Mit adtak nekünk az erdők? – Litkai Gergely és Udvaros Dorottya új videója

Litkai Gergellyel és Udvaros Dorottyával. Azt mutatjuk be konkrét számokkal (matekosoknak és közgazdászoknak igazi csemege), hogy az erdők sokkal többet érnek természetes állapotukban, mint amennyi a belőlük kitermelt faanyag értéke.

image1-Jul-18-2023-09-14-29-5485-AM

Változatos élővilágot tartanak fenn, például egyetlen mátrai tölgy otthona nagyon sok állatnak énekesmadaraktól a mókusokon, baglyokon át a piszedenevérekig. Európában pedig a Kárpátok erdei jelentik sok, a túléléséért küzdő faj utolsó menedékét, köztük olyan karizmatikus, csodás lényekkel, mint a hiúz, farkas vagy a medve.

Emellett az erdők rengeteg szolgáltatást is nyújtanak nekünk. Segítenek például abban, hogy megküzdjünk a klímaváltozással, szén-dioxidot kötnek meg, hűtenek, párologtatnak és talajukban hosszan tárolják a lehulló csapadékot. Emellett hozzájárulnak a testi-lelki jólétünkhöz is. Ha mindezt beárazzuk, akkor országosan évente összesen 316 milliárd forintnyi szolgáltatást kapunk az erdőktől, ingyen.

Ennek ellenére a kirándulók mindenütt láthatják a haszonra összpontosító erdőgazdálkodás következményeit: a tarra vágott, üres hegyoldalakat, az egykorú és kevés fafajból álló, erdőnek csúfolt faültetvényeket és az elszegényedő élővilágot.

Erdeinket az egész Kárpátokban, és hazánkban is őrületes tempóban pusztítják. Ez nem mehet így tovább!

Magyarország az egyetlen olyan ország Európában, ahol még a védett és fokozottan védett területeken is profitorientált erdőgazdálkodás zajlik, pedig az államkasszába ebből befolyó összeg jelentéktelen, a GDP mindössze 0.01 %-a.

Követelj velünk együtt valódi, hatékony védelmet az erdőknek! Ha még nem tetted, írd alá a petíciónkat!