ÉLJEN AZ ÚJ ÜGYELETI RENDSZER!!!
Nagypénteken kisebb baleset érte a fiamat. Nem komoly, de azért egy tetanusz injekció nem árt.
Eddig annyi dolgunk volt, hogy elautózunk a tőlünk 10 km-re levő Göncre, beszúrták és kész.
De most sokkal jobb! Protokoll szerint hívtuk a 1830-at. Semmi. Ráfeküdtünk az internetre nyomozni. 3 ember keresgélt egy órán keresztül, közben 10 különféle számot hívtunk, mire végre valaki felvette a 1830-at. (1 óra múlva!!!). Ekkor megtudtuk, hogy a tőlünk 40 km-re levő Sárospatakra kell utaznunk. (Hozzáteszem, autó nélkül tőlünk oda eljutni hétvégén és ünnepnap felér egy Canossa-járással.)
Elindultunk, de a megadott címen egy tábla és egy belakatolt kapu kivételével semmi sem volt. Egy kedves arra sétáló úrtól megtudtuk, hogy a mellettünk lévő utcában van az ügyelet. Átsétáltunk. Ott már állt egy család az esőben egy két év körüli szemmel láthatóan nagyon lázas gyermekkel. Nekik azt a tájékoztatást adta a 1830, hogy menjenek a 70 km-re lévő Miskolcra, mert gyermekeket csak ott fogadnak. Érthető, hogy nem akartak a kinyúlt kicsivel ekkora távolságot megtenni.
Hiába csengettünk, senki nem volt bent. De még egy kiírás sem tájékoztatott, hogy hol van ügyelet. A nagymama néhány telefon után kiderítette, hogy Sátoraljaújhelyen. Irány vissza 10 km-t. Ott kivártuk a sorunkat. Orvos nem volt, csak a mentősök, akik nem írhattak fel gyógyszert senkinek. Még a tetanusz injekciót sem adhatták be. (Hogy miért nem, az számomra talány.) Adtak egy papírt, amivel át kellett ballagnunk a helyi kórház sürgősségi osztályára. Ott is kivártuk a sorunkat, majd egy kedves dolgozó átkísérte a fiamat a traumatológiára, ahol végre megkapta a tetanuszát.
Összegzés: 10 telefonhívás és 80 km autózás után 4 óra elteltével az ötödik helyen sikerült megkapnunk az oltást.
Epilógus: Nekünk nem volt nagy gondunk, és volt autó. Akinek súlyos problémája van, és nincs autója, az mihez kezd hétvégén? Ott hal meg?
Pintér Sándor és csapata! Eszeteknél voltatok, amikor ezt az ügyeleti rendszert kitaláltátok? Kétlem!
Borsodban 73. Nincs fizetőképes kereslet háziorvosra. Macerás foglalkozás.
Majdcsak szülnek a MOK tagjai közöl a férfiak.
….
„A képviselőnőnek Rétvári Bence fogalmazta meg írásban a választ, aki mindjárt az elején a KSH adataira hivatkozva azt mondja, hogy 2010-ről 2021-re többezer orvossal több volt az országban. (Bár nem tudjuk meg, hogy ebből hány orvos választotta a háziorvosi praxist).
Ezek után az államtitkár felsorolja, hogy a kormány az utóbbi tíz évben mi mindent tett meg, hogy vonzóvá tegye a háziorvosi pályát.
2019-ben elindították a „Három generációval az egészségért” pályázatot
2021-ben létrehozták a szoros praxisközösségeket
forrásbővítéssel bért emeltek a háziorvosoknak
2022-ben a háziorvosi praxisjog vásárlási, illetve háziorvosi és fogorvosi letelepedési pályázatokra 1,26 milliárd forint állt rendelkezésre, mely évközben 2,5 milliárdra emelkedett
2014-2022 novembere között a pályázatok eredményeképpen 1 350 366 lakos háziorvosi, valamint 693 301 lakos fogorvosi ellátását biztosították
25 milliárd forintot fordítottak a háziorvosok eszközvásárlásra
a Magyar Falu Program keretében pedig 2019-2021 között 6,05 milliárdból épült új vagy építettek újjá orvosi szolgálati lakásokat (bár itt sem világos, hogy ebből hány háziorvos kapott lakhatást)
rezidensi ösztöndíjrendszert hoztak létre
illetve az ágazati béremelés folyamataira is felhívja a figyelmet.
Az államtitkár szerint az elmúlt években a legnépszerűbb szakképesítések a belgyógyászat, a csecsemő- és gyermekgyógyászat után a háziorvostan szakképzés volt.
Mint írja, orvosi alapellátásra 2023-ban 373 milliárd forint áll a kormány rendelkezésére. Az viszont bizonyára elírás, hogy 2023-ban a háziorvosi praxisok bevétele elérte a 3 087 800 forintot, hiszen idei adatok még nem állhatnak rendelkezésre.
Hajszálnyi elmozdulás látható
2022 novemberében 679 betöltetlen háziorvosi praxis volt Magyarországon. Megnéztük az Országos Kórházi Főigazgatóság adatbázisát, s a 2023 március közepi adatok épp némi pozitív elmozdulást mutatnak.
