(!): az, hogy a ma élő – életminőségünket féltő – emberek hogyan viszonyulnak ehhez a projekthez, nem írja felül azt a több évtizedes elképzelést, hogy Görömbölyt és Miskolctapolcát szilárd burkolatú, közforgalmi út kösse össze(!)… Amikor ezek a vágyak megfogalmazódtak (kb. 20-30 évvel ezelőtt), akkor az autós forgalom ennek a tizede volt. (Felmerült a görömbölyiekben az is, hogy közvetlen autóbusz járatot indítson az MKV)

A fenti kommenteket olvasva számomra az igazi “zöldprogram” nem az, hogy beálljak a NEM-et megfogalmazók táborába, hanem kikérném a véleményüket abban is, hogy pl. azon miskolctapolcai lakosoknak, akik azzal érvelnek – miközben a házuk előtt 2-3 autó parkolására alkalmas közterületet foglalnak el -, hogy joguk van a csendes, madárfüttyös élethez (Nem vitatja senki.) mobilitási túlkapásaik vannak. Tény, hogy a “konkrétan” ott élők a lakó-üdülő övezetben 50-70 km-es sebességgel közlekednek a lakásuk megközelítése során…
Ha vitatkozni akarunk, akkor a magyar mentalitást is keverjük bele a lakossági fórum hangulatába…, kezdeményezem, hogy az összekötő út megnyitásáig a KRESZ előírásainak szigorú betartására fokozza az ellenőrzést az önkormányzat és a rendőrség, ha kell, szankcionálja már most is a kihágásokat. Ezen intézkedések és tapasztalatok nyomán születhet egy okos kompromisszum a Miskolctapocán és Görömbölyön az érintett utcákban élők számára.

Laci

Kedves ……. Edit!
A magam részéről folyamatos “nyomás alatt tartom az önkormányzati beruházásban, a kivitelezésben, az üzemeltetésben érintetteket”, bár kb. 1 év van a tényleges beüzemelésig – hisz a közbeszerzési folyamat végén, de a kivitelezői szerződés megkötése előtt van a projekt .
A pályázat megvalósításához szükséges forrás igénylése 2016/17-ben történt, a tervezés és kisajátítási eljárás ezt követően ütemezésre. Valóban megállapítható, hogy a közvélemény és a sajtó útján történő tájékoztatás mindvégig a kerékpárút szerkezeti építését sugallta, számomra is a Közbeszerzési Értesítőben megjelentek alapján, a műszaki tartalom megismerése után lett világos, hogy ez közúti közlekedésre is alkalmas szakasz lesz a két városrész között.
Miután a Fenyő, Brassói utcákban a lakó-pihenő övezet van érvényben, az alábbiak szerinti szankcionálás a legkézenfekvőbb megoldás:
https://www.vezess.hu/vezetunk/2017/05/04/tudod-mit-jelent-pontosan-ez-a-kresz-tabla/

A lakossági fórum konkrét időpontjáról 2023. április 19-26 között sajtónyilvános lesz a helyszín is, ahová a szakemberek megjelenésével is számolok.

Köszönöm az érdeklődést,

Borkuti László
önkormányzati képviselő