Szeretem a régi, ikonikus épületeket. Szeretem ezt a stílust, a bejáratnál a korinthoszi oszlopokat. Már évek óta tervezzük, hogy veszünk egy irodaépületet, és akárhányszor elkezdtem a hirdetéseket böngészni, mindig szembejött a Hámor étteremé. Nagyon jó az alapterülete, 3 ezer négyzetméteres, elkezdtünk benne fantáziát látni.
Nézzük a hajdanvolt éttermet. Béres Bence mutatja, az összes fenti nyílászáró – úgy 40 darab – be van törve, folyik be a víz. Az oszlopok körben felázva, a parketta felpúposodott, mintha apró dombokat látnánk.
– Elsőként az állagmegóvásra fordítjuk a pénzünket – mondja. – A nyílászárókat cserélni kell, utána a tetőt javíttatjuk. Ha kialakítottuk a lenti irodaházunkat, akkor következhet ez a terem. Lépésről lépésre tesszük rendbe, szem előtt tartva, hogy ez mennyire fontos a miskolciaknak.
Az egykori Hámor étteremben jártunk
Fotók: Bujdos Tibor
Akkor született, amikor bezárt
Megjegyzi, épp akkor született, amikor az étterem örökre bezárt, azaz 1988-ban, vagyis soha nem járhatott benne. A nagymamája viszont igen, és rengeteget mesélt róla. Például az orvosbálról – nagypapája orvos volt – vagy épp arról, hogy rendszeresen ott ebédeltek.
– Nagyi olyan élethűen, részletesen meséli el a külsejét, a belsejét, hogy az alapján a teljes rekonstrukciót meg lehetne valósítani – mondja. Béres Bence emellett gyűjti a régi, korabeli fotókat, mert elkötelezett abban, hogy ugyanolyannak valósítsa meg az épületet, mint amilyen volt.
– Néha állok a kezemben a régi fényképekkel, és próbálom beazonosítani, hogy mi, milyen volt, mi hol volt – magyarázza. És mutatja, hol volt a konyha, hol voltak még válaszfalak, merre voltak az étteremrészek és hol a színpad, ahol élőzene szólt. Most rózsaszínek a falak, ez már az étterem után az épületben működő bútorbolt „öröksége”, ő újra hófehérre álmodja, mint eredetileg volt. Megtartaná a kovácsoltvas lámpákat is. Jó állapotban vannak, emellett úgy érzi, hogy a szomszédos vasgyár, – onnan jártak át a dolgozók ebédelni az étterembe – a Lenin Kohászati Művek öröksége, bizonyára ott gyárthatták őket.
Üzleti kiállítóterem
– Az éttermi rész, úgy tervezzük, üzleti kiállítóterem lesz, expókat szeretnénk ott rendezni majd ha elkészül a teljes rekonstrukció – mondja. Most úgy látja, hogy még az idén meglesznek az állagmegóvással, és 2-3 év kell, mire teljesen elkészülnek a rekonstrukcióval. A sok helyiség egyikét egyébként kiállítóteremnek szeretné berendezni, ahol bárki megnézheti majd az épület történetét. Korabeli tárgyak, fotók emlékeztetnek majd a múltra. Ehhez segítséget is kér a miskolciaktól: aki tud neki fotót, bármilyen régi ereklyét küldeni, azt megköszöni. (email címe: info@meleget.hu) Arra gondol, hogy a nagytermet akár nagy iskolai, vagy egyéb eseményekre is biztosítani tudnák majd.
– Egy kis éttermet is tervezek majd nyitni, mégpedig a hajdanvolt cukrászda helyén – árulja még el. – Egy korábbihoz hasonló méretű éttermet már nem bírna el ez a környék.
A Hámor éttermet 1959-ben adták át, a felvétel abban az évben készült
Fotók: Fortepán, Bauer Sándor
Látja benne a jövőt
Kérdezzük még, elárulja-e, hogy mennyiért sikerült megvenni az épületet. https://www.boon.hu/helyi-kozelet/2023/04/mar-nagymamaja-mesei-alapjan-is-ujra-tudna-epiteni-a-hamor-ettermet
Gratula