Miskolc. Lezárták a Modern Városok Programot. A vidéki nagyvárosokkal kötött megállapodásokat a kormány felülvizsgálja és módosítja

Korábban írtuk.

 

2019.Miskolcé a legsokoldalúbb, leginnovatívabb fejlesztési csomag a Modern Városok Programban

Miskolcon a többi megyei jogú városhoz képest rendkívül jól halad a Modern Városok program fejlesztéseinek megvalósítása. A teljes 336 milliárd Ft-os programcsomagból 144 milliárd Ft forrást már lehívott. A többi megyei jogú városhoz képest előrébb tart a fejlesztésekkel, hiszen mindegyiket el tudták már kezdeni, valamennyi vagy előkészítési, vagy már kivitelezési szakaszban van.

„Nagyon jól találta ki a városvezetés a programot magát, rendkívül összetett, szinte az élet minden területén életminőséget javít Miskolcon. A közlekedési fejlesztéseken túl reflektál a gazdasági kihívásokra, hiszen ipari terület kerül kialakításra, az épített örökség védelmére, a diósgyőri vár fejlesztése tekintetében, a Miskolctapolcai fürdőfejlesztés pedig az ország egyik legnagyobb turisztikai idegenforgalmi fejlesztése. Az okos város program pedig egyedülállóan innovatív, a legkorszerűbb, az összes, 200 megyei jogú városi fejlesztés közül. Miskolc a projektek előrehaladása tekintetében is az élen jár, Szegedhez, vagy Hódmezővásárhelyhez képest lényegesen nagyobb az előrehaladás.” – mondta Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos miskolci tájékoztatóján. 

dr. Alakszai Zoltán, Miskolc jegyzője úgy fogalmazott: meggyőződésem, hogy Miskolcnak a 21 században arra van szüksége, hogy legyen egy fiatalos lendülete, készen álljon a 21. századi kihívásokra, és a városvezetés szorosan együttműködjön a kormánnyal, azonos értékrendet valljon, és egy irányba mutató fejlesztéseket elképzeléseket tudjon megvalósítani. Ilyenek a Modern Városok Program miskolci fejlesztései is, amelyek jól haladnak.

Alakszai Zoltán bejelentette: még idén elkezdődik az Y-híd építése. A diósgyőri vár II. ütemének közbeszerzési eljárása heteken belül lezárulhat, és várhatóan ez év végén megkezdődhet a kivitelezés. Így 2021 év végére befejeződhet a vár teljes rekonstrukciója, amire 15.9 milliárd Forintot biztosít a kormány.

miskolctapolcai fürdőkomplexum második ütemének fejlesztéséről elmondta: ahhoz képest, hogy 2010-ben, a szocialista önkormányzat idején térdig ért a gaz a fürdő területén, már ma is egy 21. századi fürdő várja a miskolciakat és a turistákat; a 12,7 milliárd Ft-ból magvalósuló második ütem pedig – ami Magyarország legnagyobb értékű turisztikai fejlesztése – 18%os készültségnél tart, befejezése 2020 decemberében várható.

Alakszai Zoltán kitért a Smart fejlesztésekre is. Elmondása szerint ezek a 21. századi Miskolcot valósítják meg. Nem öncélú projektek, az okos város program nem csak kütyükről és informatikáról szól. „Olyan fejlesztésekről beszélünk, amelyek valóban a miskolciak érdekeit szolgálják, amelyek könnyebbé, egyszerűbbé teszik az életüket.” – fogalmazott a jegyző.

Ezeknek csak egy része a már épülő térfigyelő kamerarendszer, amelynek központját nemrég adták át. Jelenleg a gerinchálózat építése zajlik, és megkezdődik a kamerák telepítése is. Ide tartozik az intelligens forgalomirányítási rendszer, és az e-jegy bevezetése, amelyek teljesen új alapokra helyezik majd a városi közösségi közlekedést.

Alakszai Zoltán bejelentette: elkészült az a városi közterületi hibabejelentő rendszer, amelynek segítségével a miskolciak valós idejű információkat tudnak majd szolgáltatni a városvezetésnek arról, hogy hol tapasztalnak közterületeken városüzemeltetéssel összefüggő problémát. A TiMi – (Tiszta Miskolc) elnevezésű applikáció bevezetését heteken belül elkezdi a város.  

