Ezzel a feldolgozással elég ingoványos területre tévednek. 1999-ben egy Himnusz-átdolgozás robbantotta ki például a rendszerváltás utáni korszak első parlamenti popbotrányát is, amikor a Kisgazda Pártot az Anima Sound System botránkoztatta meg, nemzetgyalázást emlegetve. 2021-ben pedig, az akkor még az ellenzékkel szimpatizáló Dopeman — a dallamot nem, csupán Kölcsey sorait felhasználó – dalával kellett a bíróságnak foglalkozni, miután többen feljelentették a Bazmeg című szerzeményt nemzetgyalázása miatt, de végül megszüntették a nyomozást. Tavaly márciusban pedig egy Nemzeti dal-feldolgozást kritizáltak sokan, amikor többek közt Nagy Feró, Pataky Attila, Varga Miklós adta elő Petőfi versének eredetileg Tolcsvay László által írt megzenésítését, de az a zeneszerzőnek sem tetszett, mondván, az „én általam ‘73-ban megzenésített Petőfi-versben nem volt „yeah”, hiszen MAGYARUL írta. Szomorú vagyok.”
„Nagyon érdekes, hogy a születésekor ez egy színtiszta, egyszerű, spontán örömből kigurult dalocska volt, és csak utána kezdtünk el mi is azon gondolkodni az enyhén megbetegített felnőtt agyunkkal, lehet-e ilyet egyáltalán… Ebből is látszik, hogy mindenbe beleivódott manapság a politika, és utólag annak is elveszi az ártatlanságát, ami egyáltalán nem lenne erre hivatott” – mondta ezzel kapcsolatban most Kiss Tibi.
Vastag Gábor hozzátette: szerinte a zenekaruk verziója olyan feldolgozása a Himnusznak, amelyet ünnepnapokon kívül is rendszeresen lehet hallgatni, ellentétben az eredeti művel, amire ez nem kifejezetten jellemző. „Ha belegondolunk, az eredeti Himnusszal ezt gyakorlatilag soha nem tesszük meg, pedig megérdemelné. A mi verziónk erre talán alkalmasabb: akár egy sima hétköznapon, mondjuk munkába menet is ugyanannyira érvényes” – magyarázta.https://hvg.hu/kultura/20230417_Quimbystilusban_dolgoztak_at_a_Himnuszt_Kiss_Tibiek?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1dUZe1jGw_10KSFSjgWYTnIHA2UzXj6IEHyo1l4HoFFCzhQ4dinVAIZl4#Echobox=1681734781
Nemzetgyalázás