Die Welt: Magyarország után máshol is bevetnék az uniós pénzek visszatartását
  • Die Welt: Magyarország után máshol is bevetnék az uniós pénzek visszatartását

Az EU példát statuált Magyarországgal, amikor a jogállami mechanizmus alapján fejlesztési pénzeket fagyasztott be, ám az Európai Parlament felkérésére született új tanulmány azt szorgalmazza, hogy más kormányok ellen is vessék be a „nukleáris opciót”, mivel anélkül nem lehet leküzdeni a korrupciót. A bizalmas jelentést a párizsi Delors Intézet, a Brüsszeli CEPS agytröszt és a berlini Hertie School munkatársai készítették.

Ha minden igaz, hamarosan nyilvánosságra hozzák, de a lap már hozzájutott. A dokumentum, amely a „belső felhasználásra” jelzést viseli, azt hangsúlyozza, hogy nem szabad visszariadni a kemény eszköz bevetésétől, mert a másik oldalon az áll, hogy veszélybe kerül a bíróságok és a sajtó függetlensége, elharapózik az urambátyám-rendszer. Márpedig ahol jelen van a megvesztegetés, ott veszélybe kerülhet az európai adófizetők pénze.

Daniel Freund német zöld EP-képviselő hatalmas sikernek tartja, hogy a magyar kormányt ilyen módon próbálják jobb belátásra bírni. Szerinte ez azért fontos, mert a közösség szavahihetősége forog kockán és meg kell mutatni a polgároknak, hogy Brüsszel odafigyel a befizetések felhasználására. Ám a törvényhozó szerint hasonló gondok másutt is vannak, például a lengyeleknél, bolgároknál, románoknál, görögöknél és Máltán.

Viszont el kell érni, hogy a jogállami mechanizmus ne számítson a legvégső eszköznek, és általános legyen a nézet: nincs abban semmi rendkívüli, ha ilyen úton-módon kívánnak reformokra ösztönözni bizonyos országokban. A magyarok esetében 6,3 milliárd eurót tartanak vissza a kegyencrendszer és érdekütközések miatt.

Viszont – hangsúlyozza szakértői vélemény – lényeges, hogy a jövőben Brüsszel ne csupán konkrét gyanú esetén avatkozhasson be, hanem már akkor is, ha a jelek általában korrupcióra utalnak. Jelenleg ugyanis nagyon nehézkes bizonyítani, hogy veszély fenyegeti az uniós pénzek tisztességes felhasználását, ez pedig jelentősen rontja a módszer hatékonyságát, írja a német lap.