79 éves korában elhunyt Jalsovszky Katalin muzeológus, a történeti, közte a holokausztot ábrázoló fotográfia egyik legnagyszerűbb hazai kutatója. 1968 óta, az egyetem befejezése óta dolgozott a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárban. Harminc éven át a nemzetközi, majd az egyik leggyorsabban, legnagyobb mértékben növekvő gyűjteményt, az 1945–1956 közötti magyar eseménytörténeti gyűjteményt gondozta. 1989-ben szerezte meg egyetemi doktori címét, olvasható a Nemzeti Múzeum oldalán lévő gyászjelentésben.

Jalsovszky Katalin (Fotó: Jalsovszky Katalin / Facebook)

Az utóbbi két évtizedben a magyarországi holokauszt történetének és az 1956-os forradalom eseményeinek, vizuális emlékeinek megkerülhetetlen szakértőjévé vált. Erről tanúskodhatnak magyar és külföldi kutatók tucatjai is, akik az ő segítségével készítették el saját kiállításaikat, egyéb munkájukat, de elsősorban azok a megjelent képösszeállítások és kiállítások, melyeket ő állított össze, szerkesztett, gondozott.

Kutatási eredményeit rendszeresen publikálta a FOTO, az Élet és Tudomány, a Kritika, a Fotóművészet és más lapok hasábjain, és több mint egy évtizedig ismertette a Budapesti Negyed és a Rubicon című folyóiratok képszerkesztőjeként a nagyközönséggel a múzeum fényképtárának kincseit. 2014-ben jelent meg a Jalsovszky Katalin, Tomsics Emőke és Toronyi Zsuzsanna által írt, A magyarországi zsidóság képes története című könyv, sok éves kutatómunkájuk összegzése.

Jalsovszky Katalin több évtizedes múzeumi munkája során számos kiállítást rendezett. Köztük a sárga csillagot viselő emberekről készült fotókat a 2B Galériában bemutató, 2020-as Csillag a házon, csillag a kabáton című kiállítás kitalálója és kurátora volt.https://akibic.hu/2018/04/16/miert-van-ennyire-keves-kepunk-a-holokausztrol/