Molnár Emil alezredes a Miskolci Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályának vezetőjével, megerősítette, hogy az átadás után a körforgalmi rész nem a legjobban működött. Ennek az volt az oka, hogy a fejlesztés tervezésekor megtervezték a fő irányt is, ami a Vörösmarty utca, a Martinkertváros irányába lett volna, és ennek megfelelően programozták a lámpákat. Az autósok azonban a korábbiaknak megfelelően a 3-as főúton, vagyis a Király utcán a keresztforgalmat preferálták. Mivel azonban a lámpa nem erre az irányra volt programozva, így nagy dugó keletkezett.
Nem volt megfelelő a program
– Érezhette úgy az autós, hogy beigazolódott a félsz, hogy ez nem lesz egy jól sikerült fejlesztés, pedig csak annyi volt az ok, hogy nem megfelelő program futott a lámpán. Ezt azonban gyorsan orvosolták a kivitelezők, így a körforgalomban lévő lámpa-ciklus már a járművezetők által kedvelt közlekedési irányhoz van igazítva, és így fennakadást, dugót sem okoz. Azonban a ránézésre bonyolultnak tűnő körforgalom, illetve az első kellemetlen élmények után vannak, akik elriadtak és inkább elkerülik. Helyette az egyel lentebbi, vagyis a Soltész Nagy Kálmán utcai irányt és csomópontot preferálják, ami a beruházás alatt nagyon jól működött, hiszen nem volt keresztforgalom, így könnyen lehetett haladni. Ezt megszokták, viszont a beruházás átadása után már van keresztforgalom és itt is átalakult a lámpa-ciklus is, amelynek megfelelően kell használni. Véleményem szerint a turbókörforgalom felé még mindig gyorsabban és könnyebben lehet haladni, mint a Soltész nagy Kálmán utca vonalán – magyarázza Molnár Emil. Hozzátette: a Soltész utcai kereszteződésben is történt finomhangolás a lámpáknál a beruházás átadása óta, itt is után igazítottak a forgalom alapján, gördülékenyebbé téve a közlekedést. Azonban a csomópont kapacitása egy ponton túl nem „bővíthető” a lámpaciklus változtatásával sem, ellentétben a Király utca csomóponttal, ahol pontosan ezt szolgálta a turbókörforgalom építése.
A letakart lámpa segített
Az Y-híd beruházásának átadása óta, mint, ha megnövekedett volna a balesetek száma a Soltész Nagy Kálmán és Vörösmarty Mihály utcák kereszteződésében. Ezt szintén megerősítette az alezredes hozzátéve, hogy ezek a balesetek, mint, ha másolták volna egymást. Minden alkalommal tilos jelzésen áthaladás volt, és úgy tűnik, hogy a jelzőlámpa zavarta meg a gépjárművezetőket.
Ha ugyanis a Bajcsy-Zsilinszky utca irányából érkezünk a kereszteződésbe, akkor találunk egy lámpafejet az úttest jobb szélén, amely a jobbra kanyarodóknak ad jelzést, de ez a jelzőlámpa megismétlődött felül is, míg a belső sávnak, amely a balra és az egyenes forgalmat engedi csak felül van jelzőlámpája. Aki kevésbé volt figyelmes, az elnézte a fenti, jobbra kanyarodásra vonatkozó szabad jelzést és behajtott a kereszteződésbe, miközben arra tilos volt a jelzés.
– Ezzel kapcsolatban volt egyeztetés, mert mindenki észlelte a problémát, rajtunk kívül az önkormányzat és a közútkezelő is, de állampolgárok is jelezték. Végül úgy avatkozott be a közútkezelő, hogy letakarta a fenti lámpát, és úgy tűnik, helyes volt az észrevétel, mert azóta nem történt ott ilyen baleset. Így orvosolva lett ez a probléma itt, a kapacitásprobléma a turbókörforgalomban, tehát nyugvópontra kell, hogy térjen ez a forgalmi helyzet, és az embereknek meg kell szokniuk és használniuk. Most már csak rajtunk, közlekedőkön múlik, hogy jól használjuk – mondja az osztályvezető.
boon.hu
Csak szólok, hogy van olyan lámpa, amely vagy piros, vagy sárgán villog. Pont ilyen esetekre.