Január óta legalább 28 katonai szállítógép haladt át a magyar légtéren Rzeszówba, az ukrajnai fegyverszállítás logisztikai központjába tartva. Amerikai és kanadai gépek Budapestről és Pápáról is vittek szállítmányt az ukrán határhoz közeli városba. Május 9-én ismét a győri reptéren álltak meg az ukrán határőrszolgálat helikopterei – most jobban próbálták titkolni az szállítást, de ezúttal sem sikerült teljesen észrevétlennek maradni.
Ahogy április végén írtunk róla, több jel is azt mutatja, hogy a magyar kormány hamis retorikát használ az ukrajnai fegyverszállításokkal kapcsolatban. A közelmúltban nyilvánosságra került felvételek és repülési naplók arra utalnak, hogy szövetséges államok rendszeresen használják a magyar légteret, közutakat és a repülőtereket az Ukrajnába irányuló fegyverszállításra.
Budapest-Rzeszów-Lviv
Februárban egy nyilvános webkamera rögzítette, ahogy a győr-péri reptérről az Ukrán Állami Határőrszolgálat felségjelét viselő H125M könnyű katonai helikopterek szállnak fel – mind kiderült, ezek Franciaországból indultak, és a magyar reptér, majd a lengyelországi Rzeszów érintésével érkeztek Ukrajnába.
Tavaly óta az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok nagy része Rzeszówon halad át, mivel innen lehet őket a legkönnyebben közúton Lviv felé szállítani. Az ukrán légtérbe ugyanis biztonsági okokból nem repülnek be a nyugati gépek. Bár a magyar kormány azt állítja, hogy sem szárazföldi, sem légi úton nem engedélyezik fegyverek átszállítását Magyarországon, ennek ellentmondanak a tapasztalatok. Májusi felvételek alapján úgy tűnik, az M7-es autópályán keresztül katonai konvojban szállították azokat a páncélosokat, amiket Szlovénia ajánlott fel Kijevnek.
A légi fegyverszállításra utal, hogy január óta (ahogy már korábban is) rendszeresen haladnak át katonai szállítórepülők a magyar légtéren, hogy aztán Rzeszówban szálljanak le. A Radarbox légtérfigyelő oldal archívuma alapján 28 ilyen gépet azonosítottunk.
Ahogy a térképen is látszik, elsősorban Olaszország, a Nyugat-Balkán és Bulgária felől érkező katonai gépek haladták át a magyar légtéren. Olaszországból főként az olasz légierő, más repterekről az Egyesült Államok és Kanada szállítógépei (főleg Boeing C-17 és Lockheed C-130 Herkules típusú, 20-40 tonna kapacitású nehézszállítók) érkeztek. Bulgáriából kiindulva egy ukrán légitársaság, a Motor Sich gépei érkeztek. Bár a társaságot civilként jegyezték be, nyílt titok, hogy az ukrán civil szállítókat katonai szállítmányokkal is megbízzák, áprilisban egy ilyen gép zuhant le például Görögországban.
Arra is volt példa, hogy egy repülő közvetlenül Magyarországról vitt valamilyen rakományt Rzeszówba: április 18-án Budapestről repült Rzeszówba a kanadai légierő repülője. Korábban, február 7-én egy magyar regisztrációjú C-17-es a Honvédség pápai légibázisáról szállt fel, és érkezett meg Rzeszówba.
Titokban ismét ukrán helikopterek szálltak le Győrben
Utóbbi gép a NATO Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) nevű egységéhez tartozott: ezt magyar regisztrációjú, amerikai pilóták által működtetett gépek alkotják, központja a pápai légibázis. A SAC-gépek már korábban is részt vettek az ukrajnai fegyverszállításban, tavaly a német védelmi minisztérium tett közzé fotókat, amelyeken a magyar lajstromjelű C-17-es látható az Ukrajnába szánt szállítmánnyal, páncéltörő és légvédelmi rakétákkal.
