Fél szemmel már a jövő júniusi európai választásokra tekintett ötéves mandátumának utolsó évértékelőjében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A beszéd legfigyelemreméltóbb aktuálpolitikai üzenete a versenyjogi vizsgálat bejelentése az Európát elárasztó olcsó kínai villanyautók ellen.
Jövőre lejáró ötéves hivatali idejének utolsó évértékelőjét tartotta szerdán az Európai Parlamentben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A több mint egyórás beszéd egyszerre szólt az eddigi eredményekről, a hátralévő hónapokra vonatkozó tervekről, de különösen az EU további bővítése melletti határozott kiállással az előadó európai jövőképéről is.
Von der Leyen vizsgálatot kezdeményez az olcsó kínai villanyautók miatt
Szokásához híven von der Leyen – aki egyes várakozásokkal ellentétben nem fedte fel, hogy újra szeretné-e választatni magát újabb öt évre a bizottság elnökeként – több aktuálpolitikai kezdeményezést is bejelentett, amelyek közül több is már a választási kampányba látszik illeszkedni. A hosszúra nyúlt Von der Leyen-beszédnek minden bizonnyal a médiában legnagyobb figyelmet kapó része az elnök bejelentése volt egy szubvencióellenes (versenyjogi) vizsgálat elindításáról az Európát (az elnök szavai szerint) úgyszólván elárasztó olcsó kínai elektromosautó-exportot illetően.
A bizottsági elnök párhuzamot vont az európai napelemes ipart partvonalra szorító tisztességtelen kínai kereskedelmi gyakorlat (hatalmas állami szubvenciók) és a világpiacot újonnan elárasztó olcsó kínai villanyautók között. „Ezeknek az árát mesterségesen alacsony szinten tartják a gigantikus mértékű állami támogatások. Ez torzítja a piacunkat. Európa nyitott a versenyre, de nem egy lefelé tartó spirál szerű versenyre” – mondta, megismételve, hogy Európának leválás helyett csökkentenie kell a Kínával folytatott kereskedelem kockázatait.
Ehhez kapcsolódóan: Daniel Freund: Orbánék csak kozmetikáznak
Meghallani a történelem hívó szavát
Ursula von der Leyen beszédének első részében amellett érvelt, hogy – akárcsak a második világháború után – Európának most is meg kellene hallania a történelem hívó szavát. Ez pedig nem más, mint a még hivatali ideje elején meghirdetett három fő prioritás, a zöld- és a digitális átállás, valamint a geopolitikai Európa következetes végigvitele.
Az elnök azt ígérte, hogy az átmenet során végig támogatni fogják az európai ipart. Ennek érdekében a testület szeptembertől párbeszédet kezdeményez a tiszta átállásról az európai ipar képviselőivel. A bizottság egy európai szélenergia-csomagot is elő kíván terjeszteni a közeljövőben, elősegítve a szélenergia és az ezzel kapcsolatos technológiák gyorsabb elterjedését. „Európában kell létrehozni tiszta technológiai iparunkat” – hangsúlyozta.
Megfigyelők szerint nyilván nem véletlenül, pártja, az Európai Néppárt irányvonalát követve Von der Leyen stratégiai párbeszédet hirdetett az európai mezőgazdaság jövőjéről, egyúttal meggyőződésének nevezte, hogy a mezőgazdaság és a természetvédelem érdekei összeegyeztethetők.
A bizottsági elnök szerint három fő gazdasági kihívás elé néz jelenleg az EU. Az első általában a munkaerő, különösen a szakképzett munkaerő hiánya. Szerinte a megoldás része a képzett bevándorlók befogadása. A második kihívás a tartósan magas infláció. Ezzel összefüggésben emlékeztetett rá, hogy tavaly télen Putyin energia-hadviselése miatt sokan Armageddontól tartottak Európában, ami nem következett be. Ezt jól szemlélteti, hogy míg egy évvel ezelőtt ilyenkor még 300 euró/MWh volt a földgáz ára, most 35/MWh körül van.
A harmadiknak azt nevezte, hogy az európai cégek számára kedvezőbb feltételeket teremtsenek az üzleti tevékenységhez. Az elnök ezért még az év vége előtt egy kkv-s megbízottat nevez majd ki, aki közvetlenül neki fog jelenteni. Itt említette meg azt az előző napi bejelentést is, miszerint a bizottság a következő hónapokban olyan javaslatokkal áll majd elő, amelyek a kis- és közepes méretű vállalkozások adminisztratív terheinek 25 százalékos csökkentését irányozzák elő.
Ehhez kapcsolódóan: Von der Leyen: Európa nem tűri az agressziót „sem Ukrajnában, sem az Indo-csendes-óceáni térségb
„Lítiumot használnak minden hordozható elektronikai eszköz és kütyü mellett az elektromos autók akkumulátoraiban is
Bányászat
12. Kanada – 15 tonna évente
11. Nigéria – 50 tonna évente
10. Namíbia – 500 tonna évente
9. Bolívia – 540 tonna évente
8. Portugália – 900 tonna évente
7. Zimbabwe – 1200 tonna évente
6. Brazília – 1500 tonna évente
5. Amerikai Egyesült Államok – 5000 tonna évente
4. Argentína – 6200 tonna évente
3. Kína – 14 ezer tonna évente
2. Chile – 26 ezer tonna évente
1. Ausztrália – 55 ezer tonna évente”
Add össze, KÍNA nélkül
És “AMÍG LÓSZAR VAN, VERÉB IS LESZ.”
Amíg gyártás van bontás is lesz
Környezetvédelmi okból
„megújuló lítium”
Csak az amerikai vellanyautók jók
Mit gondolsz, anno az amcsik miért nyírták ki a VW foszilís motorokat?
„Csak a kommunista villanyautók a jók” -Orban Viktor
Egy öntudatos EU-polgár repülőgéppel megy a klíma konferenciára.
„Így ketten, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Jó együtt, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Boldogan, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Miénk e sanzon, miénk a vágy.
Csak ketten, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Más senki, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Kérésre, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Most megszűnt minden, nincs senki más.
Ily nagy, csodás, boldog érzés,
Nincs magány, nincs többé szenvedés.
Első csók a döntő,
Érzi ezt egy férfi és egy nő.
Így ketten, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,…
…Most megszűnt minden, nincs senki más.
Minden, nincs senki más,
Nincs más, mi ketten, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Mint te, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Mint te, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Mint te, va-ba-da-ba-dap, va-ba-da-ba-dap,
Én és te.”
De hát meg se szólhatjuk…
Ez egy Európai külügyminiszter…
Ez egy Európai külügyminiszter…
Ez egy Európai külügyminiszter…
Diplomáciai nagyüzem beindult. A Júliusi Litvániai Vilnius NATO csúcson ahol Biden Amerikai és Zelenszkij Ukrán elnök találkozott rá 2 hónapra szeptemberben a jövőheti ENSZ közgyűlésen Amerikában New York-ban ismét Biden és Zelenszkij csúcstalálkozó is lesz ahol a két világvezető is egyeztet majd. Ahol biztos szóba kerül Ukrajna felé a védelmi kérdések, hogy Ukrajna teljes körűen megtudja védeni magát (védelmi ipar). Múlthéten Zelenszkij Kijevben Ukrajnában az Amerikai külügyminisztert fogadta Blinkent és a Japán külügyminiszterrel is egyeztetett jövőhéten pedig már az ENSZ-ben egyeztet ahol várhatóan az Amerikai és Ukrán elnök mellett az Orosz külügyminiszter Lavrov is látogatását teheti. Erőviszonyok London, Párizs, Berlin mellett keletebre is eltolódnak Warsó, Vilnius, Kijev is ami kiemelt „homloktérbe” kerül a világ vezetői számára is geopolitikai stratégiák mentén ami üzenet értékű. Sokan találgatják, fejtegetik, hogy vajon már most összejöhet és egy aztalhoz ülhet Lavrov, Biden, Zelenszkij??? Mindhárom világvezetői szereplő ott lesz az ENSZ közgyűlésbe akarva akaratlanul Lavrovval „összefuthatnak” ilyen közelségbe egy napon, egy időben jövőhéten mindhárom vezető az Amerikai, Ukrán és Orosz vezető most ott lesz az ENSZ közgyűlésben. Vajon „megtörhet a jég” és elindulhatnak a tárgyalások az Orosz – Ukrán háború teljes befejezésével kapcsolatba? Amerikai – Orosz – Ukrán béketárgyalások vajon elindulhatnak? Ugyanis a háború lezárásához tárgyalás kell ahol az Amerikai és Ukrán vezető mellett elengedhetetlen az Orosszal is tárgyalni. A Jövőhét titka „zenéje”. Ahogy a székely mesterember fogalmaz.: „Majd meglátjuk”. Az erdélyi jóember pedig mondaná rá nagyon helyesen: „úgy legyen”.
Blinken Amerikai külügyminiszter és Lavrov Orosz külügyminiszter tárgyalásaira pedig mindenképpen szükség lenne az Orosz – Ukrán konfliktus lezárásához ha az csak „villámlátogatás” is lenne az ENSZ-ben jövőhéten de legjobb lenne egy tárgyalóasztalhoz ülni. Dolgok mai állása? Ma még titok sőt igazából most még a közöny de ennek változnia kell jóirányba. Jövőhéten kiderül az Ensz közgyűlésbe ahol várhatóan nagy dipolomáciai nagyüzem lesz a világ szinte összes országából ott lesznek képviselik majd. A nagyhatalmak kezdték a háborút Oroszország és Amerikai háborúja ez gyakorlatilag Ukrajnában így a nagyhatalmak közvetítésével is fejeződhet be a háború az ő tárgyalásaik által. Senki más nem tudja lezárni a háborút csak a nagyhatalmak. Így most nem szabad „ellankadni” hanem erősnek kell lenni. Kihívások előtt a világ és megoldandó feladatok előtt a kihívásokra és megoldandó feladatokra jó és tartalmas választ kell adni ami minden félnek optimális.