Mesterséges intelligencia segíti az életmentők munkáját
Mesterséges intelligencia segíti az életmentők munkáját: megjósolja, hol és mikor lesz rájuk szükség / Illusztráció: Blikk
Az első pillanattól nagy visszhangja volt annak a projektnek, amely öntanuló mesterséges intelligencia alkalmazásával egyre pontosabb előrejelzést nyújt a mentőkapacitásra vonatkozó igényekről. Eleinte még „csak” a betegszállítási feladatokat volt képes négy hétre előre jelezni az adatelemző rendszer, ám a továbbfejlesztett verzió már az életmentési feladatokra is heti előrejelzést készít.
Jósnő helyett…
A magyar techcég modellje új távlatokat nyit a magyarországi mentésszervezésben: a lényege, hogy a beépített mesterséges intelligencia segítségével a rendelkezésre álló múltbeli, valamint külső adatok alapján képes előrejelzést adni arról, hogy egy adott időszakban hogyan alakul a mentőautókra vonatkozó igény. A mentőszolgálatnál éves szinten hihetetlen mennyiségű adat képződik: 1,2 millió esetszám mellett mintegy 40 millió kilométert tesznek meg; a pandémia idején ezeket a számokat meg is duplázták. Néhány éve az adatokat digitálisan is rögzítik, időbélyegzővel ellátva, így azok megváltoztathatatlanok. Az adatsorok ezáltal elemzésre alkalmasakká váltak. Az előrejelzések készítéséhez kétféle módszert használnak.
- Az egyikben olyan statisztikai módszereket, algoritmusokat alkalmaznak, amelyek képesek „megtanulni” a múlt adataiban lévő mintázatokat.
- A másikban pedig korrelációkat (kölcsönös viszonyokat) keresnek más – például időjárási vagy közlekedési – adatsorokban a mentőkéhez hasonló tendenciákban.
A kutatómunka során fedezték fel, hogy a mentési feladatoknak határozott időbeli és térbeli mintázatuk, valamint szezonalitásuk van, azaz a múltbeli adatok alapján a jövőbeni feladatokat bizonyos fokig előre lehet jelezni. A projekten dolgozó szakemberek felkutatták azokat az adatsorokat, amelyek összefüggésben vannak az esetszámok alakulásával, vagyis az előrejelzések nemcsak az időjárás-előrejelzést, a forgalmi vagy a kórházi adatokat veszik figyelembe, hanem például a bolygók és a Hold állását is. Érdekes, hogy a Vénusz bolygó mozgása, a Földtől való távolsága is hatással van arra, hányszor hívják a mentőket. Minél közelebb van a Vénusz a Földhöz, annál több riasztás érkezik hozzájuk…
Virtuális avatar
Az MI térnyerése az egészségügyben messze túlmutat ezen a kísérleti projekten, hiszen az ágazatban egyre nagyobb teret nyer a digitalizáció. Szakértők szerint az egészségügynek égető szüksége van a mesterséges intelligenciára. Jelenleg a diagnosztika alkalmazza leginkább a mesterséges intelligenciát az egészségügyben. Az EIT Health és a McKinsey&Company felmérése alapján – amelyben 175 egészségügyi dolgozót és 62 döntéshozót kérdeztek meg – a szakemberek arra számítanak, hogy a következő 5-10 évben emellett a klinikai döntéshozatalban lesz kiemelkedő szerepe a mesterséges intelligenciának. A tanulmány szerzői kiemelik, létfontosságú, hogy az egészségügyi szakemberek az idejüket arra fordítsák, ami a legértékesebb: a betegek gondozására. A mesterséges intelligencia széles körű elfogadása és alkalmazása segítheti enyhíteni az erőforrás-kapacitások hiányából adódó problémákat és forradalmasíthatja az egészségügyi ellátást az automatizálás folyamatos fejlesztésével. A mesterséges intelligencia használata viszont nemcsak a jövő zenéje, hiszen Európában egyre több ilyen alapú okos megoldás születik.
Térnyerés minden területen
A mesterséges intelligencia térnyerése ma már evidencia számos vállalatvezető számára, ám sokan még mindig nem szánták rá magukat, hogy a gyakorlatban is kamatoztassák az így megnyíló forradalmi megoldásokat. Pedig már Magyarországon is egyre inkább hátrányba kerül az, aki nem használja a mesterséges intelligenciát a cégvezetésben, az igazán innovatív vállalatok pedig egyre több folyamatukat optimalizálják, egyszerűsítik vagy szervezik teljes egészében újra.
Ma már nagyon kevés olyan ipart lehet említeni, ahol ne használnák a mesterséges intelligenciát. A teljesség igénye nélkül említhetnénk a rendelések és készletfogyások nyilvántartását, követését vagy akár előrejelzését, a mezőgazdaságban a várható terményhozamok megbecsülését, gyártó cégeknél a gyártó gépek meghibásodásának előrejelzését, vagy a boltokban, pékségekben a vásárlók viselkedésének elemzését. De még az elsőre nem könnyen számszerűsíthető területeken is sikerrel vezetik be ma már a MI-t: jó példa erre az ügyfélszolgálati munka folyamatainak optimalizálása vagy a valós idejű kamerakép elemzése. Utóbbi nem csak statisztikai és munkaszervezési okokból válik egyre több cégnél kulcsfontosságúvá, hanem mert az üzemekben a balesetek megelőzését is elősegítik.
Visszatérve a magyar techcég és az OMSZ közös munkájára: az MI-alapú fejlesztés nemcsak abban segít a mentésirányításnak, hogy a mentőegységeket a lehető leggyorsabban a helyszínre küldje, hanem abban is, hogy megmutatja, mikor, hol, milyen rendkívüli esemény bekövetkezte várható. Egy eset a sok közül: pénteken délután a Blaha Lujza téren 85 százalékos valószínűséggel mentési feladatuk lesz. Legyen a közelben mentő. A fejlesztés ma már az életmentés területén is képes nagy biztonsággal 4 hétre előre jelezni a kapacitásigények változását. Ezt (stílusosan) Mentő Mercédesz jelentette be, aki valójában nem is létező személy, hanem az OMSZ virtuális avatarja.
Az elismerésről
A Magyar Mentésügyért Emlékéremmel (az OMSZ legrangosabb elismerésével) az Országos Mentőszolgálat a legkiválóbb mentődolgozók mellett azokat a személyeket, szervezeteket is díjazza, akik rendkívüli munkájukkal elősegítették a magyarországi mentőszolgálat tevékenységét. Az idei évben a jubileumi mentők napja alkalmából az OMSZ Salga Pétert, a Dyntell Magyarország Kft. ügyvezető igazgatóját részesítette e rangos elismerésben. P. A.
BLIKK DOSSZIÉMESTERSÉGES INTELLIGENCIA
- Az Európai Unió szigorúan szabályozza a mesterséges intelligenciát, komoly tilalmak jönnek
- Halál a műanyag zenére! Elkezdték tűzzel-vassal pusztítani a mesterséges intelligenciából ömlő digitális szemetet
- Borral a magas infláció ellen? A mesterséges intelligencia szerint igen
- Hogy mi? A mesterséges intelligencia képes kiolvasni az ember gondolatait: vajon használható kémkedésre és vallatásra is?
- Az AI keresztapja inkább kilép a Google-tól, csak szabadabban beszélhessen a mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggodalmakról