A Miskolci Egyetem megdöbbentő adatai szerint a vegyes (kommunális) hulladék 15 százaléka papír, 15 százaléka műanyag, ha pedig az üveg-, illetve textilhulladékot is hozzáadjuk, akkor
a szemét 40 százaléka volt olyan értékes alapanyag, ami ma még a föld alá kerül, de a legjobb esetben is csak az égetőbe.
A 60 kilotonna PET-palackból Magyarországon szinte semmi nem hasznosult újra, vagyis nem lett a használt palackokból ismét PET a klasszikus körforgás értelmében. Maga a Mol már eddig is gyűjtötte a használt sütőolajat, de itt is csak 5 százalék volt a begyűjtési arány (0,1 kg/fő/év, ez Ausztriában 1 kg/fő/év), a többi a csatornában landolt, vagyis még csak nem is a vegyes hulladékban. Itt a Mol éttermekkel, bolthálózatokkal karöltve, praktikusabb leadási lehetőségekkel sokkal nagyobb arányt szeretne elérni.
A fémesek ugyan joggal büszkék arra, hogy a leadott járművek 90 százalékát újrahasznosítják, de itt a „nevezővel” van baj, mert roncsautóként csak 10 százalék kerül be a rendszerbe.
A használt ruhák gyűjtésén is van mit fejleszteni, ma országosan 1500 konténer áll rendelkezésre, jellemzően nagy élelmiszerboltoknál. A Mol terve az, hogy országos lefedettséggel ez a szám 6000 konténerre nőjön. Emellett minden 10 ezer fölötti településen lesz fix hulladékudvar. Amiért eddig a lakosság pénzt kapott, azért a jövőben is fog, de ahol szükség van rá, fémeknél, értékes elektronikai cikkeknél még javulhat is az ösztönzés.https://telex.hu/gazdasag/2023/06/30/julius-1-elindul-uj-hulladekrezsim-mol-epr-dij-termekdij-mohu-monopolium
És? Kell a pénz a háborúra. Erről ír a telex? A Háború, a cseppfolyós gáz, az urán szennyezett lövedék pora: környezetbarát. PET palack anyagából lehet majd tankolni. ( „a műanyagot nagy nyomásnak teszik ki, és különleges reaktorral, magas hőmérsékleten az alapanyagot gázzá vagy folyékony üzemanyaggá alakítják. A folyamat során egy kilogramm műanyaghulladékból nagyjából egy liter üzemanyag lesz.”)
Miskolc környékén üzemel 6 veszélyes hulladékégető SRF
Miskolcnak van RDF üzeme: Hejőpapi , évente 53 ezer tonna szemetet válogatnak át újrahasznosításra
„Budapesten évente 800 ezer tonna hulladék jön létre. Azaz egy lakosra napi több mint egy kilogramm, évi 444 kilogramm szemét jut. Ez egyébként az uniós átlag alatt van, ami 480 kilogramm volt fejenként 2016-ban, de így sem kevés. A szemét legnagyobb része, 90 százaléka a zöld vagy szürke kukákban gyűjtött normál szemét, ami megy egyenesen az égetőbe vagy a lerakóba.
A rákospalotai hulladékhasznosító műben, azaz a szemétégetőben a budapesti települési hulladék 60-65 százalékát alakítják át hő-, illetve villamosenergiává. Ezzel fedezik közel minden tizedik budapesti, 140 ezer ember évi villamosenergia-szükségletét és 15 ezer lakás távhőigényét. Ebből nem is kevés, évi mintegy 2,3 milliárd forint bevétele származik az FKF-nek. Pedig a második legolcsóbb szolgáltatónak számítanak a piacon a gigajoule-onként 1133 forintos díjjal, míg az áramot 12 forint körüli összegért adják el kilowattóránként.
A fennmaradó mintegy 40 százalék megy a pusztazámori lerakóba. Bizonyos szempontból itt is hasznosul, a szemétből felszabaduló metángázból villamosenergiát nyernek ki. Itt előállítanak egy RDF (Refuse-derived Fuel) nevű másodlagos, alternatív fűtőanyagot is, ami még mindig hulladéknak számít. Alapvetően összepréselt szilárd hulladéktömböket kell elképzelni, amely főleg műanyag fóliákból és zsákokból, papírokból és textilekből áll.”
Az államilag hamisított, alkohollal kevert benzint egyik évről a másikra nem tudom felhasználni a kerti gépekhez.
Ami megmaradt, azzal nem tudok mit kezdeni.
Hol lehet leadni, adnak-e érte kártérítést, vagy Iegalább valamilyen átvételi díjat?
Köszönd az eu-nak,mert ők írják elő az ilyen baromságokat!
Hát persze hogy ezért is Brüsszel/Soros/Gyurcsány* a hibás!
/*A kívánt rész aláhúzandó!/