„Az elmúlt években egy komplex tervezőmunka eredményeként és a kormánnyal együttműködve alakítottuk ki ezeket a programokat, igyekeztünk a miskolciak igényeinek és a szakmai követelményeknek is megfelelni. A forráslehívásban is eredményesek vagyunk. Biztosíthatom a miskolciakat, hogy ez 2019 október 14-én így fog folytatódni, amennyiben bizalmat kapok az önkormányzati választásokon” – zárta tájékoztatóját dr. Alakszai Zoltán.

A Modern Városok Programban országosan összesen, mintegy 4000 milliárd Ft értékű fejlesztés valósul meg a következő években. Több mint 60 beruházás már elkészült, további 25 még az év végéig befejeződik. A kormány eddig 1500 milliárdnál többet fizetett ki a fejlesztésekre. A Modern Városok Program összköltségvetésének kétharmada hazai forrás.

Bréking. A háborús veszélyhelyzetre hivatkozva a kormány csütörtök este egy rendelettel lezárta a Modern Városok Programot. A vidéki nagyvárosokkal kötött megállapodásokat a kormány felülvizsgálja és módosítja. A felülvizsgálatot Lázár Jánosra bízták. Azoknál a projekteknél pedig, ahol a megvalósítás meghiúsult, az önkormányzatoknak a fel nem használt támogatási forrásokat vissza kell utalniuk az Államkincstárnak. Egy másik rendelettel 52 nagyvárosi fejlesztési programot fújtak le Debrecentől Zalaegerszegig.

A Modern Városok Programot 2015-ben indította el a kormány, Orbán Viktor 2015 és 2017 között 23 megyei jogú várost járt végig, hogy megállapodásokat kössön egészségügyi, oktatási, turisztikai, kulturális, ipari, sportolási fejlesztésekről, de voltak közút- és vasútfejlesztési projektek is. És a programot még azután is folytatni tudták, hogy 2017 őszétől 238 napon át Kósa Lajos miniszterként felügyelte a fejlesztéseket, akiben már akkor tudatosult, hogy nem könnyű előteremteni rá a forrásokat: „Pénzt osztani könnyű, én is itt, látják, királykodok ezekkel a milliárdokkal, de közben valakinek ezért meg kell dolgozni, ezt valakinek elő kell állítani, meg kell termelni, adóként be kell fizetni.”

Orbán Viktor miniszterelnök és Borkai Zsolt  polgármester sajtótájékoztatót tart, miután aláírták a Modern városok program keretében a kormány és Győr városa közötti együttműködési megállapodást a győri városháza dísztermében 2017. április 28-án
photo_camera Orbán Viktor miniszterelnök és Borkai Zsolt polgármester sajtótájékoztatót tart, miután aláírták a Modern városok program keretében a kormány és Győr városa közötti együttműködési megállapodást a győri városháza dísztermében 2017. április 28-án Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI/MTVA

Nyolc év alatt több mint 2353 milliárd forintot osztottak ki. Majd Lázár János márciusban már belengette a program lezárását. „Eltelt hét év, érdemes összegezni. Ami ennyi idő alatt sem tudott elindulni, annak már nem sok legitimitása lehet” – mondta a Mandinernek.

A kormány most úgy döntött, hogy ott, ahol az egyes programelemek megvalósultak, illetve ott, ahol a tervezett programok az elmúlt nyolc évben nem tudtak megvalósulni, a projektek továbbvitele és a támogatási jogviszonyok fenntartása nem indokolt. De ahol a megvalósítás megfontolás tárgyát képezheti, ott az illetékes miniszter dönthet. Majd felsorolják azokat a projekteket, amiknek a megvalósítását még fontolóra veszik.

A felülvizsgálatról szóló kormányhatározat indoklása szerint a programra azért volt szükség, mert „az állam feladata, hogy állampolgárainak lakóhelytől függetlenül azonos minőségű közszolgáltatásokat biztosítson, és a vidéki településeket a működőtőke-beruházások vonzó befektetési célterületévé tegye, ezáltal is növelve a vidék megtartó erejét”.

Csak aztán úgy alakult, hogy az uniós pénzek nem akartak megérkezni, a költségvetési hiány 900 milliárddal nagyobb lett a tervezettnél, a gazdasági növekedés pedig nagyobb lett a vártnál. A kényelmetlen helyzetet a kormányhatározat így írta körül:

2022 óta ugyanakkor gyökeresen megváltozott a gazdasági és politikai környezet, minderre tekintettel most nemcsak lehetséges, de szükséges is mérleget vonni, illetve jelen formájában lezárni a Programot”