A Fővárosi Ítélőtábla másodfokú, jogerős ítélete szerint az Origo megsértette Alföldi jó hírnévhez fűződő személyiségi jogát, ezért bocsánatot kell kérnie a lapnak, valamint sérelemdíjat kell fizetnie.
Mint arról korábban beszámoltunk, a cikkkekben Origo olyanokat állított, hogy
- Alföldi titokban Karácsony Gergellyel és Gyurcsány Ferenccel tárgyalt a Színművészeti Egyetemről.
- Az általa rendezett Mefisztó című darabot érdeklődés hiányában vette le műsoráról a Vígszínház.
- Gyanús körülmények között nevezték ki a Nemzeti Színház igazgatójának.
A Fővárosi Ítélőtábla 800 ezer forint sérelemdíjat állapított meg, amit a színművész a vele szemben történt jogsértések miatt kap a Fidesz-közeli KESMA nevű alapítványhoz tartozó Mediaworkstől. A témával ugyancsak foglalkozó Telex visszakereste a korábbi, elsőfokú ítéletet, és ahhoz képest a sérelemdíj mértékét a bíróság a felére mérsékelte.
Az Origónak a jogerős ítéletet 15 napon belül végre kell hajtania, és a sérelemdíj megfizetése mellett a jogsértő cikkek címe alatt, a bevezető szöveg fölött közölnie kell egy bocsánatkérést legalább 30 napon át, illetve mindaddig, amíg a valótlan tartalmú anyagok elérhetők. Ezenkívül az Origo főoldalán is közölni kell egy bocsánatkérést tartalmazó közleményt, méghozzá úgy, hogy az görgetés nélkül is látható legyen a címlapon 24 órán át.https://media1.hu/2023/04/12/alfoldi-robert-jogerosen-is-pert-nyert-az-origo-ellen/?swcfpc=1&fbclid=IwAR1HchH0fewqeYFupoxGdv_tK91dM2y35NvjToqrnkjb4v8eObnU45QOQfY
A Fővárosi Ítélőtábla…
Eddig olvastam
akkor ez sem igaz?
„Alföldi győzelmét egyébként Hiller István akkori MSZP-s oktatási és kulturális miniszter jelentette be. Hozzátette, hogy hiba történt a pályázati anyagok kiküldésénél, de „ez nem befolyásolta a bizottság javaslatát”. Magyarán: a minisztérium nem tagadta, hogy felmerültek furcsa körülmények. A bizottság több tagja ugyanis hiányosan kapta meg Alföldi fő riválisa, az azóta (drámaian fiatalon) meghalt Balikó Tamás pályázatát. 31 oldal hiányzott a 40 oldalas pályázatból. Ez persze nem zavarta az MSZP–SZDSZ-kormányt, hogy így is Alföldi nyerjen.
Alföldinek kedveztek az elbírálásnál
„Most már úgy látom, ez eleve eldöntött kérdés volt” – nyilatkozta a Baranya megyei újságnak az eredményhirdetést követően Balikó Tamás, a Pécsi Nemzeti Színház akkori igazgatója, aki szerint
Alföldi X nyerte el a tisztséget.
Véleménye szerint olyan körülmények adódtak a pályázat lebonyolítása, az elbírálás során, ami nem tekinthető egyszerű hibának. „Ha az úgynevezett fénymásolás folyamán az én 40 oldalas megszerkesztett anyagomból csak 9 kerül a bírálók elé, akkor joggal mondhatják azt, ha Balikó ezt nevezi pályázatnak, akkor az nem értékelhető, ne is beszéljünk róla. Azt gondolom tehát, ez nem hiba, és nem a hivatalsegéd érdemel ezért fegyelmit” – ismertette, milyen visszásságok történtek a döntés meghozatala során, hozzátéve: Hiller István helyében „azonnal új pályázatot írt volna ki”.
Balikó úgy látta, a bizottság összetétele is Alföldinek kedvezett, hiszen a testületben „három szakmai ember volt és hét politikai küldött foglalt helyet”. „Arról semmit nem lehet tudni, hogy milyen arányban történt a szavazás, mi hangzott el. Erről nem született jegyzőkönyv, és a pályázókat sem hallgatták meg szóban. Az egész jogilag hiteltelen, megalapozatlan” – sorolta aggályait a pályáztatással kapcsolatban.
Ha ennyire komédiára veszik a demokratikus szabályokat, akkor miért nem neveztek ki valakit pályáztatás nélkül? – tette fel ingerülten az egyébként teljesen jogos kérdést. „Ötvenéves evangélikus, adófizető polgárként, háromdiplomás, heteroszexuális színházigazgató férfiként pedig úgy ítélem meg, hogy aXs az bűn” – toldotta meg az előzőeket.”