Skip to content

Egy éve pusztított Jávorkútnál a súlyos erdőtűz (fotókkal, videókkal) Igazából ma sem tudni…

Egy éve pusztított Jávorkútnál a súlyos erdőtűz (fotókkal, videókkal) Igazából ma sem tudni…

Korábban írtuk

Tűz a Bükk-fennsíkon. Megkérdeztük. Komolyan vették. 42-43 perc alatt voltak ott a tűzoltók. És ez így OK.

Tűz a Bükk-fennsíkon. Megkérdeztük. Komolyan vették. 42-43 perc alatt voltak ott a tűzoltók. És ez így OK.

Megkérdeztük a katasztrófavédelmet. Itt a válasz.

Pusztai László
részére
Elektronikus úton továbbítandó
Tisztelt Uram!
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz 2022. július 12-én
érkezett közérdekű adatigénylésével kapcsolatosan az alábbi tájékoztatást nyújtom Önnek:
A 2022. július 1-jén Miskolc külterület, Jávorkút környéki tűzesetről az első jelzés 14:45
perckor érkezett a hívásfogadó központba, a katasztrófavédelem műveletirányító központja
részére 14:47-kor továbbították a jelzést, akik 14:49-kor riasztották a miskolci tűzoltókat.
Az első gépjárműfecskendő 14:49:40-kor, 38 másodperccel a riasztást követően elhagyta a
miskolc-diósgyőri laktanyát és 15:32-kor érkezett ki a helyszínre, egy időben az idő közben
riasztott másik miskolci gépjárműfecskendővel. A 25 kilométeres változó minőségű, kanyargós
utat a 4000 liter vizet szállító gépjárművek 42-43 perc alatt tették meg, megkülönböztető jelzés
használatával, az útviszonyoknak és forgalmi helyzetnek megfelelően.
Miskolc, elektronikus bélyegző szerint
Üdvözlettel:
Lipták Attila tűzoltó dandártábornok
megyei igazgató

Korábban írtuk.

Ha nincs eső, Miskolcig ment volna a tűz… Lassan jöttek a tűzoltók

Így keletkezett a pusztító bükki erdőtűz – videó

Egyre hevesebben csaptak fel a lángok a nagy szárazságban és forróságban, a Bükk egy igen nagy szeletét letarolta a néhány nappal ezelőtti tűzvész. De hogyan kezdődött?

Több videó is felkerült az internetre a múlt hét pénteki bükki erdőtűz keletkezéséről. Ezek szerint a tűz egy réten ütött ki, és onnan terjedt át a sűrű fenyőerdőre. Péntek este száz hektáron égett a tűz.

Az Északerdő Zrt. később egy közleményben pontosította az adatot: azt írták, hogy a tűz csak 65 hektárra terjedt ki. Arról is beszámoltak, hogy a tűzben 100-120 éves fák is elpusztultak, és hogy az eset után még mindig sokáig izzottak és kidőltek fák a Bükkben, emiatt pedig a területet továbbra is megfigyelés alatt tartják.

Most az Index egyik olvasója számolt be arról, mit tapasztalt a helyszínen. Elmondása szerint péntek délután a Bükkben túrázott egy rokonával, és ő jelentette elsőként a tüzet, amelyet még délután fél 3-kor észlelt, és amelyről több felvételt is készített.

Egy éve pusztított Jávorkútnál a súlyos erdőtűz (fotókkal, videókkal)

boon.hu

Egy esztendővel ezelőtt aggódva figyeltük a Bükk-hegység Miskolc környéki részét. Július 1-jén csaptak fel a lángok a Jávorkút közelében lévő erdős területen. A lángoknak bükkösök, új telepítésű erdők, továbbá 100-120 éves faállományok estek áldozatául mintegy 65 hektáron, emellett néhány hektár erdei- valamint lucfenyő is komoly károkat szenvedett.

A tűz eloltása után – amiben nagy szerepe volt a június 2-án hajnalban eleredt esőnek – azonnal megkezdte a kár felszámolásának előkészületeit az Északerdő Zrt. szakszemélyzete. A cél az élőhelyek helyreállítása volt, elegyes – azaz több, őshonos fafajból álló –, változatos erdők újbóli kialakítása, nemcsak a leégett elegyes bükkösök, hanem a károsodott elegyetlen fenyvesek helyén is. A terület kedvező természetvédelmi helyzetének visszaállítása, az értékes erdőállományok hosszú távú fenntarthatóságának megalapozása a legfontosabb feladat. Elsőként a károsodott faanyagot termelték ki és szállították el. A természetes úton megújulásra képes fiatal csemetéket tőre vágták, valamint a termőhely adottságaihoz igazodó talajelőkészítést és erdősítést, azaz a csemeteültetést indították el.

