Az M6 utolsó szakaszának a tervezésében részt vevő Főmterv tett közzé képeket az autópályáról, vette észre a Telex. A majdnem teljesen leaszfaltozott autópálya a horvát határnál megtorpan, csak a végtelen szántóföld látszik a folytatásban.
Bizarr előéletéhez méltóan fejeződik be az M6-os autósztráda építése, írja a Telex. A határnál konkrétan a semmibe fut az autópálya. Ha majd egyszer megépül a horvátországi folytatás, akkor sem várható óriási forgalomnövekedés rajta, mert a tengerig futó bosnyák részekre még sokáig kell várni.
2020 decemberében hirdették ki a határig hiányzó szakasz építésének nyertesét. A Strabag kiemelkedően magas áron, igaz, a versenytársaknál olcsóbban, kilométerenként 4,5 milliárdért építhette meg ezt a szakaszt.
A fotón látható állapot még nem végleges, a kivitelező novemberre lesz kész mindennel, a hivatalos átadás időpontja pedig 2024. január 14.
hogy ez a sz@rkavaró TELEX milyen feledékeny tud lenni
„Négy szerződéssel annyit dobott ki az állam, mint a nyugdíjpénztári vagyon
Tavaly 114 milliárd forintot fizetett a magyar állam az M5-ös és M6-os autópályák tulajdonosainak. Ezek a legdrágább magyarországi köz- és magánszféra közti koncessziók, avagy a közismertebb angol rövidítéssel ppp-szerződések. Ezt a liberális közgazdászok szerint előnyös konstrukciót a 2002-2010 közötti MSZP-SZDSZ kormányok alkalmazták, és az Európai Unió is erőltette: az elmélet szerint a magáncégek költséghatékonyabban és gyorsabban tudják a beruházásokat megvalósítani, jobb minőségben végzik el a karbantartást, és ezáltal az adófizetők is jobban járnak. A politikusok számára a ppp-konstrukciók fő előnye, hogy úgy tudnak beruházásokat megvalósítani, hogy az nem terheli azonnal az államkasszát.
A ppp nem egy túl bonyolult konstrukció, tulajdonképpen arról van szó, hogy egy cég megvalósít egy tipikusan állami beruházást, majd viszonylag hosszú ideig, akár több évtizedig üzemelteti azt, és ezt éves részletekben fizeti ki az állam. Ez nem növeli az államadósságot, de tulajdonképpen csak egy könyvelési trükkről van szó: az Eurostat ezt nem számítja bele az eladósodottságba, a valóságban azonban ez is ugyanolyan adósságteher, mintha állampapírok kibocsátásából finanszírozták volna a beruházást.
Az első körben 1994-ben koncesszióba adott M5-öst az osztrák Bau Holding AG, a francia Bouygues S.A. és Colas S.A. közös cége építette meg Kiskunfélegyháza és a szerb határ között. Ekkor még koncessziónak hívták a ppp-t, és ez előnyösebb volt az államnak: nem kellett fizetnie érte, a cég útdíjat szedhetett – 35 év után járt volna le ez a joga, utána az állam kapta volna meg.”
Tehát ti azért építettétek az M6-ost a semmibe, mert annak idején PPP-ben épült a korábbi szakasz. Értem… hát gratulálok.
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.6435-9/165679752_460611628524485_2052175393557875919_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=24ZLf9j6cZEAX8As2CI&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AfAm9VFTMJmCJzcasPDEKS8ywxLDHa4CbpdlqUAgpM8_iQ&oe=64DF6FEC
Mi már megtettük a magunkét, a többi a többi a horvátok dolga.
MAGYARORSZÁG JOBBAN TELJESÍT !
Milyen szemfüles ez a telex-fax. De hát ezért fizetik őket, jó kemény dollárral. Közben kiderül hogy lesz még folytatás itt is-szomszédéknál is, de az usákos fellazító vinnyogás a fő lényeg. 😛