Ilyen lesz az Európában egyedülálló miskolci szívcentrum – látványtervvel

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház egyik legjelentősebb fejlesztésük újabb állomásához érkezett. A Kardiovaszkuláris Centrum zöld mezős beruházása pozitív változást hoz az egészségügyi intézmény, a város, illetve a térség életében, továbbá a betegellátásban is. Nagyon ritka ugyanis hazánkban, hogy nem meglévő épületet újítanak fel, hanem egy teljesen újat építenek a célra. Az Észak-magyarországi regionális komplex szívérrendszeri fejlesztés és szívsebészeti háttér kialakítása projekt jelenlegi állásáról tartottak sajtótájékoztatót a megyei kórházban pénteken. Az eseményen bemutatták az elfogadott, hivatalos látványterveket, illetve levetítették azt a rövidfilmet, amely szemlélteti a leendő komplexumot. A film bárki számára elérhető a kórház weboldalán.

Az építés 2024-ben kezdődik

A Kardiovaszkuláris Centrum fejlesztésének gondolata a menedzsmentben már több éve megforgalmazódott: a szakmai programot a kórház egészségügyi és műszaki szakemberei állították össze. Ezek alapján készült el a terv, amely a szakmai program mellett a területi elhelyezés és az épület felépítését jelenítette meg – mondta Dr. Révész János, a B.-A.-Z. Megyei Központi Kórház főigazgatója. Már rendelkeznek engedélyezési szintű tervanyaggal, hatályos építési engedéllyel. Azt szeretné, ha egy éven belül elindulna az építkezés is, amely 2026-ra elkészülhet a hozzá tartozó infrastruktúrával és humánerőforrás kapacitással együtt – fogalmazott a főigazgató.

Szüksége van a térségnek rá

Tavaly szeptemberben jelentették be, hogy közel 40 milliárd forintból Miskolcon megépülhet a Kardiovaszkuláris Centrum – hangsúlyozta Csöbör Katalin, országgyűlési képviselő. Nagyon sok szakember együttes, összehangolt több évig tartó munkája kellett ahhoz, hogy elérkezzenek ehhez a ponthoz. Azaz, hogy egy csúcsprogresszivitású komplexum jöhessen létre a térség betegeinek gyors és hatékony ellátására – tette hozzá.

Minden egy helyen

Az a legfontosabb szempont a centrum létrehozásában, hogy logisztikailag a legoptimálisabb, hiszen a diagnosztika, a járóbeteg-, illetve a fekvőbeteg ellátás és az invazív lehetőségek egy épületen belül koncentráltan valósulnak meg – tudatta Dr. Mátyás Lajos, a megyei kórház sebészeti jellegű osztályok felügyeletéért felelős orvosigazgató-helyettese. A sok munka beérik, az öt évvel ezelőtti elképzelés most már elérkezik ahhoz a ponthoz, hogy kézzel foghatóvá válik, a beruházás hamarosan elkezdődhet – vélekedett az orvosigazgató-helyettes.

A kor igényeit kiszolgáló

Az épület nem csupán modern, innovatív és külsejében is impozáns, de funkciójában is megfelel majd minden elképzelésnek – mondta Breitenbach Sándor, a megyei kórház műszaki igazgatója. A mintegy 15 ezer négyzetméter alapterületű épületben hét szint lesz, amelyben 180 betegágy, 10 műtő, valamint technológiai és kiszolgáló berendezések kapnak helyet. A volt szülészet-nőgyógyászat épületét fogják elbontani, melynek helyére megépül a centrum.