A roma kulturális autonómiáról, Orbán Viktorról és Kormányáról!
” Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az Együtt, szabadon – Magyar cigány hősök című budapesti vándorkiállítás megnyitóján hangsúlyozta a cigányság államalkotó szerepét.
„A cigány közösség közülünk való, és velünk él évszázadok óta, a magyar Alaptörvény is világosan fogalmaz: a cigányság a magyar nemzet államalkotó tényezője” – hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Amikor a magyar nemzetről beszülünk, a cigányokról is beszélünk– tette hozzá Gulyás Gergely.
Orbán Viktor 2008-ban másképp gondolkozott roma kulturális autonómiáról!
” Orbán Viktor 2008-as nyilatkozata szerint a cigányságnak kulturális autonómiára van szüksége, amit a Fidesz, ha kormányra kerül, biztosítani fog. A pártelnök erről a II. Országos Cigány Értelmiségi Tanácskozáson beszélt a Magyar Tudományos Akadémián, ahol Rostás-Farkas György is részt vett
.Szeretném önöket arról biztosítani, hogy ha a csillagok állása számunkra kedvezően változik, ezt a kulturális autonómia intézményrendszert az önök előerjesztése és javaslata alapján fel fogjuk építeni – fogalmazott Orbán Viktor.
A Fidesz elnöke azt mondta, olyan intézményrendszerre van szükség, amely elismeri a cigány értelmiségi elit teljesítményét, emellett gondoskodik az utánpótlás neveléséről.
A cigány kulturális autonómia Orbán Viktor szerint azért is lenne fontos, mert Magyarországot sok helyütt a világon cigányzenészek által ismerik. Emlékeztetett arra, hogy 1986-ban, a mexikói labdarúgó-világbajnokságon Magyarországot egy cigányzenész szimbolizálta.
Orbán Viktor úgy vélte, a rendszerváltás és az elmúlt húsz év vesztesei között ott van a roma társadalom. Számokkal ezt úgy támasztotta alá, hogy a roma társadalom 15-20 százalékának van munkája, vagyis 80-85 százaléknak nincs állandó megélhetése, és romlottak a lakáskörülmények is.
A pártvezető szerint az átalakítás, ami most az egészségügyben zajlik, azt eredményezi, hogy a roma emberek tömegesen kiesnek az ellátásból és a tanulás esélyei is nagyban csökkennek körükben.A politikus úgy vélte, a szegénység nem etnikai probléma.
Hozzátette: a magyarországi cigányság a magyar közösség azon részébe tartozik, ahol nincs munka, napi megélhetési gondok vannak, a gyerekeket nem tudják taníttatni.
A Fidesz elnöke megismételte korábbi gondolatát, amely szerint létre kell jönni az elszegényedő magyarok és a középosztály közötti történelmi szövetségnek. Ennek világossá kell tennie, hogy olyan gazdaságot kíván építeni, amelynek középponti gondolata az, miként lehet munkát teremteni. Enélkül a gazdasági és társadalmi válságból nem lehet kijutni – jelentette ki.
Tévhitnek, szándékosan torzított helyzetleírásnak nevezte azt a közéletről kialakított képet, amely szerint az egyik oldalon állnak a reformerek, a másokon pedig azok, akik nem akarnak semmin változtatni. Mint kifejtette, ezzel szemben valójában arról zajlik a vita, milyen reformok legyenek.
A pénzügyi megoldásokat előtérbe helyező neoliberális reformkoncepció vitatkozik azzal, amit a Fidesz képvisel, vagyis az európai szociális piacgazdaság magyarországi változatának reformkoncepciójával – fogalmazott a Fidesz elnöke. Orbán Viktor úgy vélte, a neoliberális reformkoncepció a magyar cigányság számára „balítélet és sorscsapás”. Szerinte a cigányságnak tízéves felemelkedési programra van szüksége, ami a munka és a tanulás mellett a saját kulturális teljesítménynek is teret ad.
Az ellenzék vezetője az elmúlt húsz év eredményének tartja, hogy megalkották a kisebbségi törvényt, ami egy fontos folyamat elindítása volt. Emlékeztetett: ezt a törvényt konszenzussal fogadták el.
A korábbi felszólalásokhoz kapcsolódva azt mondta, a cigányságnak komoly támogatottsága van Magyarországon. Orbán Viktor azt kérte a jelenlévőktől, hogy a Fideszt tekintsék szövetségesnek. Hozzátette: ebben a szövetségben ne pártszimpátiát keressenek, hiszen az együttműködés az ország iránt érzett közös felelősség alapján áll.
Orbán Viktor végezetül arról beszélt, saját eszközeivel azon dolgozik, hogy a roma politika ciklusokon átívelő legyen Magyarországon.
A Közös Út-Kethano Drom Roma magazin több mint harminc éve fórumot kívánt teremteni a roma kultúrának, a kortárs szerzők műveinek, kiemelten a fiatal tehetségek alkotásainak , valamint a többségi és cigány kisebbségi kultúra kapcsolatait erősítő kulturális és közösségi tartalmak megjelenítésének, hogy származásukból adódó hátrányukat letudják küzdeni.
Nagyon elszomorító számunkra és a hazai cigányság részére, hogy a roma felzárkóztatás és integráció érdekében tett látszat intézkedések által okozott károk miatt semmilyen formában nem valósult meg és több mint valószínű, hogy nem is fog megvalósulni a romák és a hátrányos helyzetű családok integrációja kis hazánkban!
Ha államalapítók a romák, akkor x
Miért nem mehetett fel, mit tettek, meg kik az államalapítók a Hunnia börtönnel.
Micsodák??? A cigányok?
Erzsébet királyné, (I.avagy Nagy Lajosunk özvegye) 1384-ben Budán egy igen furcsa, manapság pozitív diszkriminációnak nevezhető oklevelet adott ki.
Gimes várához tartozó Esztmerfalvát betelepítendő, védelmet, mentességet és szabadságjogokat ígért a letelepülőknek akik az „élelmük megszerzése végett szerte az ország vidékein dolgaikkal kóborolván” jutnak el más településekre, ahol „mások vétkei” miatt is szokták elfogni őket. 🙂 🙂 🙂
Azóta már több mint hatszáz év telt el…
Persze nem nyomtalanul, hiszen közben pl. Mária Terézia elrendelte, hogy telket kell nekik osztani, fel kell venni őket a céhekbe, sőt még a közismert népnevük használatát is megtiltotta. (mint manapság)
Hogyne. Persze. Tudom. Vannak közöttük rendes, dolgos, tanult… stb. egyedek. Egészen addig amíg valami konfliktushelyzetbe nem kerül az illető… vagy a „sajátjai” közé… akkor pillanatok alatt lehámlik a máz és előtör a valóságos „hagyományőrző” természet…
600 évet akartok behozni? Most? Esélytelen. Nem, én sem tudok, manapság kivitelezhető megoldást…
És ez nem vicc, ezek történelmi tények és ezek személyes, gyakorlati tapasztalatok. 🙂
ja, ja
nem 3 éve , más formában „rendszerszinten” támogatnak
apuka magazinja ippeg most nem kapott
Nincs lóvé, mert nem ad az unió . . .