Nyolcezer diák eshet el a külföldi ösztöndíj lehetőségétől.
Az EU költségvetési biztosa nem hisz abban, hogy meg lehet menteni az vagyonkezelő alapítványi formában működő magyar egyetemek Erasmus-pénzeit. Johannes Hahn a Bloombergnek múlt héten azt mondta:
a szokásos eljárás az lett volna, hogy május végére, június elejére megszületik a megállapodás és minden lezárul, mert az értékelési és visszaigazolási időszak június vége, július eleje.
Csakhogy ez nem történt meg. Az EU-biztos nyilatkozata határozottan cáfolja Guláys Gergelyt, aki a múlt heti kormányinfón arról beszélt: 60 százalék esélyt lát arra, hogy még idén sikerül rendezni az Erasmus-program finanszírozását az Európai Bizottsággal. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt állította, ehhez nem is kell rendkívüli parlamenti ülést összehívni augusztusban, mivel Brüsszelben megerősítették a kormánynak, hogy a kérdést ráér októberig rendezni.
Korábban a hvg.hu is októberi határidőről írt, egy bizottsági sajtótájékoztatón azonban a testület szóvivője úgy fogalmazott: számításaik szerint legkésőbb szeptember elsejére, az egyetemi szemeszter kezdetére alá kellene írni a szerződéseket a Tempus Közalapítvány és a magyarországi egyetemek között. Gulyás szerint ebben tévedett.
Bár a miniszter hangsúlyozta, hogy a 60 százalékos becslés csak a személyes véleménye, ez semmiképpen nem biztató annak a több ezer egyetemistának, akik megegyezés hiányában kimaradhatnak az uniós csereprogramokból.
Budai Marcell, a HÖOK szóvivője a Bloombergnek azt mondta, hogy az Erasmus+ programban évente résztvevő 13 ezer magyar diák kétharmada a most állami vagyonkezelő által kezelt egyetemeken tanul. Ez azt jelenti, hogy
több mint 8000 magyar egyetemista nem tanulhat külföldön, ha a kérdés nem oldódik meg.