Uj Péter: A hosszú béke időszaka lezárult
- Az alábbi szöveg részlet Uj Péter heti hírleveléből. Ha szeretnéd elolvasni az eheti, 164-es számú hírlevelet, aztán minden szerda éjjel, esetleg csütörtök hajnalban megkapni a friss írásokat, fizess elő a „444 Közösség” vagy a „444 Belső Kör” csomagra.
Ma már kimondható, hogy az ukrajnai háború nyomán összeállt az Oroszország–Irán–Kína tengely, az autokráciák tengelye (kiegészülve egy kissé ütődött, bár elég elszánt és atomtulaj apróddal, Észak-Koreával) azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy véget vessen az Egyesült Államok hegemóniájának, a sokszor emlegetett egypólusú világrendszernek, egyszersmind a Pax Americana második világháború vége óta tartó korszakának.
Ez utóbbi talán már sikerült is, a hosszú béke időszaka lezárult. Hal Brands, a nagy geopolitikai és stratégiai kérdésekben igen jelentős elemző, a Bloomberg szerzője a gázai eszkalációval halottnak is nyilvánította a hosszú békét. A Pax Americana nem volt tökéletes, nem volt talán mindenben igazságos, de tartós békét (= nyugodt gyarapodás, gazdagodást) jelentett a Nyugat országainak, és a Szovjetunió összeomlása óta Közép- és Kelet-Európának is.
Intermezzo. Nem újdonság, nyilván, de muszáj megint hangsúlyozni ennél a pontnál: ha létezik egyértelmű bizonyíték arra, hogy a Nyugat (liberális, kapitalista etc.) rendszereihez kapcsolódni, NATO- és EU-tagnak lenni, nyugati típusú intézményrendszereket működtetni (a kapcsolódás egyik feltétele) a biztos gazdasági siker, a gazdagodás útja, akkor az éppen a volt KGST-térség, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Csehország, Horvátország, Románia és a baltiak példája.
Amit Orbánék saját zseniális gazdaságpolitikájuk eredményének hazudnak, az valójában mind ebből – már a NATO- és EU-tagságból és a nyugati gazdasági rendszerbe kapcsolódásból – származik. Ezért különösen cinikus és valós nemzeti érdekekkel ellentétes ez a visszataszító kokettálgatás, hízelgés az oroszokkal/-nak és Kínával/-nak. Orbán nem gazdasági lehetőségeket keres ott, ahol ilyenek nincsenek. (Tudja azt jól.) Ideológiai támaszokat keres. Az autokráciák tengelyén.
Ezt most elharapom. Hosszú lenne.
Intermezzo vége.
A Pax Americana vége pedig azt jelenti, hogy erőszakosabb, bizonytalanabb, kaotikusabb korszak jöhet. Senkinek nem lesz jó.
Új Péter? Eddig olvastam.
muszáj mindig hazudnod?
„Azt is igényeltük, hogy Magyarországon nyissa meg európai képviseletét a kínai kereskedelmi minisztérium” – folytatta a miniszterelnök. Elmondta, hogy a találkozón felvetette a taszári repülőtér kérdését, s arról tájékoztatta vendéglátóját, hogy a bázis hasznosításakor felmerült annak ötlete: kínai együttműködéssel a Nyugat- és Délkelet-Európába irányuló áruk és szolgáltatások logisztikai központját hozzák ott létre.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: ígéretet kapott a kínai miniszterelnöktől arra, hogy egyenlő feltételek esetén kínai részről a magyar ajánlatokat fogják kedvezően elbírálni, a magyar cégeket fogják előnyben részesíteni, mert Kína szeretné, ha növekedne a magyar export. Mostani látogatása során mind Gyurcsány Ferenc, mind a kíséretében lévő Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter feltétlenül csökkentendőnek nevezte a magyar-kínai külkereskedelemben mutatkozó rendkívül magas magyar deficitet. Kínai látogatásának első napját értékelve a miniszterelnök úgy fogalmazott: „Azért vagyok itt, hogy Kína Magyarországon legyen akkor, amikor Európába akar jönni.” /hvg/
A Heti Viktor Gucsmoló? Akkor biztosan igaz! 🙂
„Nem történik tragédia, ha nem valósul meg 2003-ban a csatlakozás. Most sem vagyunk az Unió tagjai, s mint látjuk, van élet az EU-n kívül is. De nem erre készülünk. Azért sürgetjük az integrációt, mert az újabb lökést adna a gazdasági fejlődésnek.”
