Az Egyesült Államok beleegyezett, hogy F-16-os vadászgépeket adjon át Ukrajnának Dánia és Hollandia az orosz megszállók elleni harchoz. Ahhoz, hogy az F-16-ossal bíró nemzetek odaadhassák gépeiket Ukrajnának, vagyis reexportálhassák őket, jogilag az Egyesült Államok jóváhagyására volt szükség.
Üdvözöljük az Egyesült Államok döntését, ami megnyitja az utat az előtt, hogy F-16-osok juthassanak Ukrajnába – mondta az X-en Wopke Hoekstra holland külügyminiszter.
A dán védelmi miniszter, Jakob Ellemann-Jensen a Ritzau hírügynökségnek azt mondta, a kormánya többször kifejezte, hogy a gépeik átadása a következő lépés lesz, amint megvan a pilóták kiképzése.
A tájékoztatás szerint ugyanis az átadásra azután kerülhet sor, hogy megtörtént a pilóták felkészítése. Egy 11 államból álló koalíció vesz részt a repülő személyzet oktatásában. Ez a folyamat 2024 elején zárulhat le. Ellemann-Jensen szerint ezután tudnak majd konkrétumokat mondani az ügyben. Hollandiának most 24 működő F-16-osa van.
„Látjuk, hogy a nyugati országok továbbra is ragaszkodnak az eszkalációs forgatókönyvhöz. Ez kolosszális kockázatokkal jár önmagukra nézve” – ezt Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes mondta még májusban akkor, amikor először komolyan felmerült, hogy ilyen vadászgépeket kapna Ukrajna.
„Na ilyen szövetségeseink vannak nekünk…..
Az amerikai, a brit és az ukrán hadsereg közös hadgyakorlatai előre látták ezeket a veszteségeket, de Kijev úgy képzelte el, hogy elfogadja a veszteségeket, mint az orosz fő védelmi vonal áttörésének árát – mondták amerikai és nyugati tisztviselők.”
„még egy kérdés. Honnan szállnának fel, mert ugye nem túl nagy életbiztosítás az orosz rakéták/cirkáló rakéták/drónok hatótávolságán belül üzemelő reptérről. Ha meg NATO bázisról (Lengyelország, Románia) üzemeltetik akkor eléggé lecsökken a harcértékük, lévén jelentős mennyiségű üzemanyagot kell magukkal vinni.
aztán…
A vadászgépek tényleges értéke több dologból áll össze. Magának a gépnek a röpképes része az un. „sárkány” lényegében nem öregszik, a leszállások száma az ami a szegecseléseket tágítja, gyengíti. A katonai repülőgépek le és felszállás száma össze sem mérhető a polgári repülőgépek terhelésével, annyival kisebb számról beszélünk. Ezért fordulhat elő, hogy 40-50 éve tervezett gépeknek is lehet komoly harcértéke. De a kiváló állapotban lévő sárkány és hajtómű sem ér semmit, ha nincsen mögötte megfelelő földi kiszolgáló személyzet. Alapvetően a régi gépek hadrendben tartása gépenként 6-8 fő földi kiszolgáló személyzetet igényel, amig az újabb tervezésüek 3-4 személyt. Őket ugyanúgy ki kell képezni egy adott típusra, mint a pilótákat.
A harcérték fontos összetevője még az úgynevezett „avionika”. Ez repülőgép irányítását , a harci helymeghatározást, a célfelderítő lokátorokat, a kommunikációs elektronikát, az alkalmazott fegyverrendszerek irányítását, a védekező és támadóképességet, a rejtőzködő képességet is magában foglaló elektronikai rendszerek összességét jelenti. Az elektronikus rendszereket időről időre korszerűsítik, ezek az ugynevezett „generációk”
Ezért lehet alkalmas 2023-ban például egy F-16-os magas harcértékű vadászgépnek — azzal a feltétellel, hogy felszerelik 4. generációs elektronikával ( pl. Gripen) vagy akár megkaphatja az 5. generációs felszereléseket is ( Szu-35, F-22, stb)
Önmagában tehát az, hogy Eurofighter, vagy Typhoon, vagy Gripen, vagy F-16 a sárkány típusa – nem bír jelentőséggel.
Legyen bármilyen fejlett az avionika, csak rendszerben képes hatékony működésre. A földi egységekkel szorosan együtt kell tudni működni, az elektronikus rendszereknek kompatibileseknek kell lenniük egymással, képesnek kell lenniük védett ( titkosított) módon egymásnak az adatok átadására. A fejlett tűzvezetés ( a pilóta tekintetének irányát figyeli a siasakba épített rendszer és automatikusan oda irányítja a tüzet, stb), a hatékony és nagy távolságról indítható ( például látóhatáron túlról indítható, önálló célkeresésre alkalmas fegyverek) semmit sem érnek, ha nincsenek rendszerbe illesztve. Azt lehet mondani, hogy az első és második világháborús, önállóan vivott légicsaták ( Vörös Báró) kora a 4. generáció kiépítésével végleg lejárt.
Nyilvánvaló, hogy a komplex rendszer legyen bár egyszerre megvásárolható – a birtoklás nem jelenti azt, hogy az másnap be is vethető. A pilóták eröltetetten gyors átképzése a gyökeresen más rendszerre éveket vesz igénybe, ahogyan a földi kiszolgálószemélyzet kiképzése is. A különböző haderőnemek kommunikációs rendszereit át kell építeni, alkalmassá kell tenni a vadászgépekkel együtt érkező, más kommunikációs rendszerekkel való kapcsolatra.
Jó eséllyel az fog történni, hogy amennyiben valamelyik harcoló fél hozzá is jut 1-2 századnyi F-16-os vadászgéphez – azokat még egy évig legalább nem az ukrán pilóták, hanem zsoldosok fogják repülni, ahogyan nem ukrán lesz a földi kiszolgáló személyzet sem.”
Az amcsiknak jó bolt, az oroszoknak jó bolt
Mehetnek.
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/365965294_3148803895426868_7569519982698435652_n.jpg?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=gWQADswLk2kAX8XC2iA&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AfCoTlt5QG_pAFj9KlF0JVyigLqLX5TQDT0c6jttaWzSxA&oe=64E65AF2
http://keptarhely.eu/images/2023/08/19/v03/20230819v03xqwy2k.jpeg