Megnyerte a Zöld Kapcsolat Egyesület azt a közigazgatási pert, melyet a Hejőcsabai cementgyár engedélyezése ügyében a környezetvédelmi hatósággal szemben csaknem 8 éve indított. Az ítélet ellen rendes jogorvoslat keretében fellebbezésnek nincs helye. A Miskolci Törvényszék kötelezte a Pest Vármegyei Kormányhivatalt, hogy az egyesületnek 15 napon belül 1.149.476 forint perköltséget fizessen.
Fotó. Cementgyár a Magyar határon
———————————————————————
A HCM 1890 Zrt. 2015-ben nyújtott be a hatósághoz egységes környezethasználati engedély kérelmet cementgyártás és hulladékok energetikai együttégetése tárgyában. A közmeghallgatást követően civil munkacsoport alakult F. Nagy Zsuzsanna egyesületi elnök, Ambrus Gyöngyi Kistokaj polgármestere, dr. Hajas Sándor szülész-nőgyógyász főorvos, s az azóta elhunyt dr. Megay Róbert ügyvéd, és Kerek István anyag- és kohómérnök részvételével. Többek között azt nehezményezték, hogy a hatóság évi 5000 tonna szálló por kibocsátást és napi 507 teherautó elhaladását engedélyezte a cég számára. Véleményük szerint lakóövezet közvetlen szomszédságában együttégető cementműre nincs szükség egy olyan nagyvárosban, ahol a szállópor koncentráció mértéke meghaladja a megengedett éves egészségügyi kibocsátási határértéket. Szakértői véleményt készíttettek, s néhány hét alatt, több mint 2000 ezer beruházást ellenző aláírást is összegyűjtöttek.
A vállalat rágalmazási pert indított a STOP Miskolci Cementgyár Civil Munkacsoport tagjai és a véleményüknek nyilvánosságot biztosító Észak-Magyarország Szerkesztősége ellen, azonban mindkettőt elveszítette. A bíróság ugyanis kimondta, hogy alapvető kommunikációs jog a véleménynyilvánítás, melyet hazai és európai joghatóságok is megerősítettek.
A civilek igyekeztek elérni, hogy a bíróság kezelje szakkérdésként az ügyet és rendeljen ki igazságügyi szakértőt az engedélyezett tevékenységek és kibocsátások megítélése érdekében. Dr. Megay Róbert, a civilek perbéli álláspontját megalapozó ügyvéd mindvégig hangsúlyozta, hogy az itt élőknek joguk van a tisztességes eljáráshoz. Egy olyan eljáráshoz, amely figyelembe veszi az egészséges környezethez való legteljesebb jogukat. Azonban a Miskolci Törvényszék 2020 októberében úgy ítélte meg, hogy „az eljárásjogi kifogások megalapozatlanok voltak, az ügy érdemére kiható eljárásjogi jogsértés nem volt feltárható”. Valamint „közvetlen jogi érdek hiányában” nem járult hozzá, hogy Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata felperesi beavatkozóként belépjen a perbe a Zöld Kapcsolat egyesület mint felperes pernyertessége érdekében. Holott a cementgyár csaknem a város közepén helyezkedik el, sok ezren laknak a tevékenységhez szervesen tartozó kőbánya és szalagpálya mentén is, illetve turisztikai, üdülő övezet is található. A döntéssel szemben az egyesület ismét a Kúriához fordult, melynek eredményeként a 2021. november 17-én a Kúria, mint felülvizsgálati bíróság, hatályon kívül helyezte és új eljárásra, új határozat hozatalára utasította a Miskolci Törvényszéket. Az Egyesület által 2016 óta hangoztatott álláspontot helytállónak ítélte, miszerint a bíróság csak szakvélemény birtokában lesz abban a helyzetben, hogy megalapozottan dönthessen. Ezért igazságügyi levegőminőségvédelmi és zajvédelmi szakértő kirendelését indítványozta. Felhívta a figyelmet arra, hogy az új eljárásban már figyelembe kell venni az Európai Bíróság ítéletét is (Bizottság kontra Magyarország PM10-határértékek túllépése), illetve az időközben szigorodott BAT (legjobb elérhető technika) előírásait is. A Miskolci Törvényszék mindezek alapján levegőtisztaság- védelmi és környezeti zajvédelmi kérdéseket szakkérdésként, szakértő bevonásával vizsgáltatta, az egyesületre róva a szakértői díj előlegezését és annak letétbe helyezését. Ezt az összeget ismét csak lakossági összefogással, de sikerült előteremtenie az egyesületnek. Érdemes volt. A kirendelt igazságügyi szakértő ugyanis megállapította, hogy az engedély kiadásakor a hatóság több szegmens tekintetében, így például a hatásterület modellezése, a levegőtisztasági és zajvédelmi mérések, számítások pontossága, összhangja, a határértékek jogszabályoknak való megfelelősége, illetve a modellezés módszertana körében számos hiányosságot, pontatlanságot, belső ellentmondást tartalmazott, melyet a hatóság „nem észlelt”. Megállapította például azt is, hogy a zajkibocsátási határértékek meghatározására akként került sor, hogy az EKHE dokumentáció egyetlen pontos számítást sem tartalmazott ezzel összefüggésben. A másodfokú hatóság nem észlelte továbbá, hogy nem a határérték alsó értékét veszik figyelembe.
A hatóságok nem észlelték továbbá, hogy a gazdasági területeken és a zajtól nem védendő területeken a hatásterület nem került lehatárolásra. Zajvédelmi szempontból a szakértő megítélése szerint a hiánypótlási felhívásra adott válaszban szereplő három mondat sem elégíti ki a BAT (legjobb elérhető technika) megfelelőségének ellenőrzése esetén a jogszabályi előírásokat. A szakértői véleményből tehát megállapítható, hogy olyan mértékű hiányosságokban szenved a kérelem és a mellékletei, hogy annak a szakértői véleménynek megfelelő pótlása csak komolyabb előkészítő tevékenység mellett lehetséges, illetve az engedélyezett időszak végétől (2020) is jelentős idő telt el, a létesítmény leállításától pedig 13 év. Mindezen tények alapján a bíróság a környezetvédelmi hatóság határozatát hatályon kívül helyezte, új eljárás lefolytatására kötelezés nélkül.
Így tehát a cementgyártási tevékenység hulladék együttégetéssel a 2016-ban kiadott engedély alapján nem indítható a hejőcsabai cementgyár területén. Ehhez megfelelő színvonalú, az EKHE, BAT és valamennyi vonatkozó uniós előírás betartását garantáló új engedélykérelemre, és a közérdeket, a szakmai követelményeket súlyuknak megfelelően mérlegelt engedélyre lenne szükség a hatóság részéről.
A Zöld Kapcsolat Egyesület ezúton is köszöni valamennyi segítőnek, szimpatizánsnak, hogy bíztak a lakosság környezeti egészségét szem előtt tartó civil álláspontban, s ha szükséges volt, anyagi támogatást is nyújtottak az ügy tovább viteléhez. Különösen hálás az egyesület az időközben elhunyt dr. Megay Róbert mellett dr. Sóczó Réka és dr. Vágó Péter ügyvédeknek, akiknek köszönhetően sikerrel fejeződhetett be a per a civilek számára. Az egyesület a közeljövőben egy piknik formájában szeretné a támogatói és szakmai segítők számára feleleveníteni és emlékezetessé tenni a közösen elért eredményt.
Ez az ügy a környezeti demokrácia terén különösen fontos napjainkban, amikor a környezetvédelmi jogban a jogorvoslati jogok szabályozása és a döntéshozatalban a részvételi jogok egyre szűkülnek. Az országban számos olyan nagyberuházás van folyamatban és tervben, melyek jelentősen kedvezőtlen környezet-egészségügyi hatással rendelkezhetnek, amennyiben a környezetvédelmi és egészségügyi hatóságok nem a megelőzés és elővigyázatosság elve alapján járnak el, és nem veszik figyelembe a jövő nemzedékek alapvető jogait.
