Mi történik, ha senkidet nem ölik meg, csak a férjedet viszi el a rák, amit vagy a bányában szedett össze, vagy nem

A GDP nem feltétlenül jár kéz a kézben az életminőséggel, és bizony az Egyesült Államokban sokan élnek olyan körülmények között, amikhez képest még a mi szegregátumaink sem feltétlenül kilátástalanok.

Nomadland (Netflix) viszont nem sorozatgyilkosos/elvesztettgyerekes dráma.

A legkeményebb részek az Amazon karácsonyi szállodájában.

Hanem viszont mi történik, ha senkidet nem ölik meg, csak a férjedet viszi el a rák, amit vagy a bányában szedett össze, vagy nem, mindegy is, mert aztán a bánya meg bezár, és a város gyakorlatilag megszűnik, a házak pedig, amik gyakorlatilag a vállalaté voltak, értéktelenné válnak, hiszen az egész környék sivatag, aminek csak a bánya adott értelmet. Ilyenkor aztán a 60 pluszos ex-munkavállaló bevackol szépen a fehér furgonjába, és vándorolni kezd, jellemzően oda, ahol van valami munka.

Hogy adott-e valamit a filmhez, hogy Frances McDormand valószínűleg őrült, mert felkészülésként hét hónapig nomadizált egy furgonban, én aztán nem tudom megítélni, mert a tudományos igényű válaszhoz szükségeltetne egy kísérlet McDormand egypetéjű ikrével, aki nem nomadizál hét hónapig a filmre készülve, és vele is leforgatják, és akkor pediglen egy reprezentatív, több száz fős panel megnézi szépen osztott képernyőn egyszerre a két filmet. De na: McDormand mindig zseniális. Oké, James Bond még nem volt, és szerintem Jack Reacherként is égne, de ez a Közép-Nyugati furgonos hajléktalan iszonyú erővel van letéve.

Plusz a legtöbb szereplő nagy valószínűséggel amatőr, már úgy értem, színésznek amatőr, mert hajléktalannak professzionálisak. És a 2020-as években a neo-neorealizmus azt is jelenti, hogy látjuk, hogyan szarik a lakóautós homeless egy húszgallonos vödörbe, hogyan melegíti a raktérben a kemény zimankókban a gusztustalan konzerveket, és milyen az, amikor egyetlen biztos pont az életedben, hogy az Amazon a karácsonyi csúcsban idénymunkásként foglalkoztat.

McDormand és a rendező, Chloé Zhao, ki-ki a maga Oscarjával (rajtuk kívül maga a film is nyert egyet, még 2021-ben).

A rendező, Chloé Zhao igazából kínai-kínai, tehát a Chloét csak azért használja keresztnévként, mert különben a nyugati féltekén a kutya nem bírná megjegyezni az igazi nevét (Zhao Ting). Pekingben született és nőtt fel, nepóbébizni is lehet, mert a nevelőanyja híres színésznő (ínyenceknek: Song DanDan). Már az első filmjével bejutott a Sundance-re. A többi filmjét nem láttam, de a Rider alapján kamázza a Közép-Nyugatot, a Nomadland alapján pedig tud új minőséget hozni a lassú, szomorú, szociálisan érzékeny, szép, de még pont nem giccses filmek mezőnyébe.


A 119. Borízű hang: Kivel lesz a NER, amikor összecsapnak a medvék és a magyarok?
  • 00:36 Winkler Róbert kakát kap enni, de igazából tengeri uborka. Miért eszik egyáltalán bárki tengeri uborkát?
  • 05:06 A tengeriuborka-evés világtörténelmi jelentősége. Cook kapitány és a hülye, aki nem vette észre Ausztráliát.
  • 08:40 Mennyi egy kiló kézzel bűvárkodott tengeri uborka? Hand dived scallops. Az abalone hivatalos magyar neve tengeri fülcsiga.
  • 10:49 Fitnesstippek 94 éveseknek. Lassú felkelés és fogcsattogtatás.
  • 14:47 India, Kína, Melbourne és Sydney lakossága. Farkashoz nem értő emberek társadalmi látlelete egy farkas kapcsán. Orbán titkára és a farkas.
  • 17:01 Kommunikációs zavar farkasügyben. Orbán és Putyin sztálingrádjai. Farkasvadászat és zsurki vodkagyár.
  • 19:46 Olasz medve a futó ellen. Erdélyi medve a magyarok ellen. Kivel lesz a NER, amikor összecsapnak a medvék és a magyarok?
  • 23:02 Bede Márton pontosítja, mi és hogy lett rosszabb az elmúlt egy évben. Mi számít szintlépésnek a lejtőn? Kinek mennyi maradt a fizetéséből? Hol lehet minden ponton vitatkozni mindennel?
  • 28:56 És most sport! Mit lehet lopni a biatlonból? Mennyit keres Norvégia a háborún? Hogy kell egyáltalán lopni?
  • 32:30 A szlovák lombkoronaösvények koronázatlan királya: Bachledka. Ebből hogy tudnánk lopni? A nemzeti lombkoronasétány-klaszter. Borbás Marcsi keresztezése Kiss Róbert Richárddal. Bede Márton feltalálja a közmédiát.
  • 36:22 További hungarikumok: kubikusság, lakógyűlés, kézmosás. A nagy holland és török kubikusélet.
  • 38:58 Hogy kell bubbletea-t rendelni? Traditional style tápiókabubble. A sör drágább, vagy a tea? Bud Lightot tud valaki?
  • 46:14 Winkler Róbertet ismét megkínozza a macskája. A dorombolás mint gyógyító frekvencia. Hány macskánk van átlagban?
  • 48:55 Helyreigazítás: Mötley Crüe.
  • 50:11 Gyöngyösi Márton kalandjai a zsidókkal és az amerikai követségen. Iftar a hollandiai amerikai nagykövetségeken? Elképzelhető, hogy egy amerikai nagykövetség tévedjen?
  • 57:33 Szerzői jogi újdonságok és a sajtófotósok zsarnoksága.

Winkler