Skip to content

Flottája közel negyedét kénytelen leállítani a Wizz Air hibás hajtóművek miatt

Flottája közel negyedét kénytelen leállítani a Wizz Air hibás hajtóművek miatt

 Fotó: A lakóautó biztonságosabb?

 Az RTX (korábban: Raytheon) tulajdonában lévő Pratt & Whitney 2015 és 2021 között gyártott GTF-hajtóműveiben a nagynyomású fokozat turbinatárcsáiban felhasznált fémporba mikroszkopikus szennyeződések kerültek, emiatt azokon repedések keletkezhetnek, így az előírt idő előtt át kell vizsgálni az érintett példányokat, illetve cserélni kell a hibás alkatrészt.

Az erőforrásokat le kell szerelni és vissza kell küldeni a gyártó kijelölt szervizébe, ahol teljesen szét kell szedni őket, a gyártó korábban hajtóművenként 60 napra becsülte a művelet időigényét, de a legfrissebb közlés szerint ez 300 napba telik.

Fotó: AIRportal.hu

A gyártó előrejelzése szerint az átvizsgálások egészen 2026-ig elhúzódnak majd, és hat-hétszáz hajtóművet érintenek.

Számos budapesti útvonal menetrendjét is átvariálták

Március végéig mintegy 45 A320neo családba tartozó repülőgépét kell leállítania a fapados légitársaságnak a Pratt & Whitney GTF hajtóművek soron kívüli átvizsgálása miatt, a kieső kapacitást a régebbi példányok lízingjének meghosszabbításával és gépbérlésekkel kompenzálja a cég.

A Wizz Air a pénzügyi éve végéig, 2024. március 31-ig azt prognosztizálja, hogy összesen 45 repülőgépét kell leállítania a Pratt & Whitney által november 3-án kiadott legfrissebb szervizutasítás szerint. Ebben a számban már szerepelnek az idén ősszel, ugyanezen gyártási hiba miatt leállított repülőgépek is.

Az ellenőrzésekben érintett példányok végleges száma a hajtóművek repülési ciklusokban mért futásteljesítménye, illetve a rendelkezésre álló karbantartó-kapacitás és cserehajtóművek számának függvényében még némileg módosulhat, de várhatóan így is a mintegy 190 tagú flotta körülbelül negyede kényszerül földre.

A második ütemben érintett hajtóműveket 2024. január közepétől szerelik majd le a repülőgépekről és küldik el ellenőrzésre, javításra a gyártó által kijelölt szakszervizbe.

A kapacitáskiesés enyhítésére a fapados légitársaság egy akciótervet készített, amelynek részeként több, előző generációs A320-200-as és A321-200-as repülőgép bérleti szerződését már meghosszabbította, illetve számos esetben folyamatban van az erről szóló megállapodások megkötése a bérbeadókkal.

Emellett a Wizz Air növeli a meglévő flotta kihasználtságát, valamint arra számít, hogy az Airbustól az ebben az időszakban érkező új példányok is segítenek a kiesés ellensúlyozásában.

(Fotó: AIRportal.hu)

A légitársaság jelezte azt is, hogy a következő, 2024. április 1-től 2025. március 31-ig tartó pénzügyi évben további repülőgépek beszerzését tervezi a piacról annak érdekében, hogy a kapacitását a mostani pénzügyi év szintjén tudja tartani. Egyelőre arról nem közöltek részleteket, hogy ezt honnan és milyen formában tervezik.

A Wizz Air a hiba pénzügyi hatásainak enyhítésére kompenzációt igényelt a gyártótól.

A légitársaság flottájában jelenleg negyvenegy A320-200-as (ebből három Ukrajnában parkol), ugyanennyi A321-200-as, hat A320-200neo és 104 A321neo teljesít szolgálatot.

A Wizz Air mindeközben beszámolt arról, hogy 2023 áprilisa és szeptembere között rekordszámú, 33 millió utast szállított járatain, amely a tavalyi év azonos időszakához képest 24 százalékos utasforgalom-növekedést jelent.

A megnövekedett utasszám mellett is 99,43 százalékos volt a Wizz Air magyarországi járatteljesítése a kiemelt, augusztus-szeptemberi időszakban, a magyar utasok legkedveltebb úti célja idén nyáron Egyiptom, Görögország, Spanyolország és Törökország volt.

A légitársaság már meghirdette 2024-es nyári menetrendjét is, a tervek szerint Budapestről és Debrecenből összesen 70 célállomásra kínál majd járatokat.

Amint korábban megírtuk, az RTX (korábban: Raytheon) tulajdonában lévő Pratt & Whitney 2015 és 2021 között gyártott GTF-hajtóműveiben a  magas nyomású fokozat turbinatárcsáihoz felhasznált fémporba mikroszkopikus szennyeződések kerültek, emiatt azokon repedések keletkezhetnek, így az előírt idő előtt át kell vizsgálni az érintett példányokat, illetve cserélni kell a hibás alkatrészt. Ehhez a hajtóműveket le kell szerelni és vissza kell küldeni a gyártó kijelölt szervizébe, ahol teljesen szét kell szedni őket, az átvizsgálás és javítás több hónapot vesz igénybe. A gyártó előrejelzése szerint az átvizsgálások egészen 2026-ig elhúzódnak majd, és hat-hétszáz hajtóművet érintenek.



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Egy hozzászólás

  1. Névtelen
    2023.11.16. 06:06

    „Kádárnak sem a lánya, sem a veje, de még a falubeli barátja sem lett milliárdos”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük