A kutyások gyakran érvelnek azzal a macskatartóknak, hogy azért választják társként inkább az ember legjobb barátját, mert a kutyák sokkal több érzelem kifejezésére képesek. Mostantól a macskásoknak van mivel visszavágniuk.
A Kaliforniai Egyetem megállapították, hogy a macskáknak is vannak különféle arckifejezéseik, nem is kevés: legalább 276 különbözővel tudnak kommunikálni egymással. A BBC ezt kontextusba helyezve megjegyezte: a csimpánzoknál 357 arckifejezést azonosítottak.
Arra is rájöttek, hogy van néhány olyan arckifejezése a macskáknak, ami közös az emberrel, ami valószínűleg az elmúlt tízezer év együttélésének eredménye.
A Behavioural Processes című tudományos lapban megjelent tanulmány első szerzője, Lauren Scott csapatával júliusban és augusztusban 194 percen át rögzítette a macskák arckifejezéseit egy cicakávézóban. A felvételeket Brittany Florkiewicz evolúcióbiológussal elemezte, aki bizonyos állatfajok érzelmeit és viselkedését tanulmányozza.
Rájöttek, hogy a macska 276 arckifejezésének mindegyike 26 egyedi arcmozdulat négyes keverékéből állt össze. Ilyen például a nyitott száj, a pislogás, a nagy vagy kicsi pupillák, a bajusz mozgatása vagy az orr megnyalása, nem is beszélve a fül pozíciójáról. Összehasonlításként: az embernek 44 egyedi arcmozdulata van, a kutyáknak pedig 27.
A rögzített arckifejezések 45 százaléka volt barátságos, 37 százalékukra agresszió vagy düh volt a jellemző. A maradék 18 százalékban a kettő keveredett. Ezekből az a következtetés is levonható, hogy a macskák az esetek többségében nem viselkednek túl kedvesen a cicakávézóban, vagy nem szeretik, ha filmezik őket.
A kutatók egyelőre nem értik, a macskák mit szerettek volna elmondani egymásnak ezekkel a gesztusokkal, de az eredmény a jövőben segítheti a tulajdonosokat és a menhelyeket, hogy felismerjék és értsék az állat viselkedését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.