Minden a legnagyobb rendben. A BKV a tőle elvárható gondossággal, a jogszabályokat maximálisan betartva járt el.
A BKV belső ellenőrzése erre a konklúzióra jutott, miután a főpolgármester, Karácsony Gergely kérésére még 2022-ben vizsgálatot indítottak a közlekedési vállalatba beépült bűnszervezet miatt. A revizorok mindent rendben találtak, megállapították, hogy semmilyen további intézkedésre nincs szükség.
A hvg360 számolt be először arról, hogy Egy korábbi Magyar Jeti-adásában részletesen utánajártunk, hogy kikről van szó:
2021. júniusában a NAV és a TEK kommandósai országszerte egyszerre nyolcvan helyszínen csaptak le egy szervezetre, aminek tagjai a Sys-csoporthoz tartozó cégükkel milliárdos közbeszerzést nyertek el a fővárosi közlekedési vállalatnál. Ők látták el a főváros legjelentősebb cégének rendszergazda-feladatait. Olyanok tartoztak hozzájuk, mint a nyomtatók és irodai gépek beszerzése, karbantartása, belső levelező rendszerek, szerverek üzemeltetése és így tovább. A Sys a munkát még Tarlós idejében, közvetlenül a ’19-es önkormányzati választások előtt nyerte el 10 évre nagyjából bruttó 50 milliárd forintos keretösszeg fejében. Ami még rejtélyesebbé teszi a történetet, hogy azzal egy időben, hogy a banda tagjaira lecsaptak a hatóságok, a munkát átvették tőlük Pintér Sándor emberei. (A szervezet vezetése a razzia előtt fél évvel a BKV-s munkát átpakolták egy másik Sys-cégbe, aminek a neve Sys Network. Ebben már benne voltak Pintér emberei. Jelenleg ez a cég látja el a munkát a korábbiakhoz hasonló kondíciókkal.)
Tehát a BKV rendszergazdái bilincsben, a belügyminiszter bizalmasai pedig a helyükre léptek.
Miután 2022 tavaszán Karácsony Gergely vizsgálatot kezdeményezett, aminek során arra meglepő végeredményre jutottak, hogy a közbeszerzés, az árazás és a szerződés teljesítése is tökéletesen rendben volt.
Az alábbiakban felsorolunk öt gyanús körülményt, amiket Karácsonyék nem vettek figyelembe a vizsgálat során:
1. Kiemelten magas árrés
A Sys projektmenedzserét, aki a BKV ominózus informatikai munkájáért felelt 2021 nyarán kihallgatták a pénzügyőr nyomozók. A tanú elmondta, hogy a vállalat informatikai szerződést „kiemelten” túlárazták, sokkal drágábban látják el a feladatot, mint a piaci ár. Pontosan így fogalmazott:
2. Mintha rájuk öltötték volna
A vizsgálati anyagból –amit Hadházy Ákos kért ki a Fővárostól – kiderül, hogy a BKV 2019-es közbeszerzésén egyetlen cég indult el, a végül nyertes Sys. Az ellenőrök megállapították, hogy ha más szereplő is elindult volna a tenderen, akkor valószínűleg kedvezőbb szolgáltatási díjban állapodhattak volna meg.
De miért nem repült rá a piac egy ilyen volumenű munkára?
Mert gyakorlatilag a Sys-re lett kiírva a tender. A Sys a nokiás dobozról elhíresült Synergon egyik utódcége. Ugyan mára semmi köze az egykor jelentős IT vállalathoz, de a referenciáira szüksége volt a közbeszerzés behúzásához. Ugyanis a Synergon évtizedeken át dolgozott a BKV-nak, a tender pedig olyan cégre volt kiírva, ami korábban nagy tömegközlekedési vállaltnak dolgozott. Vajon hány olya informatikai cég létezik, ami az alábbi feltételeknek megfelel?
3. Mindenkinek vaj van a fején
A bűnszervezet elleni nyomozás során a győri NAV nyomozói a Sys IT Services cégen túl a projektben résztvevő alvállalkozókat, a T-systems Magyarországot, és a 4iG-t is a csaló hálózat haszonhúzó cégeként azonosították. A gyanú szerint ők is fiktív számlákat fogadtak be annak érdekében, hogy csökkentsék az adófizetési kötelezettségüket.
Mind a fővállalkozó, mind az alvállalkozók egyes alkalmazottai tudták, hogy amit csinálnak, az nem kóser.A lehallgatási jegyzőkönyvek tanúság szerint a letartóztatások és házkutatásokat megelőzően a 4IG szolgáltatás-managere, arról egyeztetett a Sys munkatársával, hogy bajban vannak, az adóhatóság kiszimatolt valamit, és hogy próbálják meg valahogy leállítani a nyomozást.
A fenti alvállalkozók továbbra is részt vesznek a projektben.
4. Ismerős arcok
A közbeszerzési eljárás alatt, tehát még Tarlós idejében, a Sys vezetője Szellem Zoltán volt. Az olvasónak talán nem sokat mond ez a név, de annál többet mondhatott Karácsony Gergelynek, amikor átvette a fővárost, és szembesült, hogy kik épültek be a közlekedési vállalatba. Ugyanis Szellem Zoltán irányította a zuglói parkolásellenőrző céget is pont akkor, amikor a kerületben Karácsony volt a polgármester. Azt a céget, a Sis Parkingot szintén a csalóhálózat haszonhúzójaként azonosítottak a hatóságok. Szellemék Zuglóban annyira túlárazták a parkolási szerződést, hogy végül veszteséges lett a parkolási pénzek beszedése, ami felér egy gazdasági csodával. Amikor kitört a botrány, Karácsonynak a helyi szocialistákkal kellett összefeszülnie, hogy végre megszabadulhasson a sötét vállalkozóktól.
Kirúgta a zuglói ajtón, visszamászott a BKV-s ablakon.
Szellemet 2019-ben egy bizonyos M. Iván váltotta az igazgatói székben. M. korábban rendőr volt, majd a CBA biztonsági főnöke lett, civilben pedig a Goj Motorosok alelnöke. Tehát egy vagyonőr vette át a BKV informatikai rendszerét. Később ő is gyanúsított lett ügyben. A Sys sales igazgatója pedig Varga Gergely volt, egykori ügyész, aki korrupció miatt lett elítélve, és emiatt négy évet ült börtönben.
A fenti figuráktól Pintér Sándor körei vették át a BKV informatika üzemeltetését.https://444.hu/2023/04/17/ha-ezt-megtudja-a-bkv-vezetese-akkor-nagy-bajban-lesz-a-ceg