Jelenleg ugyanis 629 üres praxis található az országban. A legtöbb háziorvos, 73 fő Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében hiányzik, de Budapesten is 52, Pest vármegyében pedig 49 háziorvosra lenne szükség.
A többi vérmegye bontása: Bács-Kiskun (30), Baranya (19), Békés (45), Csongrád-Csanád (16), Fejér (34), Győr-Moson-Sopron (12), Hajdú-Bihar (20), Heves (34), Jász-Nagykun-Szolnok (43), Komárom-Esztergom (19), Nógrád (30), Somogy (31), Szabolcs-Szatmár-Bereg (29), Tolna (26), Vas (26), Veszprém (25), Zala (16).
Az orvoshiánynak egyébként több oka is van: a háziorvosok körében jelentős az elöregedés (a MOK nemrégiben brutális számot közölt, miszerint mindössze hat háziorvos 30 éven aluli); a kilátástalanság, főleg azokban a praxisokban, amelyek nehezen elérhető településeken találhatók; a magánellátás elszívó hatása a magasabb juttatások miatt, ami pedig inkább a nagyobb városokra lehet jellemző.”
Nem értem, az 1830-as telefonról az ügyelet miért mondta, hogy Patakra kell menni, amikor ott le volt írva, ki volt hírdetve, hogy nincs ügyelet.
A leírtakra egy szó érvényes: KÁOSZ
Így van ez, ha a rendőr miniszter rendeli el az orvosi ügyeletek működését.
Csak hogy ez adott esetben élet halál kérdése is lehet.
Megérdemlik a magyar emberek, akik 12 éve egy pökhendi diktátorra szavaznak, itt az eredmény.
Bezzeg mikor EÜ minisztereitek voltak még a Csernobilt is letagadtátok.
A többit inkább ne is emlegesd! Köztük van anyám „gyilkosa”!
Csernobil 1986-ban volt, ezt tudhatnád, hiszen mint minden munkásőrt, így téged is titokban mozgósítottak, hogy felkészüljenek, ha esetleg nyugtalanság, zavargások törnek ki az országban.
Kaptál rendesen a radioaktív felhőből?
KÁOSZ van a fejetekben.
„Egy 31 éves (!) budapesti fiatalembernek kb. 1 cm-es sebzése volt, amely Betadinnal már le volt fertőtlenítve, ragtapasszal lefedve.”
„Emlékszel, amikor 25 milliárd forint sem volt szabadon a költségvetésben, akárhogy kereste a gyurcsányai, a veresjanó, a fekete elvtárs, a surányi, a bokros, a bod, a pecsnig, és a vizitdíjat „kellett” bevezetni miatta”
Basszus!
„Tata ! Vállalja az ügyeletet?
Mi, az hogy!
Hol a telefonod?
Dolgoztam eleget, hát nem leszarom őket. ”
Te picsogsz gyurcsányista , aki ellen a 112 átalakítás halogatása miatt az EU kötelességszegési eljárást indított, utána meg mocskoltátok Orbánt?
Qrva türelmes vagy!
ILYENEK VAGYTOK:
„Cikkünk megjelenése után az Országos Mentőszolgálat reagált az általunk közölt Facebook-bejegyzésre. Válaszukat változtatás nélkül közöljük:
Munkaszüneti napon 14 óra után Sárospatakon nincsen rendelés, az ügyelet Sátoraljaújhelyen működik. Súlyos esetben a betegnek nem kell Sátoraljaújhelyre mennie, hanem ügyeleti kocsit vagy akár mentőt küldünk a tartózkodási helyére.
– A sárospataki helyszínen jól látható helyen fel van tüntetve, hogy hol van a legközelebbi ügyelet (Sátoraljaújhely, címmel).
– Az említett Göncön évek óta nem működik orvosi ügyelet
– A hangulatkeltő Facebook posztban jelzett betegellátás a valóságban:
Egy 31 éves (!) budapesti fiatalembernek kb. 1 cm-es sebzése volt, amely Betadinnal már le volt fertőtlenítve, ragtapasszal lefedve.
A mentőtiszt protokoll szerint megvizsgálta, majd két megoldást ajánlott: konzultáns orvossal felíratja a gyógyszert, az azonnal a felhőbe kerül, azt közeli patikában ki tudják váltani és ha az injekcióval visszamegy az ügyeletre azt be is adja neki.
Másik megoldás, hogy átmegy az utca túloldalán (kb. 50 méterre lévő) sürgősségi osztályra, ahol valószínűleg ezt helyben megoldják.
A beteg az utóbbi megoldást választotta, ezért lett így megírva az ambuláns lap is.
A fiatal férfi és az őt kísérő édesanyja az ügyeleti helyszínen panasszal nem éltek, problémát nem jeleztek, sőt a kommunikáció kifejezetten jó volt. Ezek után különösen sajnálatos a Facebook poszt tartalma és megalapozatlan minden, a jól működő ügyeleti rendszerre vonatkozó negatív újságírói következtetés.”