A Bitcoin az ezredforduló aranya?

Számos kutató és a pénzügyi piacok szakértői megállapítása szerint a Bitcoin még az aranynál is jobban tartja az értékét az inflációval szemben. Sőt, van olyan professzor, aki egyenesen azt állítja, hogy a fiatal befektetők felfogása szerint a Bitcoin felváltotta az aranyat és a gyémántot. Technológiai újításai miatt a legtöbb fiatal befektető inkább a Bitcoin felé hajlik, a piaci statisztikákból az is megállapítható, hogy az elmúlt évek során az arany csökkenő teljesítményt nyújt. Ha érdekel a Bitcoin vásárlása és eladása, fontolja meg egy olyan jó hírű tőzsde használatát, mint amilyen ott van Hivatalos honlapján.

2015 óta 2021 volt az arany legrosszabb éve, hiszen értéke 5,81% -át veszítette el. Ezzel szemben a Bitcoin értéke kb. 60% -kal növekedett, miközben az S&P 500 ugyanebben az időszakban 30% -kal erősödött. Jelenleg a Bitcoin vonzza világszerte a legtöbb befektetőt, ezért a legértékesebb kriptovalutának tekintjük. A legtöbben azonban nem értik, miért váltja fel fokozatosan az aranyat. Ebben a cikkben összefoglaljuk a Bitcoin egyedi tulajdonságait és megpróbáljuk meghatározni miért tekintik egyes szakértők az ezredforduló aranyának. 

Csökkenő nyereség 

Évtizedeken keresztül az aranyat és a hasonló nemesfémeket tekintettük a legjövedelmezőbb eszközöknek, azonban a kriptovaluták megjelenését követően egész más irányt vettek a dolgok. A hirtelen változás egyik oka az arany elmúlt években tanúsított egyre csökkenő hozama. 

Az aranyat hagyományosan az infláció ellensúlyozására használandó eszköznek tekintjük, viszont az elmúlt időszakban nem váltotta be a befektetők hozzá fűződő reményeit. 2021-ben, 1800 US dolláros záró értékével egyik legrosszabb teljesítményét nyújtotta. Eközben a Bitcoin 2021 végére 70% -kal megugrott. Egyes szakértők szerint az országok túl sok pénzt bocsátanak ki, ez pedig az arany elértéktelenedését eredményezi. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy sok befektető az arany helyett a Bitcoint választja. 

Biztosabb fedezet az infláció ellen 

Ahogy a fentiekben már említettük, sok befektető meggyőződése, hogy a Bitcoin a nemesfémeknél is jobb inflációs fedezet. A kormányok rendszerint – elsősorban monetáris politikájukon keresztül – befolyásolhatják gazdaságuk aranyellátását és -felhasználását. Emiatt az arany különböző inflációs kockázatoknak van kitéve, amelyek, amennyiben a piacokat valamilyen csapás éri, negatívan befolyásolhatják a befektetőket. 

Másrészt, a Bitcoin decentralizált befektetési eszközként egyetlen központi szervezethez sem kötődik, így sem kormányok, sem intézmények nem befolyásolhatják a kínálatát, illetve felhasználását. Bár a Bitcoin ára erősen ingadozó, a befektetők megfelelő intézkedésekkel védekeznek az infláció ellen. Például, a Bitcoin rögzített kínálati korlátja mindössze 21 millió token, amelyből a bányászok mostanáig hozzávetőleg 19 millió Bitcoint vertek. 

Ezen felül a Bitcoin-kínálat felezhető. Ezalatt azt a folyamatot értjük, melynek során a bányászoknak adott hozam négyévente feleződik. Ez korlátozza a Bitcoin mennyiségét, miközben napról napra növekszik iránta az igény. Így az idő előrehaladtával egyre értékesebbé válik. A Bitcoin központ nélküli működése és korlátozott kínálata lehetővé teszi, hogy a nemesfémek helyére lépve ellenálljon az inflációnak. 

A kezdetben még kétkedő befektetők is egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a Bitcoin iránt, és hatalmas tartalékokat halmoznak fel, amivel nem csak az eszközöket diverzifikálják, hanem megvédik vagyonukat az infláció ellen is. Az iparágat vizsgáló jelentések szerint az elmúlt időszakban hatalmas összegek áramlanak az aranytól a Bitcoinba, ezzel védekezve az infláció ellen. 

Újító elképzelések 

A világ egyre gyorsabban halad a digitalizált gazdaság megvalósítása felé, ez pedig a fiatal befektetőket a Bitcoinhoz hasonló, technológián alapuló alternatív megoldások felé terelik. Az arannyal ellentétben a Bitcoin egy virtuális eszköz, tranzakcióira pedig kizárólag online formában kerülhet sor. Íme az egyik jóhírű, a Bitcoin tranzakciókhoz alkalmas hivatalos weboldal. Sok fiatal befektető a Bitcoint egy, a digitális gazdasághoz illeszkedő, intelligens befektetési eszköznek tekinti. A Bitcoin rövidtávú és hosszútávú értéktárolásra, külső beavatkozás nélkül alkalmas. 

Bár a Bitcoint az aranytól egyedi tulajdonságai megkülönböztetik, rendelkeznek közös előnyökkel is. Mindazonáltal a Bitcoinban jelentős növekedési lehetőségek rejlenek, valamint a fiatal befektetők számára vonzó, újító megközelítést kínál. Mindemellett a Bitcoin a nemesfémeknél, például az aranynál megbízhatóbb inflációs fedezet.