- lakásbiztosítás
- lakás
- felújítás
A lakásbiztosítások számos káreseménynél lehetnek az ember segítségére, azonban fontos tisztában lenni azzal, hogy a megkötött biztosítás milyen feltételek mellett nyújt fedezetet. A biztosítók ugyanis nem azonos feltételrendszer szerint működnek, így például egyesek kizárják a viharkárokból az épület külső vakolatában keletkezett károkat, míg mások erre is nyújtanak fedezetet.
Ahogyan ez a legtöbb biztosításra igaz, a lakásbiztosítások a hirtelen fellépő, balesetszerű károkra (tűz, viharkár, villámcsapás, csőtörés, betörés stb.) nyújtanak fedezetet, amiből több következtetést is le lehet vonni azzal kapcsolatban, hogy mire nem fog fizetni a biztosító:
1. A karbantartás hiánya miatt bekövetkezett kár nem biztosítási esemény
A biztosító nem téríti meg azokat a károkat, amelyeket nem egy rendkívüli esemény okozott, hanem a karbantartás elmaradása vagy egy hosszútávon fennálló probléma. Egy családi ház, amelynek a fala már évek óta repedezik nem tartozik a biztosító hatáskörébe, ahogyan az sem, ha a rossz tetőszerkezet miatt beázott a ház.
Az ingóságok ismeretlen okból való meghibásodása sem tartozik a biztosítási fedezetbe, így az elhasználódott kazán, a régi kád vagy az elektronikai eszközök cseréjét sem fogja kifizetni a biztosító.
2. A mások által okozott kárt az okozó felelősségbiztosításának kell megtérítenie
Olyan eset is lehetséges, hogy a kár valaki más hibájából keletkezett, például a szomszéd korhadt fája rádőlt a kerítésre vagy az adott utcában eldugult a lakossági szennyvízhálózat, és a szennyvíz elárasztotta a környéken lakók pincéjét, udvarát. Ilyenkor érdemes közvetlenül a károkozó felelősségbiztosítására rendezni a károkat, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a hibás fél elismerje a felelősségét. Amennyiben ezt nem teszi meg, akkor az ügyet peres úton lehet csak rendezni.
3. A tervezési, kivitelezési hiba nem a biztosítót terheli
Gyakori probléma, hogy egy felújítás során a kivitelező rosszul végezte el a munkát és ez később olyan gondokat okozott, mint egy beázás, falrepedés vagy vakolathullás. Amennyiben tudható, hogy a kárt a rossz kivitelezés okozta, akkor a kivitelező felelősségbiztosítása az, ami kifizetheti a javítást.
Egy szerkezeti hiba már nehezebb ügy, hiszen lehet, hogy ez csak évek múlva derül ki, és már nincs lehetőség az építtető felelősségre vonására. Ilyenkor sajnos nem marad más, mint pereskedni a kivitelezővel vagy saját zsebből állni a helyrehozást.
Ennek egy szélsőségesebb változata, amikor a felújítás alatt történt baleset miatt az épület egyéb részei is megrongálódtak. Erre egy példa lehet az az eset, amikor egy munkafolyamat során keletkezett szikra miatt kigyulladt a tetőszerkezet, vagy amikor a tévesen kivett tartófal miatt beszakadt a mennyezet. Ilyenkor szintén a kivitelezőt terheli a károk rendezése, aki remélhetőleg rendelkezik felelősségbiztosítással.
Akkor sincs veszve minden, ha a kivitelezőnek nincsen felelősségbiztosítása, ugyanis magánszemélyként is lehet kötni kiegészítő építés- és szerelésbiztosítást, ami az általa okozott károkra is kiterjed. Az ilyen munkálatok közé tartozik például a burkolatok cseréje, a tetőszerkezet felújítása, valamint a különböző gépészeti és épületberendezési tárgyak cseréje is.
Mit lehet tenni akkor, ha nem ért egyet a biztosító döntésével?