Hogyne… Hogyne…
A korábban holcimnak dolgozó” kutyaütő társaság” annyira hülye volt ???? a cementgyárhoz, hogy
képtelen volt a HCM1890-nek egy 100 oldalas EKHE doksit összeállítani. Bezzeg a ZKE-Elnökség rögtön tudta, hogy 5000 tonna szállópor /320 termelői nap az = … Úristen… kenik-fenik
(Egyébként nem külön engedélyes sok év termelés után minden cementgyárban a másodtüzelés.
Bővebben Királyegyháza, Vác, Beremend. Már az első mondat hazugság)
Együttműködő partnereink, referencialista:
…..
Holcim Hungária Zrt.
Holcim Hungária Cementipari Rt. – Nagykőmázsai mészkőbánya – Környezetvédelmi teljesítményértékelés, 2005. augusztus
Holcim Hungária Cementipari Rt. – Nyékládházai homokbánya – Vízvédelmi kárelhárítási terv, 2007.
Holcim Hungária Cementipari Zrt. – Hejőcsabai Cemetgyár – Egységes környezethasználati engedély módosítás, 2007.
Holcim Hungária Cementipari Zrt. – Egységes környezethasználati engedély (ÉMI-KTVF ikt. Sz.: 323-5/2008) módosítási kérelem, 2008.
Holcim Hungária Cementipari Zrt. – Nem veszélyes hulladékok hasznosítási engedély módosítási kérelem, 2010.
Holcim Hungária Cementipari Zrt. – Egységes környezethasználati engedély felülvizsgálata, 2010.
Kalcinátor Kft.
Kalcinátor Kft. – Mészüzem vízminőségi kárelhárítási terv, 2010.
Kalcinátor Kft. – Mészhidrát üzem hejőcsabai telephely 41598/2/A hrsz. – Egységes környezethasználati engedély felülvizsgálata, 2010.
Kalcinátor Kft. – Mészhidrát üzem hejcsabai telephely 41598/2/A hrsz. – Egyesi hulladékgazdálkodási terv (2008 – 2009) felülvizsgálat, 2010.
Kalcinátor Kft. – Egyedi hulladékgazdálkodási terv 2005-2011 felülvizsgálata 2012, 2013.
….
KŐKA Kft.
KŐKA Kft. – Nagycsécs – Szakáld homok – és kavicsbánya – Előzetes vizsgálat, 2006.
KŐKA Kft. – Nagycsécs – Szakáld homok – és kavicsbánya – Környezeti hatástanulmány, 2007.
AVE Miskolc Kft.
Helyi hulladékgazdálkodási tervek összeállítása 2002 – 2008., 2009 – 2014.
AVE Miskolc Kft. – Egységes környezethasználati engedély módosítása, 2007.
AVE Miskolc Kft. – Hejőpapi építési és bontási hulladék kezelőtelep – Előzetes vizsgálat, 2009.
AVE Heves Régió Kft. – Hejőpapi Regionális Hulladékgazdálkodási Központ – Egységes környezethasználati engedély kérelem, 2009.
…
Ecomissio Kft.
Ecomissio Kft. – Veszélyeshulladék égető – Környezeti hatástanulmány és egységes környezethasználati engedélykérelem összevont eljárásban, 2008.
Veszélyes hulladék égető Egységes Környezethasználati Engedély (5352-2/2007.) Felülvizsgálat, valamint bővítés, 2012.
Ecomissio Kft. – Tiszavasvári veszélyes hulladékégető – Egységes környezethasználati engedély részleges felülvizsgálat, valamint kapacitásbővítés, 2013.
Ecomissio Kft. – Oldószerek visszanyerése, regenerálása – hulladékhasznosítási engedély kérelem, 2014.
Ecomissio Kft. – Oldószerek visszanyerése, regenerálása – előzetes vizsgálat, 2015.
Ecomissio Kft. – Veszélyeshulladék-égető mű II. – Egységes Környezethasználati Engedély (916-38/2009.) Felülvizsgálat, 2016.
…
HCM 1890 Kft.
HCM 1890 Kft. Hejőcsabai Cementgyára – Egységes Környezethasználati Engedélyezési Dokumentáció, 2015.
Nem veszélyes-hulladékok klinkerégető kemencében, valamint salakok cementmalomban történő hasznosítása – Hulladékgazdálkodási engedély kérelem, 2015.
