Hogyan és mikor kell átültetni a szobanövényeket?
A szobanövények átültetése fontos része a gondozásuknak, hiszen így biztosíthatjuk számukra a megfelelő tápanyagokat, a gyökerek szellőzését, valamint a teret a gyökérzet fejlődéséhez. Az átültetés időpontja és módja függ a növény fajtájától, méretétől és állapotától, de általános szabályként az alábbiakat érdemes betartani.
Mikor kell átültetni a szobanövényeket?
A legjobb időpont az átültetésre a tavasz, amikor a növények elkezdik az aktív növekedési időszakukat. Ilyenkor a növények könnyebben alkalmazkodnak az új körülményekhez, és hamarabb regenerálódnak az esetleges sérülésekből. Télen, amikor a növények pihenőidőszaka van, nem ajánlott átültetni őket, mert stresszt okozhat, és lelassíthatja a fejlődésüket.
Hogyan kell átültetni a szobanövényeket?
Az átültetés folyamata több lépésből áll:
- Válasszunk ki egy megfelelő méretű és anyagú edényt a növénynek. Az új edény legyen 2-3 cm-rel nagyobb átmérőjű, mint a régi, hogy legyen helye a gyökereknek. A műanyag edények tovább tartják a nedvességet, mint az agyag edények, ezért ezeket ritkábban kell öntözni. Az agyag edények viszont több levegőt engednek át a talajnak és a gyökereknek, ami előnyös lehet a növények számára.
- Töltsünk egy réteg vízelvezető anyagot az edény aljára, például kavicsot vagy törött cserépdarabokat. Ez segít megelőzni a víz pangását és a gyökérrothadást.
- Töltsünk egy réteg friss virágföldet az edénybe. A virágföld legyen jó minőségű, tápanyagban gazdag és jó vízáteresztő képességű. A legjobb választás egy speciális szobanövény-földkeverék.
- Óvatosan emeljük ki a növényt a régi edényéből, és rázzuk le róla a földdarabokat. Ellenőrizzük a gyökerek állapotát, és vágjuk le az elhalt vagy sérült részeket.
- Helyezzük a növényt az új edénybe úgy, hogy a gyökérnyaka kb. 2 cm-rel alacsonyabban legyen, mint az edény pereme. Töltsünk rá annyi földet, hogy ellepje a gyökereket, és kézzel nyomkodjuk le óvatosan.
- Öntözzük meg alaposan a növényt langyos vízzel, és hagyjuk elfolyni a felesleges vizet.
- Helyezzük vissza a növényt az eredeti helyére, de kerüljük a közvetlen napsütést és a huzatot. Az első hetekben figyeljünk oda, hogy ne öntözzük túl a növényt, mert a gyökerek még érzékenyek lehetnek. Ha szükséges, támasszuk meg a növényt egy bot vagy egy karó segítségével. A növény hamarosan megszokja az új környezetét, és folytatja a növekedést és a virágzást.
Az előbbiekből talán már látható, hogy a szobanövények átültetése nem egy bonyolult feladat, ha ismerjük a növények igényeit és figyelünk az időzítésre és a technikára. Az átültetés segít abban, hogy a növények egészségesek és szépek maradjanak, így mindenképpen megéri rá időt szánni.
Ha szeretnél többet megtudni a szobanövényekről és szívesen olvasnál róluk angol nyelven is, akkor látogass el a funkyfoliage.com-ra, ahol a legismertebb szobanövényekről találsz részletes leírásokat.
Nagyon hasznos cikk! Nehéz hozzájutni bérházban kavicsokhoz, meg cserépdarabokhoz. Meg nehéz cipelni a földet a legfelső emeletre, gyalog haza a boltból. Van egy lajmim, legalábbis én így nevezem. Nagyméretű zöld múanyag terméke a kommunizmusnak, benne egy vastag cső. Hasznos találmány volt ez, el lehetett menni napokra otthonról, mert a csőbe kellett vizet önteni, nedvesen tartotta a virág gyökerét. Túlöntöztem, csak a virágok alá öntöttem az állott vizet, megpenészedett a Föld. Mivel csak 5 l virágföldet hoztam haza, kevés volt az egészet átültetni, félig leszedtem a penészes földet, felöntöttem frissel. Elhatároztam, hogy ezután ismét csak a csőbe fogok vizet önteni, hátha kiszárad az állott föld is a lajmi alján. Nagyon hasznos lenne kisebb, nagyobb átmérjű csöveket árulni a virágboltokban, háztartásikban, mert így sokkal egyszerűbb lenne a locsolás.