Nem vették komolyan a panaszaikat, amíg rá nem omlott a bánya a házaikra

Az OMSZ aznap arra figyelmeztetett, hogy lokálisan egyszerre akár 40-50 millimétert meghaladó csapadék is lehullhat, és mivel pár hónappal korábban a munkagépek letúrták a recski Hunyadi út feletti hegy tetejéről az erdőt, a nagy mennyiségű víz akadály nélkül moshatta szét a kitermelt talajból épített sáncot. Amikor a héten a Hunyadi úton jártunk, tisztán látszott, hogy azokat a részeket nem öntötte el a sár, amik felett egyelőre megmaradt az erdő.

DE MINTHA AZ ENGEDÉLYT KIADÓ HATÓSÁGOK NEM IS SZÁMOLTAK VOLNA AZZAL, HOGY A VÍZ, A MEGLAPÍTOTT TALAJ ÉS A GRAVITÁCIÓ KÖLCSÖNHATÁSBA LÉPHET.Az utcából kimenekített 70-80 ember egy részének most rokonoknál kell laknia, akiket pedig nem tudtak befogadni, azok a helyi kisebbségi klubban vagy a falu leharcolt sportcsarnokában húzták meg magukat. A mentés közben hiába telefonálták körbe, amikor környékbeli panziótulajdonosok meghallották, hogy a helyi cigánysorról kellene befogadni embereket, inkább teltházat jelentettek. Viszont a Hunyadi útiak közül sokan vissza sem akarnak költözni, mert bármikor jöhet egy újabb zivatar, ami tovább bonthatja a bányából odatúrt földet.

Megmondták, hogy baj lesz

Az itt lakók már csak akkor szembesültek azzal, hogy bányát nyitnak a felettük, amikor a tavaly először megjelentek a munkagépek. Előzetes tájékoztatást nem kaptak. A Nagy Sándor polgármester még a járvány alatt, 2020-ban minősítette át a területet, az erről szóló lakossági fórumon csak páran jelentek meg. Elmondása szerint őt is meglepte, hogy a bánya ennyire közel lesz a házakhoz.

Sokan a robbantás zaja és a törmelékek miatt aggódtak, de volt, aki előre látta, hogy ebből sárlavina lehet. A bányához legközelebb lakó férfi idén január közepén mondta ezt a Blikknek: „Tegnap akkora eső volt, hogy a patakunk is ki akart lépni a medréből. Ugyanekkora vizet kap a depó a fejünk felett, nem tudom, mennyi ideig bírja a puszta földsánc, nincs rajta bokor, fa, ami megállítja. Nem kell mondani, mi marad az utcánkból, ha a földtároló megindul lefelé.

A FŐMÉRNÖK AKKOR MÉG ALAPTALANNAK NEVEZTE EZEKET A FÉLELMEKET.

photo_camera A szétmosott földsánc a házak felett Fotó: Németh Dániel/444

A Heves Megyei Kormányhivatal 2021 decemberében adta meg 5 évre a környezetvédelmi engedélyt Andezit-Bau Bányászati Kft-nek, aminek az egyik tulajdonosa Kósa Lajos ügyvédje, Fiák István, akinek még a Fidesz alelnökét behülyítő örökösnővel is volt közös cége. Az innen kitermelhető évi 400-500 ezer tonna követ zúzva, vasúti töltésekhez használnák fel. Egy testületi jegyzőkönyv szerint Paks II.-höz, a Belgrád–Budapest vasútvonalhoz szállítják a itteni köveket.

Bár a hatásvizsgálatot elrendelő határozat még előírta, hogy csapadékvíz elvezetéséről is írjanak valamit, a kiadott engedélyen csak a munkagépek mosását tiltották meg, illetve zárt tartályos, konténeres vécéket kell telepíteni. A helyiek elmondása szerint a fent dolgozó munkagépek csak akkor ástak gyorsan egy vízelvezető árkot, amikor a földsánc már ráomlott a házakra.

photo_camera Fiák István, Kósa Lajos és Novák Katalin a 2018-as Tusványoson Fotó: Veres Nándor/MTI/MTVA

A sárlavina után járt egy statikus a helyszínen, aki szerint a házak épségben maradtak, de ezt a szakvéleményt sem a lakók, sem az önkormányzat nem fogadták el. Egy férfi a Hunyadi út épen maradt felén pedig azt magyarázta, hogy előbb-utóbb a kitermelt talaj többi részét is le fogja mosni az eső. Elmondása szerint ő már a kisebb vízmosások után is figyelmeztette a bányászokat, hogy baj lesz.

Ki megy oda vissza az életveszélyes házba? Ki akar rettegésben élni? Mert a bányában nem fogják abbahagyni a munkálatokat” – mondja egy nő, akinek most a sportcsarnokban kell laknia, mivel nem tudott rokonokhoz menni a hegyomlás után. „Adjanak másik házat. Mert hogy én oda vissza nem megyek, az biztos. Inkább saját magamat húzom fel. Ahány szobás volt a házam, annyit kérek vissza. Engedjék meg, hogy kihozzam a kis bútorainkat, amikért megszenvedtünk.”

photo_camera Fotó: Németh Dániel/444

Azt mondja, ő nem a polgármesterre haragszik, hanem a bányatulajdonosokra, mert nem figyelmeztették a lakosságot a veszélyekre. „Egy élet lett oda azért, mert ők full milliárdosok, de mégis kevés nekik, ami van. De ha mindennap keservesen megdolgoznának a pénzért, ahogy mi is megdolgozunk, akkor megtudnák, mi az a munka. A bányaigazgató tehet róla, hogy ezt elindította a lakosság beleegyezése nélkül.”

A sportcsarnokban lakik egy fiatal nő is, aki 2 hónap múlva szülni fog, a földre leterített matracon pedig a másfél éves fia feküdt. Ő már arról sem akar hallani, hogy akár csak ideiglenesen visszaköltözzön: szerinte annyira beázott a házuk, hogy rájuk fog szakadni a mennyezet. Ha valamire szükségük van a házukból, a rendőrök csak igazolvánnyal engedik vissza őket pár percre.

photo_camera Fotó: Németh Dániel/444

A károsultakat jelenleg az önkormányzat látja el, a bányatulajdonos családonként 100 ezer forintos gyorssegélyt osztott ki, de a falu vezetése a kormánytól vár átfogóbb megoldást. A polgármestert hétfőn fogadták a Belügyminisztériumban, elképzelhető, hogy már a héten születhet valamiféle döntés. A későbbi omlások miatt az önkormányzat sem szeretné visszaköltöztetni a károsultakat, hanem egy bérlekásprogramban látnák a megoldást. Ehhez azonban vagy kormányzati segítségre lenne szükség, vagy a bányától kellene előleget kérniük az iparűzési adóra.

photo_camera Fotó: Németh Dániel/444

Ráadásul az anyagiakon túl adminisztrációs gondok is adódhatnak. A Hunyadi úti házak egy része szocpolból épült a 2000-es évek elején, amihez az önkormányzat adta a telkeket, így ezeknél egyértelmű, ki a tulajdonos, kit kellene kártalanítani. Vannak azonban olyan épületek is, amik nem voltak telekkönyvezve, egyes ingatlanokon pedig jelzálog van. Egyelőre az sem világos, ezeket hogyan rendeznék.https://444.hu/kepek/2023/06/14/addig-nem-vettek-komolyan-a-panaszaikat-amig-ra-nem-omlott-a-banya-a-hazaikra