Menekültek a rendőrök elől, puff, árok, aztán még nekem kellett a roncsért menni – autókölcsönzők küzdelme az embercsempészekkel
Az embercsempészeknek sokkal egyszerűbb bérelt autókkal és mikrobuszokkal dolgozni, mint megvásárolni egy járművet. Az autók nagy része aztán karambolos vagy elhagyott roncsként végzi valahol a pusztában, és örülhet a tulaj, ha gyorsan vissza tudja szerezni. Kölcsönzősöket kérdeztünk a tapasztalataikról – volt, aki a feljelentésével lebuktatta a hálózat fejét, más keresztkérdésekkel próbálja kihúzni az érdeklődőből, csempészni akar-e. A legtöbbjük viszont egyszerűen már nem ad autót gyanús embernek.
„54-es főúton egy gyanús személyautót akartak ellenőrizni. A sofőr meglátva a rendőröket továbbhajtott. Az autót követék a járőrök, amikor is váratlanul az út szélére hajtott a sofőr, ahonnan elszaladt. Az autóban ottmaradt 11 illegális migráns, akik szír állampolgárnak vallották magukat.” (Hír a police.hu-n, 2023. 09. 26)
Felborult, fának csapódott, beleállt az árokba, rendőrrel ütközött, kilőtték a kerekét – 2023-ban kis túlzással minden második bűnügyi hír valamilyen embercsempész autóról szól, amelyet épp elkaptak a rendőrök vagy balesetet szenvedett. A szerb–magyar határ környékén halomban állnak a kifosztott kisbuszok, amiket egy rendőri üldözés után, vagy egyszerűen csak azért hagynak az út szélén, mert kifogyott belőlük az üzemanyag.
A homokba ragadt egyterűkből hamar téglákon álló roncsok lesznek, elviszik belőlük, ami használható, csak a karosszéria marad. Ezekkel már senki nem törődik, sem a rendőrség, sem az önkormányzat nem szállítja el őket, tele van velük a táj. Az embercsempészek által hátrahagyott autók szétkapása olyannyira mindennapos, hogy amikor pár hete egy ismerősöm kiautózott futni egyet a szerb határtól alig 20 kilométerre lévő Üllés mellé, mire visszaért a kocogásból, téglákon volt a kocsija, a kerekeit pedig leszerelte és elvitte valaki.
Amikor megnéztük a Börzsönyön áthaladó új embercsempész-útvonalat, autóroncsokkal éppen nem találkoztunk, de a hegyi úton ellenőrzést végző rendőrökkel tudtunk beszélni a témáról. Azt mondták, hogy az embercsempészek az autókat legtöbbször bérlik, főleg külföldön, de egyre többször Magyarországon is. “Volt, hogy egy X5-ös BMW-vel, meg egy Porsche Cayenne-nel téptek át 200-zal az országon. Esélyünk sem volt. Az X5-ötöst végül útzárral sikerült megfogni” – mesélték.
Néhány napja egy Audit üldözött a fél országon keresztül a rendőrség, Kiskunmajsától egészen Szentendréig, ahol sikerült kilőniük az autó kerekét. Háromszor lőttek rá a kocsira, ennek ellenére a sofőr továbbhajtott Visegrád felé, három kilométerrel később eresztett csak le a kombi jobb első kereke. A sofőr elmenekült, a hátrahagyott járműben a rendőrök kilenc, magukat szír állampolgárnak nevező férfit találtak.
A férfiak állításuk szerint fejenként 1200 eurót helyeztek letétbe még Törökországban, hogy Szlovákiába szállítsák őket. 1200 euró nagyjából 470 ezer forint, kilenc emberre az több mint négymillió forint egyetlen útért. Ehhez képest egy egyterű kisbuszt napi 20 ezer forintért már ki lehet bérelni a legtöbb magyarországi autókölcsönzőnél. A kaució sem feltétlenül egy vagyon, van, ahol pár százezer forint, máshol ha az ember egy hétre vagy annál hosszabb időre bérel, csak 50 ezer. Mindenképpen olcsóbb, mintha az embercsempészek vennének egy autót, amit ráadásul nyilvántartásba kell venni, meg kell jelölni valakit tulajdonosként, vagy kamu cégre kell íratni, ami jóval több meló, mint besétálni egy autókölcsönzőbe, és kifizetni pár tízezer forintot a bérlésért.
Azt a kölcsönzők nem tudják ellenőrizni, hogy a kölcsönzéshez bemutatott jogosítvány, személyi, útlevél eredeti-e, annyit tudnak tenni, hogy elkérnek egy másik iratot is, hogy ugyanaz a név szerepel-e rajta – mondta egy forrásunk.
A 8-as számú főúton, Városlőd külterületén a csehbányai bekötő úton állítottak meg egy magyar rendszámú autót. A járművet egy 29 éves svéd férfi vezette, és a járműben az egyenruhások tizenkilenc illegális migránst találtak. A hét nő, a négy gyermek és a nyolc férfi török állampolgárnak vallotta magát. Magyarországi tartózkodása jogszerűségét egyikőjük sem tudta hitelt érdemlően igazolni. (Hír a police.hu-n, 2023. 07. 20)
A magyarországi autókölcsönzőknek meg is gyűlik a baja az embercsempészekkel. Amikor szegedi autókölcsönzőket kerestünk telefonon, hogy a tapasztalataikról érdeklődjünk, ötből négy azonnal rávágta, hogy természetesen volt már dolga neki is embercsempésszel, nem lett jó vége.
“Először 2017-ben totálkárosra törték az autómat. Menekültek a rendőrök elől, azok behajtottak eléjük, aztán puff, árok, kitört az első futómű, egy roncs volt az autó – meséli egy szegedi autókölcsönző-tulajdonos. Aztán még nekem kellett érte menni, az autó két hónapig nem volt kiadva, az nekem bevételkiesés.”
Egy másik kölcsönző azt mondta, neki ugyan nem törték össze az autóját, de amíg megtalálta, majd végigjárta a rendőrségi utat, hogy visszaszerezze és elszállíthassa, így is kiesett két hét. “Addig nekem nem volt pénzem a kocsiból.” Egyébként, mint elmondta, nem a rendőrség kereste meg, hogy megtalálták az autóját, ő tett feljelentést, hogy aki bérbe vette, nem hozta vissza időben, és nem éri el sehogy. Válaszul a rendőrség megírta, hogy az autó megvan, egy ellenőrzés során találtak benne kilenc migránst, és bűnjelként lefoglalták, lehet érte jönni Győrbe, úgy, hogy a kölcsönző szegedi. A bérbeadó azt mondja, ez még a jobbik eset, volt, hogy nyolc hónapig nem kapta vissza az egyik kisbuszát, el se tudja képzelni, mit csináltak abban, hogy addig benntartotta a rendőrség.
Egy szeged környéki autókölcsönzőt hívok telefonon, vékony női hang veszi fel, neki sem kell hosszan magyarázni, miről érdeklődöm, tőlük is vittek már el autót “migránsozni”. “Négy-ötször biztos előfordult, már amiről tudunk” – magyarázza, arra utalva, hogy ha épségben visszaviszik az autót, sosem derül ki, mit csináltak vele.
Amikor arról kérdezem, hogyan lehet kiszúrni, ha valaki “migránsozni” akar az autóval, azt mondja: “Hát, aki három értelmes mondatot nem tud elmondani, annak nem szívesen adom ki az autómat. Külföldieknek már eleve nem adjuk oda, és részletesen kikérdezzük, hova tervez menni, mit akar vele csinálni. Meg persze van nyomkövető az autóban. Azt hiszik viccelünk, amikor mondjuk nekik, hogy van, de ez nem űrtechnológia. Ha látjuk, hogy kimegy az országból, vagy a határon megy ide-oda úttalan utakon, szólunk a rendőrségnek.”
„A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai intézkedés alá akartak vonni egy BMW típusú személyautót az M1-es autópálya 152-es kilométerszelvényében, ami a rendőri jelzésre nem állt meg. Az autó sofőrje nagy sebességgel lehajtott az autópályáról Jánossomorja irányába. A rendőrök lakosság biztonságára tekintettel próbálták az autót megállítani. Az embercsempész ámokfutása végül Ausztriában, Andau településen ért véget, miután lesodródott az útról. Az osztrák rendőrök ott fogták el az autót vezető szír férfit, valamint a járműben utazó 9 magát török állampolgárnak valló embert.” (Hír a police.hu-n 2022. 06. 20.)
Egy másik, győri autókölcsönző munkatársa hasonló módszerekről számol be: “Megkérdezem, mit akar vinni a busszal, azt mondja, krumpliszsákot, nyilván nem adom oda. 25 éve vagyok a szakmában.” Ő is elmondja, keresztkérdéseket szoktak feltenni, megkérdezik, milyen hosszú lesz az út, milyen útvonalon megy, ha belebakizik, már nem adják oda. De beszéltünk olyan autókölcsönzővel is, aki a sok rossz tapasztalat miatt eleve nem ad bérbe olyannak, aki Röszke, Szerbia felé akar kisbusszal menni. “Ha egy többgyerekes család áll előttem, akkor persze, de különben az 55-ös út le van tiltva” – magyarázza.
Egy másik forrásunk azt mondta, „arcra szűrünk, ez van”. A kölcsönzők nem hivatalosan értesítik is egymást arról, hogy milyen néven jelentkező gyanús alaknak nem adtak bérbe autót.
Persze lehetetlen mindenkit hibátlanul megszűrni. Egy soproni autókereskedő elmesélte, hogy egyszer egy jól szituált nő bérelt tőle egy kombit. Amikor nem hozta vissza időben, feljelentést tett, pár nap múlva pedig hívták a rendőrök, hogy az autó megvan, és köszönik, mert a feljelentése miatt állították meg, és tele volt migránsokkal. “Teljesen normálisan nézett ki, honnan kellett volna tudnom, hogy Győrnél fogják megfogni az autót, benne tíz migránssal?”
Az általunk megkérdezett autókölcsönzők szerint az embercsempészek vagy a segítőik, akik az autókat kibérlik, nem mindig külföldiek, vannak köztük magyarok is, de a tapasztalatok szerint főleg szerb, albán és török férfiakról van szó, bár többen beszéltek lengyelekről is. Egy soproni autókölcsönző azt mondta, ő külföldieknek eleve nem ad bérbe, “jó, egy osztráknak azért még odaadom”.
Elmesélte, hogy egyszer ketten jöttek be, egy külföldi, talán afgán lehetett, és egy jól öltözött, magyarul beszélő férfi. “A magyarul beszélő mondta, hogy a barátjának jött segíteni autót bérelni, ő is fizetett. Aztán amikor feljelentést tettem, kijöttek a rendőrök, és kikérték a kamerafelvételeket. El is kapták őket, a magyarul beszélő volt a góré, nála volt a pénz, a rendőrök is mondták, hogy miattam sikerült megcsípni a hálózat fejét!”
A témával kapcsolatban szerettünk volna az Országos Rendőr-főkapitányság munkatársával is beszélni, de cikkünk megjelenéséig nem reagáltak megkeresésünkre.
hvg.hu
Nyitóképünk illusztráció. A teherautót a 4-es főúton Üllő térségében érték utol, miután a gépjárművet vezető embercsempész árokba hajtott 2022. augusztus 7-én. Fotó: MTI / Mihádák Zoltán