Hosszú évek folyamata

„Évekig kell majd különböző erdőművelési módszerekkel ápolni a fiatalosokat, de az élet nem áll meg, az erdő megújul. A további tűzesetek megelőzésére a jövőben nagy hangsúlyt kell fektetni, ezért az Északerdő Zrt. munkatársai fokozottan ellenőrzik az életbe lépett tűzgyújtási tilalom betartását, amely a kiépített tűzrakóhelyekre is vonatkozik. Az erdőgazdaság emellett tisztelettel kéri a dohányzókat, hogy fokozott figyelemmel oltsák el a cigarettacsikket, és lehetőleg zárható hamutartót használjanak. Amennyiben füstöt, tüzet észlelnek erdőterületen ebben a veszélyeztetett időszakban, azonnal hívják a 112-es segélyhívó számot. A károsodott faegyedek kiszámíthatatlan veszélyforrást jelentenek, a lábon álló odvas fák, égett facsonkok baleset- és életveszélyesek lehetnek” – mutatott Mihók István, az Északerdő Zrt. erdészeti vezérigazgató-helyettese.

Egy hónappal a tűz után már látszott a természet munkája: zöldbe borult terület. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Természetjáró Szövetség jelezte, hogy Jávorkút, a Kecskeláb-réti pihenőhely és a Lusta-rét területén újra vannak turista jelzések. Munkatársaik a tűzben megsérült vagy megsemmisült turista jelzések helyreállították, így a jelzett turista utak ismét biztonságosan járhatók.

A turistajelzéseket is helyre kellett állítani
Fotó: Ádám János

A megelőzés a legfontosabb

A terület rehabilitációján túl az Északerdő Zrt. igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy a hazai erdőtüzek 99 százaléka emberi gondatlanság és figyelmetlenség miatt keletkezik. A tűzesetek számát, illetve a károk mértékét jelentősen befolyásolják az időjárási körülmények is. Száraz és szeles időben megnő a kockázata a tűz továbbterjedésének. Ezeket az eseteket csak úgy lehet mérsékelni, ha a lakosságot megfelelően tájékoztatják a tűzgyújtás szabályairól, illetve veszélyeiről. Ebbe beletartozik az is, hogy milyen körülmények között nem szabad tüzet gyújtani, és hogyan kell a szabályosan rakott tüzet eloltani. A Bükk központi részén szerencsére nem gyakoriak a tűzesetek. A hegyvidék déli részén, a Bükkalján gyakrabban, évente akár több esetben is előfordulnak erdőtüzek.

A katasztrófák elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy a lakosság betartsa a tűzgyújtás szabályait. Száraz és szeles időben ne gyújtson tüzet akkor sem, ha tűzgyújtási tilalom nincs is érvényben. Fontos erre figyelmeztetni azokat is, akik megszegik, vagy megszegni készülnek a tűzvédelmi szabályokat. Amennyiben valaki tűzesetet észlel, kérik, hívja a 112-es általános segélyhívó számot, és a diszpécsernek adjon tájékoztatást a tűzeset helyéről, nagyságáról, illetve egyéb fontos körülményeiről!



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



4 Comments

  1. Névtelen
    2023.07.03. 15:44

    Miért?És azt már tudjuk, hogy ki a felelőse a tapolcai pince omlásnak, ahol három ember halálát okozta valakinek a mohósága?

  2. Névtelen
    2023.07.03. 16:41

    Nem lehet kapni zárható hamutartót. A kilencvenes években a Zsarnain vettem mindig, de előbb-utóbb eltörik, mert kb. 5 csikk fér bele. Lehet a net szerint nagyobbakat is venni, de itt senki sem árulja őket, annak ellenére, hogy a megállókból a cigitartókat még mindig nem tették tisztes távolságba, s akiket eddig is érdekelt a kultúrált dohányzás, azoknak vinniük kell magukkal valamit, ami hiánycikk.
    Kirándulásra, erdőbe nagyobb csikktartó szükséges, mint ahogyan nagyobb szatyor a szemetek, műanyagok haza viteléhez. Mert erre sem gondolnak sokan.
    Tippek, ahonnan be lehetne szerezni őket a trafikoknak:

    http://www.csikkm.hu/
    https://www.google.com/search?q=Hordozhat%C3%B3+csikktart%C3%B3&sa=X&ved=2ahUKEwjq-byt4vL_AhU3hv0HHZ_MC5UQ1QJ6BAgrEAE&biw=1016&bih=598&dpr=1

  3. Névtelen
    2023.07.04. 08:30

    Mi lenne, ha nem dohányoznál az erdőben ?

    • Névtelen
      2023.07.04. 15:29

      Én nem járok kirándulni, másokra gondoltam, akik táborozhatnak is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük