Az óceánba engedik Fukusima radioaktív vizét
FILE - This aerial photo shows the Fukushima Daiichi nuclear power plant in Okuma town, Fukushima prefecture, north of Tokyo, on March 17, 2022. Japan on Thursday, Dec. 22, adopted a new policy promoting greater use of nuclear energy to ensure a stable power supply amid global fuel shortages and reduce carbon emissions - a major reversal of its phase-out plan since the Fukushima crisis. (Shohei Miyano/Kyodo News via AP, File)

Hivatalosan is engedélyezte az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ), hogy Japán a fukusimai atomerőműből származó nukleáris vizet a Csendes-óceánba engedje – írja az IFLScience. Az illetékes japán miniszterek már idén januárban jóváhagyták a tríciumot, azaz a hidrogén radioaktív izotópját alacsony koncentrációban tartalmazó víz óceánba bocsátásának irányelveit, valamint az érintett halászközösségek pénzügyi támogatását.

A 2011-es, Japán északkeleti részét sújtó szökőár és földrengés súlyosan megrongálta a fukusimai erőmű atomreaktorát, ezzel előidézve a legnagyobb atomkatasztrófát a csernobili atomerőmű-baleset óta. A sérült reaktor hűtéséhez máig hatalmas mennyiségű víz szükséges. A hűtővizet az erőművet a katasztrófáig üzemeltető vállalat tartályaiban halmozzák fel, amelyből speciális eljárással később eltávolítják a legtöbb sugárzó anyagot, ezt a vizet engednék bele a Csendes-óceánba.

Az ötletet több japán település, környezetvédelmi szervezet és a szomszédos országok, mint Dél-Korea és Kína is ellenezték, a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség (NAÜ) azonban végül biztonságosnak ítélte az eljárást. Rafael Mariano Grossi, a NAÜ főigazgatója elmondta, véleményük szerint a hűtővíz kiengedése csupán elhanyagolható hatással lesz az emberekre és a környezetre.