A Radarbox nyilvános adatbázisában található gépek mellett lehetnek további szállítmányok is, amelyek titokban haladtak át Magyarországon. Az online légtérfigyelő alkalmazások olyan gépek útvonalát rögzítik, amelyek bekapcsolt transzponderrel (radar válaszjeladó eszköz) haladnak. Gyakori viszont, hogy nemzetbiztonsági okokból katonai gépekkel kikapcsoltatják a transzpondert, így az útvonaluk nem követhető.
Pár éve az Átlátszó írt arról, hogy a Honvédség kormánygépként használt repülője kikapcsolt transzponderrel repült Máltára – az út csak azért került nyilvánosságra, mert Máltán szpotterek lefotózták a gépet.
Miután az Átlátszó bemutatta az ukránoknak felajánlott helikopterek győri pihenőjét, május 9-én ismét feltűntek a győr-péri reptéren az ukrán H125M-ek. Ezúttal a szállítás szervezői (talán az előző eset sajtóvisszhangja miatt) próbálták titokban tartani a helikopterek útját: a gépek transzponder nélkül haladtak, és egy olyan kifutón álltak meg, ami a webkamerán nem látszik. Nem sikerült azonban teljesen titokban tartani az utat, ugyanis az Időkép webkameráján újra feltűntek az előzőkkel azonos típusú és festésű gépek. A felvételen 16:28 körül, pár másodprecre, alacsonyan szállva tűnnek fel a helikopterek.
Tekintve, hogy a helikopterek transzponder nélkül, titokban haladtak át, nem zárható ki, hogy a térképen jelölteken kívül még további, titokban közlekedő katonai szállítmányokat is átengedtek Magyarországon.
Szöveg: Zubor Zalán — Adatvizualizáció: Szabó Krisztián
1905-től Ismerünk már titeket!
„KINT A LISTA! KI IS A TOP 5 KÍNAI PINCSI EURÓPÁBAN!
Elmúlt évek kínai befektetési volumenét tekintve:
No.1.: 81,4 milliárd EUR-val Nagy-Britannia
No.2.: 32 milliárddal Németország
No.3.: 17 milliárddal Franciaország
No.4.: 13,7 milliárddal Olaszország
No.5.: 13 milliárddal Finnország
(ezen a listán mi a 11. helyen vagyunk)
Jó, jó, mondhatja erre egy RTL-pata, de lakosságarányosan biztos mi vagyunk az élen! Kis ország, sok Kína!
Nem, kedves RTL-paták, nem!
Jöjjön ugyanez a lista lakosságszám arányosan.
Egy főre jutó kínai befektetések Euróban:
No.1.: Finnország 2673 EUR / fő
No.2.: Írország 1528 EUR/fő
No.3.: Nagy-Britannia 1208 EUR / fő
No.4.: Svédország 844 EUR/ fő
No.5.: Hollandia 781 EUR/fő
(ezen a listán is csak a 7. helyen vagyunk)
ELMONDANÁ VALAKI, HOGY A BAL-FÉK PROPAGANDISTA ÚJSÁGÍRÓK 32 DB RTL KAMERA KERESZTÜZÉBEN, MIÉRT NEM TESZNEK FEL KÉRDÉSEKET A FENTI ÁLLAMOKNAK A KÍNAI BEFOLYÁS ILYEN ERŐS JELENLÉTE MIATT???
Miért, miért? Mert mindennél fontosabb a tudatlan magyar mucsai nyáj meglegeltetése! Minden nap!
Egyébként meg azt szeretnék, hogy miközben mindenki ezerrel üzletel a kínaiakkal (a nagyobb baj, hogy az oroszokkal is) aközben a magyarok igazi lúzer módjára ebből kimaradjanak! Tudják! Német CATL jó, magyar CATL (szigorúbb környezetvédelmi előírásokkal) rossz. Ezek sosem változnak! Pont olyanok, mint a 1919-es bécsi emigráció! 100 év alatt semmi sem változott.”
Pápa az osztrákokat védő NATO támaszpont. PONT
Hol van a térképen Kárpátalja?
