Szinva Örökség Napok
- szeptember 8. (péntek) 15 óra
MAB székház
Ismeretterjesztő konferencia a Szinva völgy régészeti örökségéről a Herman Ottó Múzeum munkatársaival.
Első előadás:
Dr. Szolyák Péter: A kőbaltás ember és az íj népe a Szinva mentén
(Szentiványi Jenő 1937-ben A kőbaltás ember címmel népszerű ifjúsági regényt írt az ősemberek koráról, melynek története valahol a Közép-orosz síkságon kezdődik és nálunk, a Bükk-vidéken, a mai Miskolc városának területén, a Szinva völgyében ér véget. Vajon mennyi köze lehet a mai őskőkori lelőhelyeinknek és leleteiknek a képzeletbeli történethez? Ha ma születnének meg Ge-Og és társai kalandjai, mi mindent kellene a szerzőnek figyelembe vennie egy igazán ütős sztorihoz?)
Második előadás:
Miskolczi Melinda: Vízzel vagy víz nélkül – A diósgyőri vár árka a régészet szemszögéből
(Milyen festői látvány lenne egy valódi vizesárokkal övezett diósgyőri vár? Ludwig Rohbock 19. századi metszete az egykori halastóval, melynek képe a régi papír 200 forintosról is ismerős lehet, könnyen elképzelhetővé teszi ezt. De mit mond a régészet a vár és a víz kapcsolatáról? Meddig mehet el a képzeletünk, ha bármit rekonstruálni szeretnék az egykori valóság szerint?)
Harmadik előadás:
Dr. Szörényi Gábor András: „Avasi kilátó”, avagy újabb régészeti morzsák, amit eddig nem is láttunk a TV toronyból…
(Előkerült Miskolc legrégibb középkori temetője és egyháza? Fény derül a Szent György kápolna rejtélyére? Valószínűleg igen, illetve biztosan mégsem. A régészeknek gyakran csekély számú és töredékes információkból kell megfejteniük egy-egy település múltját. Az Avas-tetőn a szőlőművelési munkálatok, parkrendezések, kilátó építkezések a szokottnál is apróbb morzsákat hagytak Miskolc középkorából. Mégis olyan izgalmas leletek tárultak fel az elmúlt években, amelyek alapján joggal feltételezhető, hogy a Horváth-tetőn állhatott a város első középkori temploma és itt nyugodtak az első középkori miskolci lakosok.)
ÖT ÉV AZ ÖRÖKLÉTHEZ – A PETŐFI LEGENDÁRIUM
Az előadásokat a miskolci színészmúzeumban aktuálisan megtekinthető két tárlat, a 23. Légyott – Tompa plusz Petőfi – Cimborámnak szántalak és a R_ebell – IX. Spanyolnátha Nemzetközi Küldeményművészeti Biennále hívta életre. Törekvésünk egyfelől, hogy újabb és remélhetőleg izgalmas adalékokkal járuljunk hozzá a Petőfi-jelenséghez, másfelől, hogy rendszerezzük és akár új megvilágításba is helyezzük a költővel kapcsolatos gazdag anyagot.
Szeretettel várjuk havonta egy alkalommal a művészetbarátokat a Miskolci Galéria Thália-házában rendezendő sorozatunkra. Az előadások előtt 15.00 órától tárlatvezetésen a kiállításokat mutatjuk be az érdeklődőknek. A belépés díjtalan.
- szeptember 13. szerda 16.00 óra
Vámosi Katalin előadásai
Mikor, merre és miért utazott Petőfi Sándor?
Szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen Petőfi Sándor több fórumon is beszámolt utazásairól, amelyek alapján nemcsak útvonala körvonalazódik számunkra, hanem számos információ is az egyes megállóhelyekről és az ott eltöltött időszakokról. Előadás ezek ismeretében válaszolja meg a címben feltett kérdést.
Társasági élet Szatmár vármegyében – Szendrey Júlia társasági és bálozási szokásai
Szendrey Júlia számos alkalommal számolt be levelező partnereinek rokonai, ismerősei látogatásairól és az erdődi, szatmári, illetve a nagykárolyi farsangi, lövész-, „noble” és megyebálokról, valamint az ott történtekről. Ezen levélrészletek alapján Vámosi Katalin rekonstruálja Júlia bálozási szokásait és ismerősei látogatásait.
Pannon10
Őserdő a szénbányában
Ismeretterjesztő előadások és beszélgetés a bükkábrányi ősfák felfedezéséről, feltárásáról és múzeumba kerüléséről.
Helyszín: Herman Ottó Múzeum Görgey utcai főépülete
Időpont: szeptember 28. (csütörtök) 15.00-17.00 óra
Miskolci Grafikai Triennálé 2023 – Hazai Pálya +
a Miskolci Grafikai Triennálé megnyitója és ünnepélyes díjátadója:
- szeptember 16. szombat 11:00
Hazai Pálya +
A Miskolci Galéria emblematikus eseménye az 1961-ben biennálé formában majd 2008-tól háromévente, mint triennálé megrendezett országos grafikai seregszemle. 2023 szeptember közepétől huszonkilencedik alkalommal láthatják a nézők a műfaj hazai képviselőinek legrangosabb válogatását. A kiállítás időszakában szeretnénk a miskolci közönséghez közelebb hozni azokat az alkotókat, akik a XXI. században elnyerték Miskolc város nagydíját.
A Miskolci Galéria 2022 végén két előadás-sorozatot indított el (eddig 20 alkalommal): „A kép mögött” – képzőművészeti témájú előadások, könyvbemutatók; „Hazai Pálya”– Miskolcon és a környéken élő illetve a galériához kötődő művészek személyes bemutatkozása, beszélgetés és vetítés keretében. A Múzeumok Őszi Fesztiváljához kapcsolódva a Miskolci Galéria összekapcsolja a fenti sorozatot és a „Miskolci Grafikai Triennálé 2023” kiállítást.
A tárlat kísérőprogramjaként csütörtökönként egy-egy meghívott nagydíjas művészt ismerhetnek meg a miskolci látogatók. Meghívni tervezett művészek (zárójelben a nagydíj éve): Kótai Tamás (2002), Nagy Gábor György (2004), Madácsy István (2006), Rácmolnár Sándor (2008) Szíj Kamilla (2011), Födő Gábor (2014), Jónás Péter és Varga Éva (2017), Fürjesi Csaba (2020).
- 2023. szeptember 21. (csütörtök) 17:00
o Kótai Tamás [Nagydíj 2002]
- 2023. szeptember 27. (szerda) 17:00
o Nagy Gábor György [Nagydíj 2004]
„.. a kezdet megvolt”
Miskolci színházépületek az első játékszíntől a színházi negyedig
Thália-ház Miskolc 2023. szeptember 13.
A miskolci színészmúzeum kamarakiállítása a két színházépület érdekességekkel teli építésének és felújításának történetét foglalja össze korabeli dokumentumok, tervrajzok, illusztrációk, fotók segítségével.
Szín-vallás
Szent Genezius, a színészek védőszentje
Thália-ház 2023. szeptember 18. 16 óra
Mikita Gábor ismeretterjesztő előadása Szent Geneziusról, a színészek védőszentjéről és koráról, tiszteletéről szól. Az estet azzal a szándékkal hozták létre a szervezők, hogy hazánkban is megteremtsék a szent kultuszát.
Miskolci Ars Sacra Fesztivál
Keresd a békét – képzőművészeti kiállítás
- szeptember 19. kedd 16:30
3525 Miskolc, Deák Ferenc tér 3.
A művészet és a szakralitás összefüggése jegyében képzőművészeti pályázatot hirdettek a Miskolc és térségében alkotó festő – és grafikus művészeknek képzőművészeti alkotás készítésére.
Erdőfürdő élményprogram a Pele-ház kertjében
Megfürdetjük az érzékszerveinket az erdő atmoszférájában. Az erdőfürdő egy japán eredetű stresszoldó, egészségmegőrző módszer, egyszerű gyakorlatokon keresztül segít az embereknek kapcsolódni a természethez. Gyere el a Pele-ház kertjébe, és töltődj fel!
Herman Ottó Emlékház kertje – Lillafüred. Időpont: szeptember 26. (kedd) 14 óra (esőnap: szept. 28. 14 óra)
Előadások Tőled, Neked!
Állatok Világnapjához kapcsolódóan pályázat kerül kiírásra szeptember hónapban középiskolások számára. Téma: Herman Ottó és az állatvédelem. A pályamunkák bemutatása, előadások formájában az emlékházban lesz, ahol a díjak is átadásra kerülnek ezen a napon.
Herman Ottó Emlékház – Lillafüred, Időpont: október 4. (szerda) 12-15 óráig
Árnyald tovább!
Meseillusztrációs pályázat
https://hermuz.hu/meseillusztracios_palyazat/
A miskolci Herman Ottó Múzeum illusztrációs pályázatot hirdet a Pannon-tenger Múzeum 10 éves fennállása alkalmából
Téma:
A Pannon-tenger Múzeum meseíró pályázatának műveiből kiválasztott mesék illusztrálása.
Díjazás:
Korcsoportonként az első helyezett kerül díjazásra, a nyeremények értékes könyvjutalmak és egy egyéves ingyenes belépő a Herman Ottó Múzeumba.
Pályázat benyújtása:
Beadási határidő: 2023. október 9. (hétfő) A pályamunkákat az alábbi címre kérjük személyesen vagy postán eljuttatni:
Herman Ottó Múzeum 3529 Miskolc, Görgey Artúr u. 28.
Most olvastam, hogy a hun honfoglaló, magukat táltosoknak mondó Ázsiából jöttek Istenatyájuk Gönüz, Istenanyájuk Ukkó, Mindenség urának nevezik az istenüket és a Nappal kapcsolják össze őket. Rengeteg hasonló elmélet született káoszaként világ-Magyarország szereplőinek, amik történelmet írtak maguknak. Ezért volt szükségük egy család megáldozására a világ összes szerepében, támadva egykori tetteik, deformációik, gondolkozásnélküliségük, elmebetegségeik miatt, mert így számolták fel az elmeosztályokat is. Még a sötétkapus kíséretük tetteit is berendezték az egészségügyben és mentek végig a kartonjaikon.