Az útszakaszt már tavaly átadták, de csak most derült ki, hogy mennyivel dobta meg a 37-es főút fejlesztésének költségeit az az elképzelés, hogy zenéljen az útburkolat, amikor végighajtanak rajta. Az uniós közbeszerzési értesítőbe feltöltött dokumentum szerint 42,4 millió forintos pluszkiadást jelentett ez a korábban nem tervezett munka. A kivitelező Szíjj László cége, a Duna Aszfalt volt. Magyarországon egyébként ez a második út, ami zenél.
Pénteken jelent meg az uniós közbeszerzési értesítőben, hogy 42,4 millió forinttal drágul a 37.sz. út bővítése és a körforgalmú csomópont építése. A szerződésmódosítás okait egy pluszfeladattal indokolta a beruházást lebonyolító Építési és Közlekedési Minisztérium.
A dokumentum szerint a minisztérium a 37. sz. főút 18 + 670 – 20 + 109 km szelvények közötti szakaszán a szelvényezés szerinti jobb oldalon az „Érik a szőlő” dallamot megszólaltató kiegészítő forgalomtechnikai beavatkozás megvalósítása érdekében plusz feladatokkal bízta meg a kivitelezőt, emiatt a vállalkozói díjat „közös megegyezéssel, jelen szerződésmódosítással érintett változtatás összegével”, nettó 42 467 213 forinttal növelik. A beruházás így nettó 21 036 744 617 (azaz kicsivel több mint 21 milliárd) forintra drágult.
Az ügy érdekessége, hogy az említett útszakaszt már tavaly átadták, de a plusz feladatokról és költségekről szóló dokumentumokat csak most töltötték fel a Közbeszerzési Adatbázisba. A 2021-es felhívásban még nem szerepelt a zenélő útszakasz, ezt az elemet később emelték a tervekbe. Hogy pontosan mikor, azt nem tudni, ugyanis az erről szóló szerződésmódosítást 2023. szeptember 15-én írták alá – majdnem egy évvel az átadó után.
Magyarországon egyébként ez a második zenélő út, az első a 67-es út volt.
Így szól az „Érik a szőlő” kezdetű népdal a Magyar Építők felvételénhttps://atlatszo.hu/orszagszerte/2023/10/10/potom-42-millioba-kerult-hogy-az-erik-a-szolo-szoljon-a-37-es-fout-egy-szakaszan
Fábry, vagy Gálvölgyi énekelte ezt a dalt, mikor végig mentek X
X Cipőjével Müllernek a hatvanas évek emlékére, mely az utcabeliek hangos éneke szerint idetartozik szintén a 67-es utcájával. Nem tudom,miért nem lehet leírni.
El akarják mismásolni Puzsérékkal együtt azxy
Idióta barom csúti
X Mindegyik ebből van többszáz éve.
Potom 42 milió? A hülyének is megéri! 🙂
Hát na, Lázár méltóságos úr szert tett egy cigány sofőrre.
„Tesztvezetés. Lázárral az anyóson. Hamarosan!”
Ezt posztolta a hízott barma a saját fészbukján.
Lázárral az anyóson. Anikó asszony mit szól hozzá?
https://uploads.disquscdn.com/images/17fb10701d75c72f3f10d2424e5c8b9dd936b2334b9802318759c5870838403c.jpg?w=800&h=420
Orbán és Lázár egyszerre. Túl szép, hogy igaz legyen.
De az autóért kár lenne
„Enber! Most jövök az anyósról!”
Ezek szerint Orbán egy autót sem tud elvezetni szabályosan.
Egy egész országot hogy tudna? Hát így.
https://g7.hu/vallalat/20231016/pofonegyszeru-modszerrel-rejtik-el-tizmilliardok-utjat-a-ner-oligarchai/
Az „Egy övezet, egy út” (más néven: Új Selyemút) a kínai terjeszkedés és gyarmatosítás eszköze, amelynek során a kínai kommunista diktatúra állami bankjai finanszíroznak meg beruházásokat, amelyeket kínai cégek valósítanak meg, vagyis a kínai pénz visszaáramlik a kínai zsebbe, amit aztán embertelen kamatokkal az adott országnak kell „visszafizetnie”, cserébe az egész beruházás kínai érdeket szolgál és kínai gyarmatosításhoz vezet.
Ahogy azt a felcsúti kocsmában mondják, ez „a világ legszarabb üzlete”: adósrabszolgaság és ideológiai, politikai és gazdasági gyarmatosítás semmiért. Kína nem tankokkal, hanem a Selyemút révén terjeszkedik a világban, kihasználva olyan elmaradott és kiszolgáltatott országokat, mint Magyarország. A kínai megszállásnak ezt a módját egyedül Olaszország nézte be, de az is csak egy ideig, mert nemrégiben kiléptek belőle, amíg nem késő.
Az Európai Unió egyetlen hülyéje a mi szuverén zsenink, aki a saját selyemútját járja, mert részben a nyugatellenes ideológia tetszik neki, másrészt a „Selyemút” a korrupciós pénzek selymes útja. Orbán pedig kínai korrupciós pénzekért adja el kínai gyarmatnak a szuverén Magyarországot. Ennek számos szép példáját láttuk eddig, a hatástalan kínai oltásoktól a használhatatlan kínai lélegeztőgépeken át legújabban a mérgező akkumulátorgyárakig.
A kínaiak nemcsak gyarmatosítanak, de jelentősen hozzájárulnak a túlnépesedés elleni ádáz küzdelemhez, mert eddig legalább magyar tízezrek haláláért felelősek, korrupt üzleti partnerükkel, Orbánnal együtt. A kínai gazdasági kapcsolatok nagy előnye továbbá az átláthatatlanság, mind a kínai bankok számláit és utalásait illetően, mind a projektek tisztasága vonatkozásában. Ezért olyan fontos a kínai kapcsolat, mert zsebre megy.
A kínaiakkal való harácsolás árát majd a magyarok fizetik meg. A hasznát a kínaiak és Orbán már elvitte, ebbe az árba beletartozik az uniós pénzek elvesztése és a nyugati demokráciák közül való kiebrudalás is. De ez nem nagy ár az Orbán-családnak, ha újabb milliárdokat kereshetnek.