Hergeljetek még Soros pénzén hazátlanok !!!
„3. Ukrajna és Magyarország hivatalos kapcsolatainak kialakulása
3.1. A kölcsönös megértés útján
3.2. Határ menti együttműködés
3.3. A vereckei emlékjel
4. Magyarország és a határon túli magyarok: Kárpátalja példája
4.1. Alkotmányos felelősségvállalás
4.2. Ukrán–magyar vegyes bizottság
4.3. Magyar Állandó Értekezlet
4.4. A státustörvény
4.5. A kettős állampolgárságról szóló népszavazás
4.6. Magyar–magyar Kormányzati Konzultáció
4.7. Regionális Egyeztető Fórum .
4.8. Kárpát-medencei Képviselők Fóruma
4.9. „Határon túli magyarság a XXI. században”
4.10. Támogatási rendszer és kapcsolattartás az anyaországgal
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/szempont/ungvary-krisztian-nem-beszamithato-vagy-szandekosan-terjeszt-orosz-dezinformaciot-a-vezerkari-fonok/
most számold ki GDP arányosan, aztán menj vissza anyádra, nagyobb lesz a sikerélmény 🙂
a rubelszolga hazaáruló baromállatoknak szánt laposföldhívős dezinfósoldaladat meg dugd fel magadnak 🙂
Tégedet nagy ívben!
Az OECD tagországai között Magyarországé a hetedik legversenyképesebb adórendszer!
1. ?? Estonia
2. ?? Latvia
3. ?? New Zealand
4. ?? Switzerland
5. ?? Czech Republic
6. ?? Luxembourg
7. ?? Hungary
8. ?? Lithuania
9. ?? Turkey
10. ?? Israel
Az mind semmi! Európában Magyarország a 2. helyezett Belgium után a munkabérekre rakott adóelvonások tekintetében. Erre legyetek büszkék rubelfideszesek!
Sőt Magyarország 1. helyezett az EU-ban az infláció mértékét és az élelmiszerinflációt illetően. Mert működnek a rubelorbáni háborús megszorítások.
ez az internacionalisták/globalisták „szeretlekmagyarországa”?
ja, hogy még a szavakat is bitoroljátok
Ócska bolsi trükk
Most számoljak? 4 kétharmad után , az első 4/5-öd előtt?
Ne csináld már! Nem tanultad a foxi-maxin az egyenetlen fejlődés törvényét?
„Kapitalista rendszerben a versenytársak megelőzésének lehetősége leginkább a: modern termelési technikák és/vagy a munkaszervezés, azaz a magasabb munkatermelékenység elérésében van. Ezek determinálják a fejlődési sebességét mind üzemi szinten, mind a nemzet szintjén. Kumulatív növekedésre nyílik lehetőség, amennyiben a tőkefelhalmozás, iparosodás, a munkások, mérnökök, tudósok technikát képzettsége stb. egy bizonyos küszöbszintet ér el. Ennélfogva az első országok, amelyek a 18. század végért és a 19. század elején átmentek az ipari, forradalmon, döntő előnyre tettek szert azokhoz képest, akik csak később lépték rá erre az útra. Ezzel jelentősen megnövekedett a fejlettségi szintek között, kezdetben kismértékű különbség. Másrészt viszont – tekintve, hogy bizonyos időperiódusonként új technikai áttörések következnek he -, egyes országok, amelyek később kapcsolódtak be a nagy méretarányú ipari fejlődésbe, de már rendelkeznek a kumulatív növekedés alapvető előfeltételeivel, képesek meghaladni a korábban világpiaci túlsúllyal rendelkezőket. A később indulók tehát lényegében azzal érik el a fentebb leírt relatíve gyors fejlődést, hogy modernebb technikát alkalmaznak, mint azok, akik a nagy méretarányú ipari alapokon való működést húsz vagy harminc évvel korábban kezdték el, és éppen ezért sokkal régebbi (korszerűtlenebb) üzemekkel rendelkeznek a korszerűek mellett.”