– Idén először bevétele is lesz a falunak a zarándoklatból, 15 millió forintot kapunk a szervezésért felelős Rubin családtól. A falut kénytelenek voltunk lezárni, ekkora forgalom megbénította volna az itt lakók életét, nincs elég parkolóhely sem, balesetveszélyes lenne ha itt ezer autó mozogna.Így most nagyobb a tér, szellősebb a falu, sétálóutca lett a főutca – magyarázta Bodrogkeresztúr vezetője.
A főutca hétfő reggel tömve volt, százak imádkoztak a régi zsinagógában, a temető előtt felállított sátrakban. Shaie rabbi és a két fia, Mendel és Berish évente többször is ellátogatnak Bodrogkeresztúrra, ápolva ősük emlékét.
– Most várunk még három repülőgépnyi amerikai haszid zsidót, jól meg kell szervezni, hogy mindenki jól érezhesse magát, imádkozhasson, kívánjon valamit a csodarabbitól. Ez nekünk misszió, korábban több család vállalt részt a szervezésből, nem volt egy kézben, voltak gondok. Most minden rendben van, egyirányúak az utcák, csak a kisbuszok közlekedhetnek, nyugodtan ünnepelhetünk – újságolják büszkén.
A legenda szerint minden évben április 23-án éjjel jelenik meg a csodarabbi szelleme a sírnál, s teljesíti az emlékezők kívánságait. Ilyenkor három napig hömpölyög itt a tömeg, a haszidok imádkoznak, kis cetlikre írják a kívánságaikat s dobják be a cédulákat a csodarabbi síremlékéhez.
A cédulákat két hét múlva vallási szertartás közepette elégetik és eltemetik a helyi zsidó temetőben, várva a csodát, a kívánság beteljesülését.
– A csodarabbi szerény, egyszerű, másokon segítő ember volt, másokért élt, másokért dolgozott – mondta a New York-i Haim Brown, aki itt született, 3 hónaposan került ki Amerikába a szüleivel, ott él 63 éve. Most családjával látogatott haza, s bár üzletemberként nem él rosszul, kicsit bosszantja, hogy a csodarabbi halála évfordulójának napjára háromszoros áron kap csak szállodai szobát és bérautót. A taxisok sem finomkodnak, 1000 dollárt – 350 ezer forintot – kérnek ilyenkor egy Budapest-Bodrogkeresztúr-Budapest útért, fejenként. Szállás a faluban nincs, illetve feketén akad még, szinte minden házat felvásároltak a haszidok, akik egymásnak adják ki a szobákat. Berkovics Mózes a Blikknek elmondta, ő még idejében, nyolc éve, az ingatlanárak felemelkedése előtt vett házat, ma már a tripláját éri itt az akkori 300 ezer forintos négyzetméterár.
Nem csak a kisbuszok, az étkezés is ingyenes, elkülönítve persze a férfi és a női részt.
Támogatást elfogadnak a rendezvény helyszínein, bár nincs kimondva, de100 dolláros (34 ezer forintos) adománynál nem illik kevesebbet adni. Az egydolláros bankóknak is nagy a keletje, de az másképp. A szervezőket nem zavarja, hogy a zarándoklatra haszid koldusok is érkeztek, leginkább Európa keleti részeiből – némelyik bankkártyalehúzóval, hogy minden lehetőség meglegyen az adakozásra. A fehér sapkás imádkozók markukban pénzköteggel szólítják le a zarándokokat dollárt kérve, a haszidok meg fizetnek, hiszen a csodarabbi önzetlenségének emléke ezt kívánja meg tőlük.
– Én is haszid vagyok, sajnos nem minden zsidó ért a pénzhez, nem szégyellem, kéregetek – mondta az ukrán Misa. – Sok koldus ezért nem engedi hogy fényképezzék, mert szégyen, de hát ilyen a világ. 5-600 dollárra számítok a csodarabbi évfordulójának hetén, ebből két hónapig is elélek majd, nekem így segít a rabbi adományozói hírének emléke.
A falu ezen a napon nem csendes, éli a megszokott életét, az iskola, a hivatal sem zárt be.
– Egész évben van itt forgalom, de az áprilisi évforduló a csúcspont – mondta Imre, az egyik kisbusz sofőrje. – Tegnap is, ma is 8 órán át mentem, majd egy váltósofőr is vitte a buszomat, nekünk ez remek bevételi forrás. Örülünk, hogy valaki a kezébe vette a szervezést, mert így egyszerűbb, tudjuk kinek dolgozunk. A szervezettségtől azt reméljük, a falunak, a faluban élőknek is nagyobb haszna lesz ebből a csodálatos történelmi emlékből, hagyományból.
Ahogy az elmúlt évtizedben minden évben, idén is mintegy 30 000 – 40 000 ortodox zsidó érkezett hazánkba, hogy megemlékezzen a világhírű magyar származású rabbiról. A héber naptár szerint Reb Steiner Saje Ijár hó 3-án hunyt el, ami idén április 24-re esik. A rendezvényt a rabbi unokájának Egyesült Államokban élő családja és annak alapítványa szervezi. Reb Steiner a zsidó közösség kiemelkedő tagja volt. 1851-ben született és 1925 áprilisában hunyt el Bodrogkeresztúron. Egykori lakhelye- ahol a zarándoklat idején a haszidok imádkoznak – ma emlékház és zarándokhely lett, csakúgy, mint a zsidó temetőben található sír. A csodarabbit messze földön ismerték és tisztelték, csodálatos tetteit legendák őrzik, imája erejével kibékített egy válni készülő katolikus házaspárt is.https://www.blikk.hu/aktualis/belfold/bodrogkeresztur-csodarabbi-sirja-zarandoklat/ryr318f?utm_source=hirkereso&utm_medium=hirkereso&utm_campaign=hirkereso
Ilyen rusnya teremtmény a kalendáriumban sincs
Dehogynem! Küldj egy képet a pofádról, hagy röhögjünk!
Én furdök 😀
Ha már te pusztai mint „sajtós” nyulkálsz mások zsebében akkor forintosítanád, hogy neked mennyit fizetnek a napi 20 zsidószopkodásért?
Jól él a Vörös Oroszlán ortodoxnak magát nevező árja és az ország felszámolóinak ördögi népe a zarándoklásból, sokat kereshet rajta amerikai védelemben, mert senki sem tudja, mit tettek, bár látható a végeredménye tevékenységüknek. Azt hiszem, befejezték a pokol népével a világ felszámolását. Kinek imádkoznak?
x Ezért rak fel szinte minden nap velük kapcsolatos hírt. Van, amikor napi 3-at, 4-et. Aberrált firkász ez, nem egyéb.