A Fertő tavi beruházás környezetvédelmi működési engedélyének visszavonására és új eljárás lefolytatására kötelezte a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatalt a bíróság a múlt hét pénteken tartott tárgyaláson, közölte hétfőn a Greenpeace Magyarország.
A szervezet és a Fertő tó Barátai Egyesület január 30-án indítottak pert azért, mert a kormányhivatal 2022 karácsonya előtt meghosszabbította a korábban már felfüggesztett beruházás engedélyét.
A bíróság pénteki döntése nagyon fontos közös sikere a Fertőt védő civileknek, de a végső cél továbbra is az, hogy a kormány alapjaiban gondolja újra a terveket, és csak egy sokkal szerényebb, kisebb léptékű turisztikai fejlesztést végezzen, amellyel nem sérül a Fertő tó európai szempontból is kiemelkedő élővilága
– írták a közleményben. Hozzátették: fontos siker a Fertő tó megóvásáért folytatott küzdelemben, hogy a bíróság a természetpusztító óriásberuházás engedélyének visszavonására és új eljárás lefolytatására kötelezte a kormányhivatalt.
A Greenpeace Magyarország és a Fertő tó Barátai Egyesület a peres eljárás kockázatait kezelendő külön felperesekként a Győri Törvényszékhez fordultak, amikor tudomásukra jutott, hogy az illetékes kormányhivatal december 21-én, még a téli szünet előtt váratlanul, és a civil szervezetek által megfogalmazott kritikák ellenére kiadta a Fertő tavi turisztikai beruházás környezetvédelmi működési engedélyét, amellyel a civilek szerint hazai és nemzetközi jogszabályokat is megsértett.
„Az engedély hosszabbításának több érdekessége is volt. A 2022 nyarán felfüggesztett beruházás gazdája tavaly év végéig az állami Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. volt, ami a megszűnése előtti utolsó pillanatban kezdeményezte a Fertő tavi projekt környezetvédelmi működési engedélyének kiadását, hogy ha úgy alakul, akkor folytatni lehessen az építkezést. Villámgyorsan meg is kapta azt, amely ráadásul még közel 50 százalékkal nagyobb területre vonatkozott, mint a korábbiak”, jelezte a szervezet.
A megszűnő állami cég jogutódja a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium lett, így ez a tárca felelős a további lépésekért. A jogi csatában a Fertő tó Barátai Egyesületet a Greenpeace mellett az EMLA, környezetvédelmi jogi ügyekkel foglalkozó egyesület is segítette.
Ott csak az osztrákok beruházhatnak.
Mi nem világos?
Minden világos. Ez a grínpíszok banda azért harcol, aki jobban megfizeti… 😛
Miskolcin is csak az írnek lehet belvárosi betonkeverője és az osztráknak kőbányája.
. És egyszer vége lesz a háborúnak és ez menthetetlenül be fog következni. És most kellene átállni öntözéses kertgazdálkodásra amire alkalmasak a földjeink, az évi 2000 napos óra. Ha a vízmegtartás és az azzal kapcsolatos vízépítés lenne a nemzeti főcsapás iránya és mellé abbahagynák a lopás alapú nemzetvezetést, akkor ERRE még lehetne pénzt is kapni a gyűlölt Brüsszeltől. De hát mi ugye mint középhatalom akkumulátort akarunk gyártani az egész világnak, amihez jelenleg se alapanyagunk, se energiánk, se vizünk, se emberünk, szóval SEMMINK sincs, de főleg semmihez sincs elég eszünk… azon kívül, hogy 1000 éve faszokat hagyunk magunkon uralkodni.
Majd a drogos, korrupt, kanos brüsszeli faszok megmondják mit csinálhatunk, ugye ostoba seggarc? 🙂 😛