A háború természetéről írt könyvet a sokat látott miskolci ex főparancsnok

A napokban jelent meg a debreceni Bocskai dandár és a Magyar Honvédség egykori parancsnokának, a Honvéd Vezérkar korábbi főnökének új könyve. Ruszin-Szendi Romulusz A háború öt alapelve című kötete az Alexandra Kiadó gondozásában látott napvilágot.

A könyvet a kiadó az alábbi sorokkal ajánlja az olvasóknak.

„Meggyőződésem, hogy a háború öt alapelve nemcsak és kizárólag a katonáknak ad, adhat iránymutatást, hanem alkalmazható az élet más területein is.”

A háborúk a történelem hajnalától kezdve az emberi civilizáció kiirthatatlan részét képezik, és a szomszédunkban dúló háború megmutatta, hogy nem csak tőlünk időben és térben távoli eseményekről van szó. A konfliktus, erőszak és a háború az emberi viselkedés szerves, rettenetes része, akár a kontinensek sorát vérbe borító világégésekről, akár a hétköznapjainkat megkeserítő összecsapásokról van szó. A fegyveres konfliktusok kirobbanásáról, természetéről, a győzelem és vereség okairól számtalan írás született az ókortól egészen napjainkig. Az Afganisztán, Irak és Ukrajna hadszíntereit megjárt dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség volt parancsnoka most könyvében arra vállalkozik, hogy öt egyszerű, világos pontba sűrítse a háború alapelveit.

Az ezeket megvilágító példák ugyan háborús szituációkból származnak, ám ez a könyv nem csak a hadtörténet és a hadászati elméletek iránt érdeklődő olvasónak szól. Az itt kifejtett alapelvek, legyen szó a szembenálló és a szövetséges erőkhöz való viszonyunkról, célkitűzésünk meghatározásáról vagy éppen a kommunikáció fontosságáról, bármiféle konfliktus során jól alkalmazhatóak, és segítségükkel könnyebben nyerhetjük meg életünk csatáit.

Ruszin-Szendi Romulusz 1973. május 4-én Miskolcon született. Szentendrén, a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán diplomázott földmérő és tüzér szakon 1995-ben. Katonai pályafutása során két alkalommal vett részt külföldi misszióban. Először Irakban (2007–2008), ahol egy iraki zászlóaljat kellett mentorálnia egy különleges műveleti csoporttal, másodszor pedig Afganisztánban (2011–2012). Itt mint a Tartományi Újjáépítési Csoport parancsnoka – egyben Baglán tartomány koalíciós rangidőse – felelős volt saját munkáján kívül a tartományban lévő összes NATO-erő feladatainak összehangolásáért. A Magyar Honvédség debreceni központú 5. Bocskai István Lövészdandárjának élére 2015-ben került, ahol a parancsonki tisztséget 2019-ig töltötte be. Távozásának évében megkapta Debrecen városa Pro Urbe-díját, a Miskolci Egyetem pedig díszpolgárává választotta. 2021. június 3-tól a Magyar Honvédség parancsnoka, 2023. január 1-től a Honvéd Vezérkar főnöke lett. Beosztásából 2023. április 27-én felmentette a köztársasági elnök, majd az altábornagy június 23-án távozott a honvédség állományából. (wikipedia)