Az Alsózsolcai akkumulátorbontó beruházás ügyében tevékenykedő helyben érintett környezetvédelmi egyesületek sajtótájékoztatót tartottak az ANDRADA Group Kft. beruházásában, Alsózsolcára tervezett veszélyes hulladékhasznosítás előzetes vizsgálati eljárásban benyújtott civil észrevételekről. A referenciák és garanciák nélküli technológia működését egy sérülékeny vízbázison olyannyira aggályosnak ítélték, hogy a környezetvédelmi hatóságtól a kérelem egyértelmű elutasítását kérték.
A környezetvédő civilek sajtótájékoztatóján Gyenes Gáborné, a Zöld Arnótért Egyesület elnöke elsőként arra hívta fel a figyelmet, hogy az idén januárban 3 millió forinttal bejegyzett és 4,7 milliárdos támogatást kapott Andrada Group Kft.-nek nincs hazai telephelye, nem mutatott fel semmilyen hazai vagy határon túl, már működő, megbízható technológiát a kérelmet célzó beruházást illetően. A társaság tagjai magánszemélyek, nincs szó külföldi cég hazai leányvállalatáról, vagy bármilyen külföldi ebben az iparágban és tevékenységben dolgozó referencia üzemről. A dokumentáció alapján nem állapítható meg, hogy rendelkezik-e cég megfelelő kompetenciákkal, hogy veszélyes akkumulátor feldolgozással foglalkozzon. Egy meglévő logisztikai üzemcsarnokban kívánják a tevékenységet folytatni, melynek egy részében jelenleg a Magyar Posta depója található. Ezt az építményt 2018-ban nem veszélyes hulladékhasznosító tevékenységre tervezték, megkérdőjelezhető ilyen jellegű kockázatos tevékenység esetében a műszaki alkalmassága.
Nincs ismertetve semmilyen műszaki üzemeltetési folyamat, amit számon lehetne kérni. Aggályos, hogy az előzetes vizsgálati dokumentációban nem mutatták be, hogy hogyan kívánnak védekezni egy esetleges tűz, talajvíz vagy levegő szennyezés elkerülésé érdekében. Nem derül, hogy akarnak-e folyamatos, ellenőrizhető monitoring rendszert kiépíteni és figyelő kutakat létrehozni. A tanulmányban nem lettek bemutatva az előbb ismertetett megelőző intézkedések, nem találtunk garanciákat a biztonságos működésre.
Az alsózsolcai, frissen alakult környezetvédelmi egyesület képviseletében Urbán Erika mondta el, hogy az akkumulátorbontó tervéről beruházásról alig egy hónapja hallottak először, várták, hogy a felmerülő kérdéseikre, aggályaikra a fórumokon megnyugtató válaszokat kapnak. Nem így történt. „Amikor a közösség megkérdezte a kft tulajdonost, hogy tudják-e garantálni, hogy a szétszerelés zárt technológiában fog történni, és nem veszélyezteti majd családjaik életminőségét, azt a választ kaptuk, hogy az életben semmire sincs garancia.”
Az Alsózsolcára tervezett akkubontó létesítmény 90 méterre van az Alsózsolcai Kavicsbánya tótól, 900 méterre a legközelebbi lakóépülettől és mindössze 1 kilométerre a helyi általános Iskolától. Magyarországon eddig két akkumulátorbontó gyár üzemelt, Bátonyterenyét a folyamatos kihágások és balesetek miatt nemrég határozatlan időre bezárták. Az emberek tehát joggal féltik otthonaikat, az egészségüket, a megélhetést jelentő földjeiket. Sajnos a miskolci kistérség egyébként is élen jár az országos átlaghoz képest a daganatos, és korai halálozást jelentő betegségek terén. Mindezek miatt jobbnak látták civil szervezetet alakítani annak érdekében, hogy hatékonyabban tudják érvényesíteni környezeti érdekeiket. Megalakult az Alsózsolcáért Környezetvédelmi Egyesület és kijelenthető, hogy az ötezres lélekszámú település egységesen kiállt az akkumulátorhasznosító gyár ellen. Megnyugtató, hogy a közös cél érdekében az önkormányzat is támogatja az egyesület létrejöttét és munkáját.
- Nagy Zsuzsanna, a Zöld Kapcsolat Egyesület elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy veszélyes hulladékkezelő létesítmény működése (elsőbbségi veszélyes anyagok jelenléte) sérülékeny vízbázison egyértelműen tilos, melyet a hazai szabályozás és az Európai Víz Keret irányelv is előír. Szigorúan figyelembe kell venni az elővigyázatosság elvét, hogy a tervezett beruházásnak jelentős hatása lehet-e a víztest állapotára, vagy sem. Egyébként is kötelező Stratégiai Környezeti Vizsgálatot készíteni minden olyan tervre/programra, amely jelentős káros hatással lehet a vízgyűjtő-gazdálkodás egyes szabályairól szóló kormányrendelet alapján kijelölt víztestekre vagy VKI védett területekre.
A dokumentáció számos ponton hiányos, pl. a tevékenység vízkezelését illetően. Közegészségügyi szempontból a dokumentáció alapján nem látjuk biztosítottnak a felszín alatti vizek, a kitermelés előtt álló víz minőségének védelméről, az egyes védőidomokban, védőterületeken végezhető tevékenységekről a felszín alatti vizek védelmét szolgáló rendeteknek való megfelelést.
Ezen túlmenően a kérelemhez benyújtott dokumentációban súlyos hiányosságok állapíthatóak meg. Nagyon sok ellentmondást tartalmaz, az egészségre és környezetre gyakorolt hatások elkerülését szolgáló garanciák hiányoznak. A dokumentáció jelen állapotában nem alkalmas arra, hogy a tervezett beruházás környezeti hatásai megismerhetőek legyenek.
ÖSSZEGZÉS:
A térségben érintett környezetvédelmi egyesületek álláspontja szerint a tervezett tevékenység engedélyezése kizáró ok miatt elutasítandó: sérülékeny vízbázison tilos- veszélyes hulladékkezelő tevékenység. Ennek értelmében felelősségteljes eljárást kérnek és az ANDRADA GROUP Kft. kérelmének elutasítását. Az akkumulátorbontó üzem, létesítése ellen az Alsózsolcáért Környezetvédelmi Egyesület a már helyben összegyűjtött aláírások mellett, a mai napon elindít egy online petíciót is, hogy a településük és a térség biztonságát kockáztató beruházás ügyében kérjék az ország más területén élő szimpatizánsok támogatását is: https://www.peticiok.com/alsozsolcaakku?fbclid=IwAR3TNpn8taVuEptjhRJZjKkYBAh9E_ToZA1rat3Ve
További információk:
Alsózsolcáért Környezetvédelmi Egyesület: Csontos Alexandra, 203344601, alsozsolcaertke@gmail.com
Zöld Arnótért Egyesület: Gyenes Gáborné305553877, info@zoldarnotert.hu
Zöld Kapcsolat Egyesület: F. Nagy Zsuzsanna,706002852, zoldkapcsolat@gmail.com
Médiahabzás
Még a kombinált/nem kombinált akkubontó technológia sincs kiválasztva.
„A lítium-ion akkumulátorok iránti növekvő kereslet a kimerült akkumulátorok növekvő áramlását fogja eredményezni, amelyeket újra kell hasznosítani a környezeti és egészségügyi problémák megelőzése érdekében, miközben segít csökkenteni a nyersanyagfüggőséget és a hiány kockázatait, valamint elősegíti a körforgásos gazdaságot. A pirometallurgiai és hidrometallurgiai újrahasznosítási megközelítések kombinálása a közelmúltban készült tanulmányok középpontjában áll, mivel ez számos előnnyel járhat. Ebben a munkában az égetés hatásait az EV LIB-kből származó fémek kilúgozási hatékonyságára értékelték. A termikus eljárást az elektróda anyagának előkezeléseként alkalmaztuk, melynek célja az értékes fémek karbotermikus redukciója volt a hulladékban lévő grafit által. A Li, Mn, Ni és Co esetében 70% feletti kioldódási hatásfokot értek el 60 perces kilúgozás után, még 0,5 M kénsavat használva is. amely az égetési folyamat során könnyebben kioldódó vegyületek keletkezéséhez köthető. Az égetési hőmérséklet növelésével (600-700 °C) a grafitjelek intenzitása csökkent, és más oxidokat is azonosítottak, valószínűleg az oxidatív körülmények növekedése miatt. A Mn, Ni, Co és Li magasabb kioldódási hatékonyságát alacsonyabb égetési hőmérsékleten (400-500 °C) és magasabb kioldódási időknél értek el, ami a fémek részleges karbotermikus redukciójával hozható összefüggésbe.”
A Környezetvédelem : szakma. Nem az NGO-k művelik.
Menjetek:
KAPCSOLATBA LÉPNI
Primobius GmbH
Wiesenstraße 30
57271 Hilchenbach
Németország
Telefon: +49 2733 293998
E-mail: info(kukac)primobius.com
Hölgyek vigyázzatok !
Meg ne dicsérjétek a két FÉRFI-t
a polgármestert és a vizbázis ismerettel rendelkező
(emlékeim szerint ) fehér polós, műanyag szatyros öregurat.
Belőlük éltek!
Ti is meg a törmelék pártok korifeusai
Marhajó már a pizzás gyerek.
A környezet- és klímavédők az unokák nevében harcolnak a bányászat ellen
A környezet- és klímavédők az unokák nevében harcolnak a fémek visszanyerése ellen
Hát, mert
A környezet – és klímavédők az unokák számára csak így tudják garantálni a műanyag- gumi, akku
szeméthegyek garmadáit.
A környezet- és klímatámadók meg állandóan az akkumulátor fémek kiváltásán mesterkednek
(sóoldat, fólia stb, stb)
„Ma az egyik fő probléma viszont a gyártástechnológia kérdése. Ha például egy képeslap méretű kerámialapot képzelünk el, akkor tudnánk már 5 mikrométeres vastagságú önhordó membránt is gyártani belőle, de még ez is borzasztóan vastag az akkumulátor energiasűrűségének szempontjából. Ideálisan ennél vékonyabbnak kellene lennie, hogy az anód és a katód még megfelelően szigetleve legyen egymástól, de az ionok áramlása már létrejöjjön. Hogy érzékeltessük a problémát: egy szokványos A/4-es lap 80 mikrométer és itt most arról beszélünk, hogy még az 5 mikrométer is túl sok.
A laborokban ma működő kerámia vékonyréteget használó szilárdtest-aksik ezért sok esetben az ún. vékonyréteg-akkumulátorok közé tartoznak. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az anód, a szilárd elektrolit/szeparátor és a katód együttesen körülbelül 2 mikrométer vastagságú. Ezzel viszont pont ez a probléma – egy ilyen vékony cellának nincs gyakorlati felhasználás céljából értékelhető kapacitása, ezért ebből sokat kellene egymásra helyezni, ami viszont nagyon lerontja az energiasűrűséget, mivel túl sok inaktív, másként mondva felesleges anyag lenne a sok kicsi cellában. Ha kerámia helyett polimereket használunk az remekül megoldja ezt a problémát, mivel ezek rétegei laminálhatók, a kívánt vastagságúra növelhetők, csakhogy a polimerek ionvezető képessége sokkal rosszabb, mint a kerámiáé.”
Aztán beszól a Mari néni: Nem kell selejtet gyártani !
Oké, oké nénje ! De addig mi lesz? Mikor tetszett venni az onokának a SAMSUNG Galaxy S22 Ultra -t
400 ezer Ft-ért?
LÁZÁR (Egerben): „a helyi közösség ellenében semmiféle építkezés nem lehet se itt, se az ország 93 ezer négyzetkilométerén.”
Miniszter Úr! ALSÓZSOLCA lakói NEM akarnak AKKU-bontót a településükre❗️
Ássátok közelebb a tavat, vagy az üzemet telepítsétek közelebb . . .