A politikusokat tényekkel kell szembesíteni. A tudomány tényeket gyárt. Segíts minél többet publikálni belőlük!
Karikó Katalin és Drew Weissman kapták a 2023-as orvosi-élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú oltási technológia kifejlesztéséért, amit sikerrel alkalmaztak a covidjárvány elleni küzdelemben.
photo_camera Drew Weissman és Karikó Katalin Fotó: Pennsylvaniai Egyetem
A Nobel-díjat odaítélő bizottság döntését azzal indokolta, hogy a Pennsylvaniai Egyetem magyar biokémikusa és amerikai kutatóorvosának felfedezése a nukleozidbázisok módosításáról lehetővé tette hatásos covid elleni mRNS vakcinák kifejlesztését. Azt írják, hogy a kutatók áttörő felfedezéseikkel teljesen átformálták az ismereteinket az hírvivő RNS (mRNS) immunrendszerrel történő kölcsönhatásáról, és a díjazottak hozzájárultak ahhoz, hogy soha nem látott gyorsasággal lehessen oltásokat kifejleszteni a modern korban az emberi egészséget egyik leginkább fenyegető helyzetben.
A Pfizer-BioNTech és Moderna mRNS-alapú vakcináit 2020 elején kezdték el fejleszteni, nem sokkal azután, hogy a kínai Vuhanban elkezdett terjedni a covidot okozó SARS-CoV-2 vírus. Az oltások a Karikó és Weissman által megalapozott technológiával, a vírus örökítőanyagának ismeretében rekordidő alatt elkészültek, és ezután megkezdődhetett klinikai vizsgálatuk. 2020 novemberében a harmadik fázisú vizsgálatokból kiderült, hogy a Pfizer-BioNTech és a Moderna oltásai több mint 90 százalékos hatásosságot mutatnak a covidos megbetegedés megelőzésében.
Franciáné visszament a francia kezdetekhez x