Skip to content

Izgulhatnak a Miskolci Egyetemen is. Csütörtökön döntenek az Erasmus-pályázatokról

Izgulhatnak a Miskolci Egyetemen is. Csütörtökön döntenek az Erasmus-pályázatokról

Csütörtökön döntenek az Erasmus-pályázatokról, de a modellváltó egyetemek még hónapokig izgulhatnak

 

Csütörtökön bírálja el a Tempus Közalapítvány az egyetemek Erasmus+-pályázatait, azonban ha november végéig nem születik megállapodás az Európai Bizottsággal, akkor a modellváltó egyetemekkel nem fogják tudni megkötni a támogatási szerződéseket a 2023-2024-es időszakra. Vagyis ebben az esetben hiába minősít a Tempus nyertesnek egy egyetemet, a gyakorlatban az intézmény nem jut majd pénzhez. Ironikus módon, miközben a kormány minden fronton igyekszik bebizonyítani, milyen jó ötlet a modellváltás, mégis az állami egyetemek hallgatói és kutatói azok, akiknek a jelek szerint nincs mitől tartaniuk. Leszámítva a kormányzati nyomást.

Kivárt a Tempus Közalapítvány a döntéssel az egyetemek jelenlegi Erasmus+ mobilitási pályázatairól, de félő, hogy a modellváltó egyetemek lassan hátrányba kerülhetnek. Információink szerint a Tempus kuratóriuma július 13-ai, csütörtöki ülésén dönt a következő időszak forrásainak elosztásáról. A támogatási megállapodások megkötéséig pedig még ennél is több idő áll a rendelkezésre, ennek november vége a határideje.

A Tempus csütörtöki döntése arról szól majd, hogy mint magyarországi döntéshozó, ő mely egyetemek mely pályázataira osztja el az EU-s pénzeket. Az egy más kérdés, hogy ezt az összeget aztán a gyakorlatban is megkapják-e az intézmények, vagy az EU azt mondja, hogy az úgynevezett modellváltókkal, azaz a közérdekű vagyonkezelő alapítványi formulára átálltakkal végül nem hajlandók szerződést kötni és pályázati pénzt adni nekik.

Forrásaink nem zárták ki, hogy a Tempus november végi határideje a támogatási megállapodásokra annak is szól, hogy hátha addig sikerül megállapodni az uniós intézményekkel az Erasmus-pénzekről. Ha ugyanis ez november végéig nem történik meg, a modellváltó egyetemek hallgatói 2024 őszétől hoppon maradhatnak, míg a nem modellváltó intézmények hallgatói probléma nélkül vehetnek részt továbbra is a külföldi csereprogramokban.

Ez kifejezetten nagy presztízsveszteség lenne a kormánynak, mely minden fronton próbálja bebizonyítani, miért is hatalmas sikertörténet az egyetemi modellváltás.

Pályázni azért lehet

Mint ismert, a Tanács, vagyis az uniós tagállamok miniszterei – az Európai Bizottság javaslatára – tavaly december 15-én szavazták meg, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működő intézményekkel nem lehet kötelezettségvállalásokat aláírni az uniós finanszírozású programokban. Márpedig ez nemcsak a diákcseréket lebonyolító Erasmusra, hanem a világ legnagyobb kutatási programjára, a Horizont Európára is vonatkozik.

A pénzek visszatartásának fő oka, hogy a 21 alapítványi egyetem kuratóriumát a magyarok miniszterekkel és más, magas rangú politikusokkal tömték tele, amit a Bizottság nem tartott elfogadhatónak. A miniszterek ugyan azóta lemondtak a posztjukról, a tárgyalások során még így is számos nyitott kérdés maradt – a többi között arról, hogy kuratóriumi tagságra pályázókat milyen feltételek alapján kellene kiválasztani. Amíg ezeket nem rendezik, addig az uniós források sem érkeznek.

Fotó: ARCHÍV



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



2 Comments

  1. Névtelen
    2023.07.13. 12:45

    egy feltétel van
    csak a Dobrev- és a Donáth klánok határozhatják meg.

    • Névtelen
      2023.07.13. 17:37

      Anyád pichája!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük