Skip to content

Dudujka. Horváth Zita rektor a két előadóval közösen idézi fel a pesti bárkorszak hangulatát és ikonikus történeteit

Dudujka. Horváth Zita rektor a két előadóval közösen idézi fel a pesti bárkorszak hangulatát és ikonikus történeteit

Korábban írtuk

Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora leginkább Kovács Kati szeretett volna lenni

Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora leginkább Kovács Kati szeretett volna lenni

CZIFFRA GYÖRGY EMLÉKÉRE – KOVÁCS KATI ÉS BALÁZS JÁNOS ESTJE

Cziffra György, a 20. század második felének legjelentősebb zongoraművész tiszteletére emlékestet tart Kovács Kati Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas előadóművész, énekesnő, dalszövegíró, a magyar könnyűzene egyik legkiemelkedőbb és legnagyobb hatású énekesnője és Balázs János Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a Miskolci Egyetem díszaulájában 2023. november 8-án este 7 órától.

A koncerten többek között Kovács Katitól azok az immár klasszikussá nemesült dallamok csendülnek fel, amelyek meghatározták az elmúlt hatvan évét, és mindenki számára valamilyen jelentést hordoznak. Balázs János zongoraművész Cziffra leggyakrabban játszott repertoárjából válogat.

Jegyár: 3000,- Ft
Jegyvásárlás online itt >> 

A Miskolci Egyetem hallgatói és dolgozói 1000 forintos kedvezményes áron, kizárólag készpénzes fizetéssel tudnak jegyet vásárolni az egyetem ajándékboltjában.

 

Cziffra György a 20. század második felének egyik legkiemelkedőbb zongoraművésze a nemzetközi koncerttermek ünnepelt sztárja volt. Csodagyerekként vették fel a Zeneakadémiára, de pár évvel később a pódium helyett már a fronton találta magát. Hazatérése után, mint oly sokan mások, a nyomorból a disszidálásban látta a kiutat. Külföldre menekülése azonban nem sikerült, így politikai fogolyként került Miskolcra a Rákosi Mátyás Nehézipari Műszaki Egyetem, a mai Miskolci Egyetem építkezésére, ahol kőfaragásra osztották be, és csak fortélyok árán tudta megkímélni a kezét. Szabadulása után a pesti bárok zongoristája lett, játékáért és lenyűgöző improvizációiért Mezei Mária, Puskás Öcsi és sokan mások rajongtak. Az 1940-es évek slágerdallamai mellett mindig repertoárján voltak a klasszikus darabok, köztük Liszt és Chopin művei. Parafrázisai, átiratai legendásak, a mai napig klasszikus zenei koncertműsorok részei. Ezt az időszakot idézi vissza Kovács Kati és Balázs János estje.

Kovács Kati megkerülhetetlen alakja a magyar kultúrának, s ez korántsem csak a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjat kiérdemelt, egyedi és varázslatos művészetének tudható be. Lenyűgöző személyiségével, önazonosságával legalább akkora nyomot hagyott a generációk emlékezetében, mint felejthetetlen dalaival. Szegő András így ír róla: „Kovács Kati életében a normákat tisztelő és betartó, miközben éneklésében mindig a végső határokat feszegető művész. Tehetsége vitathatatlan, hangja egyedülálló. A szeretet szolgálója, miközben abszolút öntörvényű és mindig a maga útját járja. Igazi szabad lélek.”
Az ugyancsak Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas Balázs János, a zenei stílusok és műfajok polihisztora mindig érzékeny, a pillanatból merítkező zongorajátékával teszi feledhetetlenné az estét. A zenés utazás közben Horváth Zita, az Miskolci Egyetem rektora a két előadóval közösen idézi fel a pesti bárkorszak hangulatát és ikonikus történeteit.

 

 

Az esthez kapcsolódó további programok a Miskolci Egyetemen:

15:30 – Cziffra György emléktábla avatás (Főépület, Üveg előcsarnok)

16:30 – Cziffra100 – „Tele van a két kezem boldogsággal” – filmvetítés

 

Szervezők: Miskolci Egyetem és Cziffra György Fesztivál

Támogató: Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

 

Korábban írtuk

Cziffra György improvizált is a Dudujkán

Száz éve, 1921. november 5-én született Cziffra György zongoraművész. A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár központi épületének II. emeletén, a Zenemű- és Médiatárban kamarakiállítással tisztelgünk a művész emléke előtt. A kis bemutató megtekintése, a hangfelvételek megismerése mellett Határ György Életút című könyvének köszönhetően felidézhetjük Cziffra György egykori miskolci koncertjét is, amikor a Dudujkán, a Rákosi Mátyás Nehézipari Műszaki Egyetem építkezésén a rabtársainak adott koncertet.

Cziffra György csodagyerek volt. Nyolcévesen bekerült a Zeneakadémiára, sikeresek voltak a külföldi koncertkörútjai is, de hogy el tudja tartani a családját, éjszakánként lokálokban lépett fel. Aztán jött a háború, a szovjet fogság, a Rákosi-korszak, a szökési kísérlet, a kényszermunka… Csupa szomorú emlék a nyomorról, a raboskodásról, még akkor is, ha a miskolci Rákosi Mátyás Nehézipari Műszaki Egyetem építkezésén – mint a kőfaragókhoz osztott elítélt – sikeres koncertet adhatott fogolytársainak. Mivel itt raboskodott Határ Győző is, így az író filozófus Életút című háromkötetes könyvében megörökítette ezt az eseményt is.
„Vasárnaponként ott szórakozott a nép a barakktábor előtti téren. Fene se tudja honnan, egyszeriben dobogó is került, hogy legyen mire felhágnia az »énekegyüttesnek«, ami verbuválódott; mire a dobogót megszokták és a hegyibe zongora is került, a smasszernép már azt hihette – mindig is ott volt. Egy távoli iskolából, ahol kettő volt, valahogy elszerezték az egyiket s Cziffra Gyurka a »bennfentesekkel« mindjárt hozzálátott, hogy felhangolja; szaporán járt a kezében a hangolókulcs, amit benne találtunk, s zongoraszéknek a téglákra állított lóca is megtette.
Nem volt se behirdetett, se megtervezett hangverseny, s maga a Mester is eleinte csak futtatta rajta az ujjait, szidta, hogy mindene berozsdált, és improvizált; aztán egy ponton beletévedt Liszt második zongoraversenyébe. Akinek megütötte a fülét és ismerős volt, az közelebb merészkedett. A smasszer, aki a szájában pohánkaszárat rágva maga is vasárnapolt, nem ismert rá, és nevetősen odakacsalogva, a »macskazene« helyett mást ajánlott: »az ő nótáját«; végül belenyugodott. A második tételnél már hatalmas tömeg vette körül a dobogót, közelnyomakodott a szájtáti nép; s valahogyan a táborparancsnokot is épp akkor hozta ki s arrahozta járókája: hátratett kézzel állt s míg hallgatta, tipródott, hogy mitévő legyen. De addigra már az engedély nélküli rendezvényt jelenlétével engedélyezte, s hogy valakinek az is eszébe jutott – alátolnia egy széket, hát már ült is: a hangverseny félhivatalos, ünnepi jelleget öltött: Cziffra György Isten dudujkai szabad ege alatt Liszt második zongoraversenyét szólaltatta, s minthogy kíséret nem volt, emlékezetből a zenekari részt is bele-beledörömbölte. S míg a futamok a mennyekbe szárnyaltak és megcsilingelték a nagyromantika szerelmi üdvösségét…”



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



6 Comments

  1. Névtelen
    2023.10.14. 21:02

    Azt hittem, Kovács Kati a nagypán utcából az egri csillag főszereplő lett volna. Hogy egymásra találtak az utcájával! Vasfüggönnyel kezdtek, mikor kitették őket a Táncdalfesztiválra.

  2. Névtelen
    2023.10.16. 07:35

    Kanyarban előzés: Románia lehagyta Magyarországot GDP/fő alapon. Előre megyünk? Nem, hátra.

  3. Névtelen
    2023.10.16. 07:37

    Orbán a Nobel-díjasokról: A mély Magyarország világából érkeztek, nem a budapesti belvárosból.
    Ő meg a Kisrablóból

  4. Névtelen
    2023.10.16. 07:40

    A varsói gyors a MÁV-ot ismerve jókora késéssel fog ideérni, de egyszer biztosan

  5. Névtelen
    2023.10.16. 07:51

    Sziasztok ☺️
    Tudtok ajánlani női fogorvost egy olyan 7 éves kislánynak aki retteg ha meglát egy fehér köpenyest ?🤣
    Első fogorvosi „élményünk” lenne így a legaranyosabbat keresem ☺️

  6. Névtelen
    2023.10.16. 08:32

    Magánként tudok, dr. Kozák Andrea. A körzetében csak 6 éves korig foglalkozik gyerekekkel, itt a magánrendelő, ahol időpontot lehet kérni: Telefonszám: 06 30 953 7664

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük