A tudomány rendületlenül keresi a rák megelőzésének és hatékony kezelésének kulcsát, és most egy fontos állomáshoz érkezhettek: kínai tudósok ugyanis olyan Escherichia coli-baktériumokat hoztak létre, amelyek segíthetnek a rák elleni küzdelemben.
A tudósok a hétfőn, a Cell Reports Medicine folyóiratban megjelent tanulmányban azt fejtik ki, hogyan hoztak létre olyan, genetikailag módosított E. coli-törzseket, amelyek a daganatok különböző fajtáit tudják egerekben elpusztítani.
Az ötlet, hogy rákellenes baktériumokat hozzanak létre, nem teljesen újkeletű. Bizonyos baktériumokról ugyanis ismert, hogy igen hatékonyan fertőzik meg, valamint pusztítják el a rákos sejteket, és egyéb tulajdonságaik is remekül hasznosíthatók. Akadtak azonban buktatók abban, hogy rákellenes terápiához hasznosítsák ezeket a baktériumokat, főleg a biztonságos emberi alkalmazás ter
tanulmányban két olyan E.coli-törzs kifejlesztését írták le, amelyeket genetikailag módosítottak, hogy felvegyék a harcot a rákkal. Az mp105 nevű törzs különféle rákfajták megcélzására fejlesztették ki, és intravénásan lehet beadni a betegnek. Arra is ügyeltek, hogy ez csak néhány órán át éljen, így megelőzve azt, hogy a nem rákos sejtekben is kárt tegyen.
Az m6001 névre keresztelt másik törzset már úgy alkották meg, hogy tovább éljen, kimondottan szolid tumorokat keresve.
Laboratóriumi körülmények között mindkettő a vártaknak megfelelően működött. Az mp105 közvetlen és közvetett hatással is volt egerek rákos megbetegedéseire, elpusztította a rákos sejteket, de a tumorral összefüggő makrofágokat is gyengítette – sőt, a jelek szerint a szervezet természetes, rákkal szembeni immunválaszát is felerősítette.
Az m6001 még erősebb hatással bírt a szolid tumorokkal szemben, a legjobb eredményeket mégis a két törzs egyidejű alkalmazása hozta.
Mint a Gizmodo írja, egyik törzs esetében sem találtak rövidtávú egészségügyi kockázatot.
Itt érdemes megjegyezni, hogy ez egyelőre csak egy egereken elvégzett vizsgálat volt, ahhoz még hosszú út vezethet, hogy egyáltalán az emberi kísérletekig eljussanak. Ha azonban a későbbi kutatások is eredményesek lesznek, az komoly áttörést hozhat a rákkezelésben.
én – ám a Sencseni Egyetem Orvostudományi Karának munkatársai most állítják, rájöhettek, hogyan oldják meg a problémákat.
Kormányinfón újságírói kérdésre Gulyás azt mondta, nem tud arról, hogy a szakrendelőknél tömeges várakozás lenne. Szerinte a szakrendelésnél kizárt az általa ismert adatok alapján, hogy sokat kelljen az ilyenekre várni.Ha ez változott, az azonnali kormányzati beavatkozást igényel.
Nincs itt semmi baj. Ilyen hosszú időre előre, percre pontos időpontot adni – már a zsenialitás határát súrolja.
Nincs semmi baj, én bármikor tudok csinálni olyan papírt, ami 2035 május 32-re, 28 óra 65 percre szól! 😛
Pecsétet is hamisítasz rá? Csak mert az már bűncselekmény!