Akitől Orbán megtanult győzni
- 86 éves korában elhunyt Silvio Berlusconi, többszörös volt olasz miniszterelnök, aki a ’90-es években felforgatta egész Európa politikai kultúrát.
- Berlusconi politikai karrierje hosszú időn keresztül fontos iránytű volt Orbán Viktor számára. Valójában máig az.
- Látványos nagygyűlések, fanatikus mozgalmi politika, túlfűtött, győzelmi nyelvezet – mind Berlusconi asztaláról kerültek Orbán eszköztárába.
- Két futballőrült barátságának kezdetei – szerkesztett részletek a Győzelmi kényszerből.
1993. október 26-án, a délutáni órákban Silvio Berlusconi magánhelikoptere landolt az AC Milan edzőközpontjának egyik pályáján. A Milanello néven ismert tréningcentrumban a médiamágnást már várta fiatal magyar vendége, aki aznap reggel Angliából érkezett az észak-olasz városba háromnapos látogatásra.
Orbán Viktor telefonon jelentkezett be a milánói csapat edzőtáborából a Nemzeti Sportnál. Eksztázisközeli állapotban volt. Jobb oldalán az aranylabdás francia csatár Jean-Pierre Papin szürcsölt egy kólát, a másikon a csapat olasz válogatott sztárja, Gianluigi Lentini kávézgatott.
A Fidesz elnöke azért repült Milánóba, hogy olasz üzletemberekkel tárgyaljon. Alig fél évvel járunk az 1994-es parlamenti választások előtt. Az aktuális felmérések azt mutatták, hogy pártjára akár kormányzati szerep is várhat a következő év tavaszától, Orbán ezért arról győzködte a külföldi befektetőket: hozzanak bátran beruházásokat Magyarországra. Így került kapcsolatba a milliárdos olasz üzletember és klubtulajdonos Silvio Berlusconival.
Amikor „Il Cavaliere”, azaz a Lovag – ahogy Olaszországban gúnyolták olykor – megtudta, hogy a fiatal magyar politikus sokáig focistának készült, és a „futball eszelős őrültjének” tartja magát, embereket küldött elé a reptérre. Orbán Viktor első olaszországi útja így azonnal Milanellóba vezetett. Orbán arról beszélt: mindig tudta, hogy a futball a földkerekség nagy közös nyelve, „de hogy ehhez az emberhez is a labda nyisson utat, azt azért nem gondoltam volna”.
1993 őszén az AC Milan a világ egyik legerősebb, legsikeresebb klubja volt éppen. Kétszer egymás után olasz bajnoki címet nyert, 1993-ban és 1994-ben is bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe. Münchenben az Olympique Marseille ellen 1–0-ra kikapott ugyan, a következő évben, az athéni fináléban történelmi győzelmet aratva 4–0-ra kiütötte a Barcelonát.
Berlusconi, aki 1986-ban lett elnöke és tulajdonosa a klubnak, azért érkezett az edzőközpontba, hogy körbevezesse Orbánt, és bemutassa Fabio Capello vezetőedzőnek.
Orbánt lenyűgözték Milanello pompás körülményei, és hogy világsztárokkal ülhetett egy asztalhoz. Gyermeki örömmel újságolta a Sportnak, hogy akkora focisták is szóba álltak vele, mint az épp sérülésből lábadozó aranylabdás holland Marco van Basten. Jean-Pierre Papinnel közösen azon keseregtek, hogy a francia válogatott drámai körülmények között maradt le a következő évi világbajnokságról, de válthatott pár szót az Európa-bajnok dán középpályás Brian Laudrup- pal és az olasz hátvédlegenda Franco Baresivel is.
„[…] AMIKOR PEDIG A BESZÉLGETÉS VÉGÉN KÉSZÜLT EGY OLYAN CSAPATKÉP, AMELYEN A VILÁGSZTÁROK TÁRSASÁGÁBAN ÉN IS OTT VAGYOK, ÚGY ÉREZTEM, EZ AZ, MOST ÉRTEM A CSÚCSRA”
Berlusconi másnap, a Juventus elleni rangadón a San Siro díszpáholyában fogadta magyar vendégét. Orbán élete három legnagyobb élménye egyikeként beszélt erről, és a lefújás után kéthasábos összefoglalót mondott tollba a Nemzeti Sport szerkesztőjének.
1993 őszén, amikor először üldögéltek együtt a milánói VIP-tribünön, Berlusconi még nem fedte fel a nyilvánosság előtt, hogy hamarosan politikai pályára lép. Hírhedt üzleti tanácsadói, Gianni Letta és Fedele Confalonieri óva intették attól, hogy beszálljon a politikai küzdelembe, de nem tudták lebeszélni. A Berlusconi vezette Forza Italia (Hajrá, Olaszország!) mozgalom néhány héttel később, 1993 decemberében alakult meg, és alig néhány hónap múltán egész Európa ámulatára meg is nyerte a választásokat.
Első kormánya alig néhány hónap után, 1995 januárjában összedőlt, de Berlusconi így is az olasz politika következő húsz évének meghatározó személyisége lett. 2001-ben újfent miniszterelnöknek választották, és kétéves megszakítással tíz éven át vezette Olaszországot. Máig ő minden idők leghosszabban szolgált olasz kormányfője. Fellépése, jelenléte és vezetői stílusa alapjaiban változtatta meg az olasz politikai kultúrát.
Berlusconi karrierje egészen máshogy alakult, mint Orbáné, de politikai stratégiája és pályaíve mégis meghatározó mintaként szolgált magyar kollégája számára. A Forza Italia mozgalom felépítése, a futballszurkolásra emlékeztető jelszavak, a közösségépítés technikái mind megjelentek később a Fidesz politikájában.
Út a hatalomba
Silvio Berlusconi 1936-ban született Milánóban, középosztálybeli családba. Fiatalon nem focizott; teológiát, majd jogot tanult. 1973-ban alapítója volt az első olasz kábeltévé-társaságnak, a Telemilanónak, majd a Fininvest médiakonszern alapítójaként felépítette az első kereskedelmitelevíziócsatorna-hálózatot Olaszországban (Mediaset). A nyolcvanas évek elejére felvásárolta az összes konkurens csatornát, és helyi televíziók összekapcsolásával országos hálózatot épített ki; belépett a nyomtatottlap-piacra, és könyvkiadókat is megszerzett.
Az ország egyik leggazdagabb nagyvállalkozójaként, 1986-ban kedvenc csapata, az AC Milan elnökének választották, és vezetésével a klub története legsikeresebb korszakát élte.
Berlusconi Európa egyik legbefolyásosabb üzletemberévé vált, de üzleti pályafutását első pillanattól szabálytalanságok, adócsalások és korrupciós gyanúk sora övezte.Az államügyészek éveken át sikertelenül próbálták kibogozni, milyen vagyon szolgált fedezetként a Fininvest felfuttatásához. Az olasz közvélemény jelentékeny része előtt nyilvánvalóvá vált, hogy politikai pályára lépését elsősorban az igazságszolgáltatás elkerülése, és vagyonának megőrzése motiválta. Berlusconi ezzel együtt is népszerű és befolyásos tudott maradni évtizedeken keresztül.
A DÖRZSÖLT, SZÓRAKOZTATÓ ÉS SIKERES ÜZLETEMBER IMÁZSA MŰKÖDÖTT: ELKÖTELEZETT SZAVAZÓI A STIKLIJEIT, CSALÁSAIT, NŐÜGYEIT IS ELNÉZTÉK NEKI, AZÉRT CSERÉBE, HOGY AZ „EMBEREK PÁRTJÁT” FOGJA A RÉGI POLITIKAI ELITTEL SZEMBEN.https://444.hu/tldr/2023/06/13/akitol-orban-megtanult-gyozni
Követhetné a geci a mocsok példáját
Hőbörögsz, hőbörögsz, a temetők meg üresek? 🙂
Nosza, rendezd a sírások jutalékát családostól kis féreg! 😛
Megszólítva érezted magad?
Nem, csak nem tartom szép dolognak, hogy a nagy Böszméről és nyilvánvalóan egyben az árnyékszék-kurmány csirkefejéről így nyilatkoztál! 😛
Hát ha követendő példa volt számára, akkor most is nyugodtam kövesse.Mi nem tartóztatjuk.
Ne türelmetlenkedj! A dolgok jelenlegi állása szerint ahhoz még több mint 30 éve van. 😛