Tanévnyitó ünnepséget tartottak az Egri Főegyházmegye fenntartásában működő oktatási-nevelési intézmények lelkipásztorai, pedagógusai számára a Miskolc Városi Szabadidőközpont – Generali Arénában augusztus 23-án – adta hírül az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem.
Mint írják, a megjelenteket Lóczi Tamás, az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának elnöke köszöntötte, Ferenc pápa tanítását állítva iránymutatásul az iskolai életre.
Úgy kell nevelni a szellemet, hogy fokozódjon benne a képesség a csodálatra, a lényeglátásra, a szemlélődésre, az önálló ítéletalkotásra, tovább a vallási, erkölcsi és szociális érzék kifejlesztésére.
Az egri egyetem beszámolójából az is kiderül, hogy prédikációjában Ternyák Csaba egri érsek örömét fejezte ki, hogy zsúfolásig megtelt a stadion és közösen kérik a Szentlélek segítségét a következő tanévre. Jézus példabeszédei közül a szőlősgazda elbeszéléséről szólt az evangélium. A szőlősgazda reggel, délben és délután is felfogadott téren ácsorgó embereket a szőlőjébe. A tanítás arról szól, hogy mindannyian ugyanabban a jutalomban részesülnek, függetlenül attól, hogy mennyi időt dolgoztak a szőlőben. Isten igazságossága más, mint a miénk. A szőlő bennünket jelképez. Ha valaki csak az utolsó órában kezd el saját lelkével foglalkozni és Isten felé fordulni, ugyanúgy örök életet kap. A lényeg, hogy elinduljunk Isten felé. Ő képes együtt érezni mindannyiunkkal és erőt ad, nyitottá teszi a szemünket, fülünket és a lelkünket arra, hogy egymás felé szeretettel forduljunk. Legyünk érzékenyek egymás problémáira, nehézségeire! – zárta gondolatait a főpásztor.
A szentmise után Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek „Krisztus a jövőnk” címmel elemezte a történelem különböző időszakainak társadalmi folyamatait, változásait és rámutatott, hogy csak a hittel adott válaszok teszik teljessé az embert. A technika folyamatosan fejlődik, különböző ideológiák váltják egymást, a remény azonban az ókorban, a jelenben és a jövőben is Jézus Krisztus feltámadására, az örök élet ígéretére épül, írták.
Ha hiszünk ebben, nem lesz értelmetlen a szenvedés, könnyebben el tudjuk viselni a mindennapi gondokat, mert tudjuk, hogy nem vagyunk egyedül. Isten velünk van és csak vele, általa kapjuk meg az örök élet jutalmát.
Aczél Petra retorika és kommunikáció kutató arról beszélt, hogy a technológia hatalmában élünk. Átlagosan 2617-szer nyúlnak az emberek az okostelefonhoz egyetlen nap alatt. A klímaváltozás kérdése, a robotok és a mesterséges intelligencia széleskörű elterjedése, a demográfiai problémák nemcsak a felnőttek, hanem a fiatal generáció jól létére is hatással van. Felhívta a figyelmet arra, hogy túl sok lényegtelen információ között élünk, nem tudunk szelektálni és félünk a csendtől. A sok zaj miatt nő a stressz, megjelenik az alvászavar, motiválatlanság, megszűnik a bizalom és a valóságos kapcsolat az emberek között. Arra biztatta a pedagógusokat, hogy a csendet teremtsék meg saját magukban és a tanteremben is és a jövő legfontosabb készségeit adják át a diákoknak: a személyes kommunikáció megteremtésének képességét, a társas intelligenciát, a változások szeretetét, az udvariasság és a kötődés képességét, valamint hogy hálásak tudjanak lenni egymásnak és egymásért. Mindezt pedig elsősorban példaadással tehetik meg, hiszen a személyes példának óriási szerepe van az oktatásban, nevelésben – derül ki az egri egyetem közleményéből.
Az előadásokat követően a példaadó hitéleti és szakmai munka elismeréseként Ternyák érsek Szent Gellért-díj kitüntetést adományozott az egyházmegye több pedagógusának.
A Szent Gellért-díj idei kitüntetettjei:
Arany fokozatú elismerésben részesült (abc sorrendben):
Fábrikné Király Klára igazgató (Sátoraljaújhely; Árpád-házi Szent Margit Katolikus Általános Iskola és Óvoda)
Hadzsi Emőke igazgatóhelyettes (Gyöngyössolymos; Nagy Gyula Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola)
Dr. Kocsisné Horti Mónika pedagógus (Jászfényszaru; IV. Béla Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola)
Kocska Ágnes igazgató (Ózd; II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda)
Kovács Miklós Istvánné igazgató (Karcag; Györffy István Katolikus Általános Iskola és Szent Erzsébet Óvoda)
Szabó Zsófia igazgató (Sajólád; Fráter György Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola)
Ezüst fokozatú elismerésben részesült (abc sorrendben):
Bárdosné Somogyi Erzsébet pedagógus (Bánréve; Szent Mihály Katolikus Általános Iskola és Óvoda)
Farkas László pedagógus (Eger; Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Jó Pásztor Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola)
Gecsőné Csőri Edina gazdasági vezető (Hernádkak; Mátyás Király Katolikus Általános Iskola és Óvoda)
Géczi Zsoltné igazgatóhelyettes (Gyöngyös; II. Rákóczi Ferenc Katolikus Általános Iskola)
Kormosné Szabolcsi Brigitta (Balaton; Gárdonyi Géza Katolikus Általános Iskola és Óvoda
Kovács Ádám (Eger; Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyakorló Általános Iskola, Gimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Technikum)
Szabó-Bálint Katalin (Jászapáti Gróf Széchenyi István Katolikus Gimnázium)
Szabó László (Miskolc; Gárdonyi Géza Katolikus Általános Iskola és Óvoda)
A díjátadás után a főpásztor igazgatói megbízói oklevelet adott át 10 intézményvezetőnek. Idén két iskolával, a Miskolci Bársony János Római Katolikus Általános Iskola és a Szögligeti Assisi Szent Ferenc Katolikus Általános Iskolával bővült az egyházmegye intézményinek száma, így jelenleg mintegy 100 feladat ellátási helyen 57 köznevelési intézmény működik az Egri Főegyházmegye fenntartásában. A program végén Ternyák Csaba egri érsek ünnepélyesen megnyitotta a 2023-2024-es tanévet.
Az eseményt élőben közvetítette a Szent István Televízió Youtube-csatornáján.
Melyik Isten az, amelyik ezer éves állandó apokalipszise végrehajtásával piros Hold véggel megigazítja saját híveit, mert ugye azok, mint elmeosztály emberiség ellenes csapásai, megkapnak mindent tőle? Közösen győztek az emberiség felett, s még ezek után, míg én itt vagyok, nyugodtan prédikálnak tovább.