Ez még nem a világvége, de az eddig ismert világunknak vége
  • Annyira gyorsan fejlődik az új típusú mesterséges intelligencia, hogy a fejlesztői sem bírják követni.
  • Rengetegen kongatják is a vészharangot, de a szellem már minden jel szerint kiszabadult a gépből.
  • Beléptünk az emberiség új, minden korábbinál bizonytalanabb korszakába, és úgy tűnik, hogy ami most következik, az minden ígéretével együtt egészen félelmetes lesz.

AZ AI-KUTATÓK FELE ÚGY VÉLI, LEGALÁBB 10 SZÁZALÉK AZ ESÉLYE ANNAK, HOGY AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓ ELPUSZTUL, MERT KÉPTELENEK LESZÜNK IRÁNYÍTANI A MESTERSÉGES INTELLIGENCIÁT.

Ezzel a közvélemény-kutatási adattal kezdődik két etikus AI-kutató, a Center for Human Technology alapítói, Tristan Harris és Aza Raskin márciusban San Franciscóban tartott előadása. Arra figyelmeztettek, hogy sokkal nagyobb sebességgel változik körülöttünk a technológia, mint valaha, és az irányítás már ki is csúszott a kezeink közül.

„Ha minden második hozzáértő mérnök azt állítaná, hogy 10 százaléknál több esélye van annak, hogy a repülő, amire felszállunk, lezuhan, vajon felülnénk-e arra a gépre?” – teszik fel ugyanezt a kérdést másképpen a kutatók, akik szerint az egyetlen felelős válasz egy határozott nem.

Tristan Harris, a Google egykori fejlesztője fontos szerepet játszott a nagy sikerű Social Dilemma című dokumentumfilm elkészítésében, az állatok kommunikációjának dekódolásával foglalkozó Aza Raskin pedig évek óta használja az AI-t (mesterséges intelligenciát, azaz MI-t) saját kutatási területén. A két kutatót Steve Wozniak, az Apple társalapítója konferálta fel.

Mindketten azt állítják, hogy az új típusú AI-rendszerek paradigmaváltást hoznak, nemcsak az informatika, de a politika, a kultúra, a társas kapcsolataink, az intim szféránk, a ma ismert valóságunk érzékelése, voltaképpen az élet minden területén. És egyre több kutató állítja ugyanezt, köztük a világ legismertebb filozófusai és történészei is.

Mind arra figyelmeztetnek: óriási erőfeszítést követel majd tőlünk megérteni és feldolgozni, milyen alapvetően változik meg a világ. Harris egyenesen az 1940-es évekhez méri a most zajló változások paradigmatikus jelentőségét: szerinte az új típusú mesterséges intelligenciákkal az emberiség hasonlóan kockázatos felfedezést tett az elmúlt években, mint a II. világháború idején a nukleáris fegyverkezés területén.

De mi is ez a felfedezés?https://444.hu/tldr/2023/04/24/ez-meg-nem-a-vilagvege-de-az-eddig-ismert-vilagunknak-vege