(Világgazdaság, 1999. december 17.) /Orbán Viktor/
ha, meg ellenlök, akkor minek maradnánk?
Nézni a portugál komcsit a Goldman Sach-ost( Barosso) , az adómachinátor részegest ( Juncker) a diplomáját plagizáló sms-ező USA-képviselő, Zelenszkijbe szerelmest ( Ursula von Leglentebb)
Mert nem tudsz olvasni?
NEMZETKÖZI GAZDASÁG
„Hat új országot hívtak meg a BRICS-be
Argentínát, Egyiptomot, Etiópiát, Iránt, Szaúd-Arábiát és az Egyesült Arab Emírségeket is felvennék a blokkba.
2023.08.24
A főbb feltörekvő piacokat tömörítő BRICS-csoport tagjai arra készülnek, hogy jelentősen kibővítik a klubjukat, és hat országot vennének fel Afrikából, Dél-Amerikából és a Közel-Keletről. A bővítés stratégiai célokat szolgál: új tagok felvételével kezdenék mihamarabb növelni a globális befolyásukat, és versenyre kelni a nyugati gazdaságokkal – írta a CNBC.
Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika vezetői a csütörtökön véget érő Johannesburgi csúcstalálkozójukon állapodtak meg a csoport első bővítéséről 2010 óta. A tagok szerint egy nagyobb tömbbel ellensúlyozni lehetne a nyugati G7-ek dominanciáját a nemzetközi gazdaságban, több hatalmat adva a világgazdaságban a déli félteke országainak.”
Lesz egy békemenet, amiben EU ellenes zászlókat lobogtatnak majd, és úgy lesz eladva a dolog, hogy az EU-ból és a NATO-ból kibaszásunk a mesterterv része. Tegnap átnéztem a vadhajtásokra, szinte 100% az egyetértés abban, hogy ki kell lépni az EU-ból és Putyin jó ember.
„Akkor léptünk be, amikor nekik jó volt. Akkor lépünk, amikor nekünk jó lesz”
Ki is mondta?
nincs mese, ez már hadüzenet
vegyünk a nato-tól fegyvert és támadjuk meg őket!
Minek? Már nincs EU, csak USA 51. állama
Jaja! És Ukrajna a FÁK része, ugye?
Ja, ja
az egész világ, meg az USA 800 támaszpontja szemben az orosz működő 4 támaszpontjával. Vagy nem azért volt a kubai válság mert az amcsik Törökországba az orosz határra telepítették a rakétáikat. „Úgy kezdődött, hogy ö visszaütött”
„Amerika az amerikaiaké!
Az Európától való elszigetelődés – már George Washington elnök által is szorgalmazott – elvét James Monroe elnök (John Quincy Adams külügyminiszter segítségével) 1823-ban fogalmazta meg elsőként radikálisan. Röviden és tömören: az USA az európai beavatkozást nem nézi jó szemmel Latin-Amerikában, ugyanis a térség egyre fontosabb szerepet kapott az a külpolitikájában.
Ez a XIX. század egyik meghatározó külpolitikai alaptételévé vált, és később is sarkalatos szerepet játszott az ország céljainak meghatározásában. Ebből kifolyólag nagyban befolyásolta az Egyesült Államok latin-amerikai országokkal, köztük Kubával való kapcsolatát.”
Inkább legyünk az USA 51. tagállama, mint orosz gyarmat! De ha neked az utóbbi tetszik, húzzál Moszkvába a tezsvíreidhez!
„Inkább állva meghalni , mint térden állva élni” Egyik sem! Inkább állva élni.
Arról volt szó, hogy Amerikának, Oroszországnak kuss van a volt KGST (=ütköző) országok ügyeiben.
Vagy Hruscsov nem azért vonult ki 1953-ban Ausztriából, hogy Németország, Olaszország Északról, Délről átjárható legyen az amerikai hadtestek számára?
Ja, ja
A volt internacionalista élősködő teli szájjal követeli a globalista élősködést.
Na, húzzál szépen a hazátlanokhoz!
te beszélsz exmiépes-voltszoci-mostfideszes? te, zotyóka? Voltál már minden és az ellenkezője is. Kula szülők gyerekeként miként kerültél be az egyetemre?