„Miskolc III. – mészkő” bánya (Nagykőmázsai Mészkőbánya) Környezetvédelmi Felülvizsgálat, 2015.
„Miskolc VIII. – agyag” bánya (Görömböly-Csoznyatetői Agyagbánya) Környezetvédelmi Felülvizsgálat, 2015.
Mészhidrát üzem – Zajkibocsátási határérték megállapítási kérelem, 2016.
Mészhidrát üzem – Levegőtisztaság-védelmi engedélykérelem, 2016.”
NA, MÓSZEROLJÁTOK MÉG ŐKET !
Hadd már! A saját anyagukat nem olvassák.
„A HOLCIM Hungária Cementipari Rt. az elektrofilterét lecserélte 2002. év végén zsákos
porszűrőre, mely a klinker gyártó kemencéjének por kibocsátását 2003-tól jelentősen
csökkentette. Nagy jelentősége még a cserének, hogy az elektrofilter CO védelme miatti
leállások okozta por kibocsátás teljesen megszűnt.
Az Rt. a klinkerkemence kéményére felszerelt folyamatos emisszió-mérő rendszerrel
ellenőrzi a kibocsátását, mely a jogszabályban megállapított határértékek alatti értékeket
regisztrál. Az Rt. tevékenységére vonatkozóan 2004. és 2005. években nem érkezett
lakossági bejelentés a Felügyelőségre. ”
http://www.zoldinfolanc.hu/doksik/miskolc/helyiprogramok/altalanos/beszamolo9905
Kétség nem fér hozzá, hogy legnagyobb környezetvédő a Holcim. Volt ingyért három gyára; Lábatlan, Bélapátfalva, Hejőcsaba és mindhármat elintézte.
Dom Perignon Champagne-t – 99 990Ft-ért Raktárról, a Stephan Schmidheiny és
Thomas Schmidheiny svájcinak mondott világpolgároknak A másfél millióból kitelik.
Piknikre is eljönnek. Finom boruk van.
Semmi gond! Vác legalább 2017-re utolérte a 2003-as Hejőcsaba technikai-technológiai színvonalát.
Nincs a ZKE-től nagyobb lokálpatrióta , miskolci civil egyesület. Negatív milliárdokat hoztok a városnak.
????
„Cél a minimalizálódó porkibocsátás
2017. március 8.
Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Váci Cementgyár környezetvédelmi modernizációja – az eddig használt elektrofilteres rendszert korszerű, zsákos porszűrő rendszer váltja majd fel, ezzel még tovább csökkentve a porkibocsátást.
A közel 7 milliárd forint összértékű környezetvédelmi beruházás célja, hogy a jövőben szigorodó környezetvédelmi határértékeket is messzemenően teljesítse a gyár, még inkább növekedjen az üzembiztonság, és a térségben továbbra is stabil munkáltatóként legyen jelen a vállalat. „
Hadd már! A saját anyagukat nem olvassák.
„A HOLCIM Hungária Cementipari Rt. az elektrofilterét lecserélte 2002. év végén zsákos
porszűrőre, mely a klinker gyártó kemencéjének por kibocsátását 2003-tól jelentősen
csökkentette. Nagy jelentősége még a cserének, hogy az elektrofilter CO védelme miatti
leállások okozta por kibocsátás teljesen megszűnt.
Az Rt. a klinkerkemence kéményére felszerelt folyamatos emisszió-mérő rendszerrel
ellenőrzi a kibocsátását, mely a jogszabályban megállapított határértékek alatti értékeket
regisztrál. Az Rt. tevékenységére vonatkozóan 2004. és 2005. években nem érkezett
lakossági bejelentés a Felügyelőségre. ”
http://www.zoldinfolanc.hu/doksik/miskolc/helyiprogramok/altalanos/beszamolo9905
Ácsi! Az ENSZ kimaradt.
“2016. február 12-én Michel Forst, az Egyesült Nemzetek különleges jelentéstevője. Látogatásának célja, hogy, megvizsgálja az emberi jogvédők helyzetét és első kézből szerezzen információt a civil társadalommal szembeni kihívásokról. Az egyesület a Miskolci Cementgyár STOP! Civil Munkacsoport felkérésére ügyfél a HCM 1890 Kft. környezetvédelmi engedélyezési eljárásában..”
Húúú wazze. MUNKACSOPORT
hivatásos haza- és városárulók
a 5-10 km-es kéményzászlón belül
hatósághoz befáradva, a 2003-2010 évekre
Egy klinkerkemencére képtelenek összeszorozni az éves termelési napok számát , 24 órával, az órás füstgáz mennyiségével és a pormérő milligramm értékmutatásával, ezzel meglenne nekik az éves szállópor kilogrammja, mázsája, stb
A munkacsoport tajainak száma, most? ???
„csaknem a város közepén….”
Még térképismeretük is van ????
Mindegy az FNZS-nek.
Torna a mező közepén van egy másik országban Zsuzsánknak akkor sem tetszik.
Élhetne egyedül a Sajó völgyében egynéhány német kívül zöld-belül piros elvtársnővel
annyira zöldek! ????
be kell tiltani az együttégetést!
a külön égetés a környezetbarát
Qrva jó!
Kitanálnak egy saját hazugságot ( rájátszanak az ülepedő por, szállópor definíciókra) aztán a saját hazugságukat „nehezményezik”. Igazi bolsi tempó.
Magyar tulajdonos számára csak olyan gyárat engedélyeznek amelyikbe az alapanyag nem megy be, késztermék nem jön ki. Iparvágányok tucatjairól nem is hallottak.
Remélem a sok cementgyár imádó jó sokáig nem fog tudni aludni az idegtől!
Sok hejőcsabai nevében köszönjük,hogy bezárják végleg ezt a förmedvényt!
Senki nem imádja a mészgyár + cementgyárat
csak ti jellemtelenségeteket utáljuk, mit a bűnt
Jól alszunk.
lesz még Kelet-Magyarország magyargyári cement- és mészpiac
2015! Kriza nagy húzása nem jött be, mint ahogy semmi sem. Bmw, reptér. Nem baj egy utcát a Daykánál 2010-2019 es ciklusban beadott pályázat folyományaként 2024-re le is tudnak dózerolni, meg az ugyanebben a ciklusban megpályázott kiliáni orvosi rendelő is elkészül vagy 2025-re. Nagy lúzer tilitoli banda csodálkoznak elverte őket egy harmatos Veres Pali.??
Ahol 35 ezer szavazó hisz 5000 tonna per év ökörségekben, ott senkinek semmi nem jön be. Még a roller sem.
csak a profitirigység
majd lebontjátok 30-40 milliárdért , zajjal , porral és lesz egy újabb barnamezőtök
Az LKM -ért Kaptatok 1 dollárt. Ebből van a város eltartó képessége. ????
Hajrá Kassa, Hajrá Csorna, Ukrajnát újjá kell építeni
Nóta indulj! ” Az egyiknek sikerül a másiknak nem. A sors olykor nem tudja mit akar. Az egyiknek kiderül s a nap fénylik fenn, a másiknak nem jut csak zivatar.”
Há’mer még a Szinva Városáért NGO is tele volt manival.
Te tudtad ,hogy Borsodban volt a legtöbb pártingatlanja az MSZMP-nek?
Csak meglátszik a megyén.
Senki nem imádja a mészgyár + cementgyárat
csak ti jellemtelenségeteket utáljuk, mit a bűnt
Jól alszunk.
lesz még Kelet-Magyarország magyargyári cement- és mészpiac
Ahol 35 ezer szavazó hisz 5000 tonna per év ökörségekben, ott senkinek semmi nem jön be. Még a roller sem.
csak a profitirigység
majd lebontjátok 30-40 milliárdért , zajjal , porral és lesz egy újabb barnamezőtök
Az LKM -ért Kaptatok 1 dollárt. Ebből van a város eltartó képessége. ????
Hajrá Kassa, Hajrá Csorna, Ukrajnát újjá kell építeni
Nóta indulj! ” Az egyiknek sikerül a másiknak nem. A sors olykor nem tudja mit akar. Az egyiknek kiderül s a nap fénylik fenn, a másiknak nem jut csak zivatar.”