Amennyiben a kárszakértő felmérése alapján a biztosító úgy ítéli meg, hogy a kár nem tartozik a biztosítási fedezetek közé, akkor el fogja utasítani a kárkifizetési igényt. Mint ahogy a fenti példákon keresztül is látszik, az egyértelműen nem biztosítási események közé tartozó károknál nem érdemes fellebbezni a döntéssel szemben, azonban ha nem ért egyet az indoklással, akkor első körben a biztosítónál van lehetőség újabb kárszemlét kérni. Abban az esetben, ha ezután sem rendeződik az ügy, akkor a Pénzügyi Békéltető Testülethez lehet fordulni, akik segítenek rendezni a vitát.
Én nagyon csúnyán beáztam már kétszer. A legutóbbi beázás helye jelenleg felpuposodott teljesen, bármikor lezuhanhat a főzőfülkében az ételbe. Húsvétkor beázott az előszoba. Kedden hívtam a közös képviselőt, telefonált később, hogy az apja fog kijönni, akiben többször csalódtam (például nekem kellett keresnem szakembert egyszer a légtelenítésére a radiátoroknak, holott ez a legfelső emelet és az egész bérház attól függ, hogy itt ki legyen légtelenítve, vagyis a MIHŐ elmondása szerint is, mivel kértem tőlük segítséget, lakásszövetkezetnek kellett volna rendeznie.)
Tehát nem szívesen vártam az idős közös képviselőt. Megérkezett, lefotózta a beázási foltokat, megrajzolta az alját a vonalaknak ceruzával, majd elmentek a tetőre. Vártam tegnapig, tegnap megjelent a nagyszobán is kis helyen a beázás, telefonáltam, erre a fia azt mondta, hogy az apja szerint kiszáradt a beázás, azért rajzolta meg, hogy akkor szóljak, ha frissen fog tovább ázni, mert ők a tetőn nem találtak semmit. Azt mondta, szól egy másik vállalkozónak és kijönnek. Vártam, de boltba kellett mennem, telefonálni akartam, hogy nem leszek itthon. Kétszer próbáltam, ismeri a telefonszámomat, de nem vette fel.
A biztosítót is hívtam, azt mondták, ahhoz, hogy ők fizessenek (valamennyit) a közös képviselővel kötött szerződésre, kell tudni a beázás okát, addig nem fizetnek. Hát így állok, várom az esőt, hogy még egyszer beázzak, s ha nem ázik tovább, senki sem fizeti ki a káromat. Nincs erőm ahhoz, sem elég pénzem, hogy vállaljam a festéssel járó pakolásokat, meg kevés hely ebben amini lakásban. A nagyszoba nagyon régóta húzódik mert annyira kicsi a lépcsőház, hogy nincs hová pakolni, a kisszoba szintén mini, oda szinte semmi sem fér be. Tehát a húsvéti beázás a közös képviselőnek kiszáradt ázásnak számít. Tehetetlen vagyok.
Volt régi, drága biztosítónál szerződésem, mindig kötöttem biztosítást. A tatárdombi szétberhelt családi házra már nem volt erőm és időm kihívni őket, mikor levált az előszoba, háromfelé vált a szoba, szétroncsolódtak a cserepek, lepotyogtak a gerendák, tiszta lyuk volt a ház fala. Menekülnöm kellett onnan. A következő lakónak felrobbant a ház, neki a város épített újat talán harminc éves kölcsönre. Nekem soha senki nem segített, ezért is tatottam mindig fontosnak a biztosítást.
Anyámnak most emelt a biztosító, szintén váltott a drága biztosítótól tavaly, én ajánlottam neki a saját biztosítómat. Most kapott levelet, hogy három havi díjra négyezer forint emelést tettek máustól. Ő ezt nem tudja vállalni, inkább felmondta a biztosítását. Mondtam neki, hogy nekünk, ha történne valami, senki sem segítene, de nem hallgatott rám.
Én ingóságbiztosításért a tönkretett bútorok, szegényes holmik után fizetek havi 2.700-at, mely minden éven eddig emelkedett. Igaz, van benne duguláselhárítás és temetkezési biztosítás, hatszáz forint, melyet csak halálomkor fizetnek ki, illetve kétszázezer forintot. Ingatlan biztosítást panelprogram óta a lakásszövetkezet fizet közös költségekből.